TECHNIK ELEKTRORADIOLOG Tajemniczy zawód z potencjałem

19.06.2018 5 komentarzy
Autor: Medica Collegium Medyczne, Zdjęcia: Archiwum Medica

Nie każdy słyszał… nie każdy wie… kim jest i czym tak naprawdę zajmuje się technik elektroradiolog. Ludzie często określają go mianem tajemniczego zawodu, ponieważ stykając się z nazwą po raz pierwszy, często nie są w stanie odgadnąć, co może należeć do obowiązków osoby pracującej na tym stanowisku.

 

 

Co kryje się pod nazwą zawodu?

Technik elektroradiolog to wedle definicji osoba należąca do średniego personelu medycznego, która dysponuje wiedzą na temat metod diagnosty-
cznych z zakresu radiologii.

 

Brzmi nieco skomplikowanie, ale wszystko wyjaśni się, gdy przypomnicie sobie, czym zajmuje się sama radiologia. Jest ona jedną z ciekawszych dziedzin nauki, a skupia się na obrazowaniu ludzkiego organizmu. Pozwala go oglądać i analizować bez mechanicznej ingerencji w ciało pacjenta, a dzieje się to dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju promieniowania: X, gamma, pól magnetycznych albo ultradźwięków. Technik elektroradiolog zna się więc na obsłudze aparatury elektromedycznej, potrafi wykonywać badania i je interpretować a także prowadzić radioterapię pod kierunkiem lekarza.


Jakie cechy powinien mieć elektroradiolog?
Obsługa sprzętu medycznego wymaga konkretnych umiejętności technicznych, które pozwolą na przygotowanie stanowiska pracy do planowanych badań i zabiegów.

 

W szczególności wymaga się takich predyspozycji jak: rozwinięta wyobraźnia przestrzenna – bez której niemożliwa jest analiza wyników – spostrzegawczość i refleks – bez których trudne byłoby opisywanie przypadków i dostrzeganie ewentualnych anomalii. Zdolność do koncentracji i podzielność uwagi w połączeniu z dobrą koordynacją wzrokowo-ruchową są natomiast ważne, ponieważ technik elektroradiolog ma kontakt nie tylko z materiałem badawczym, lecz również z samym pacjentem. Musi więc umieć nim pokierować podczas badania i zadbać o jego bezpieczeństwo w trakcie jego trwania.


Jako że omawiana profesja należy do szeroko rozumianych zawodów medycznych – odpowiedzialność i empatia są tu warunkiem koniecznym. Trudno bowiem wyobrazić sobie człowieka pozbawionego współczucia dla pacjenta, który oczekuje na trudną diagnozę.

 

 

Jeden zawód – wiele możliwości

Mało jest zawodów, które dają tak zróżnicowane możliwości pracy jak właśnie technik elektroradiolog. Twoje umiejętności – jeśli obierzesz ten kierunek nauki – będą cenione w wielu pracowniach i jednostkach medycznych, do których należą między innymi:
· Pracownie rentgenowskie
· Pracownie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego
· Pracownie radioterapii
· Pracownie mammografii
· Pracownie badań naczyniowych
· Pracownie EKG
· Pracownie diagnostyki oddechowej
· Pracownie badań EEG
· Pracownie audiologii
· Pracownie USG

 

Trudno nie przyznać, że wiedza, doświadczenie i umiejętności techników elektroradiologów są niezastąpione w niemal wszystkich obszarach medycyny. Jako dobrze przygotowany specjalista znajdziesz więc pracę nie tylko w państwowych przychodniach i szpitalach, lecz również w licznych gabinetach i prywatnych pracowniach.

 

Chcesz zostać technikiem elektroradiologiem?
Zapraszamy do medycznej szkoły policealnej Collegium Medycznego Medica w Szczecinie. Nauka trwa 5 semestrów. Warunkiem przyjęcia do szkoły jest min ukończona szkoła średnia oraz zaświadczenie o braku przeciwskazań do wykonywania zawodu.

 

 

Więcej informacji uzyskacie
w sekretariacie szkoły:
Medica Collegium Medyczne
ul. Dworcowa 20A
Bezpłatna infolinia 800 800 188
Tel. 91 433 31 74
Tel. 517 715 411

 

e-mail:info.szczecin@medica.edu.pl
www.medica.edu.pl
fb: MedicaCollegiumMedyczneSzczecin
Instagram: medica_szczecin

 

Komentarze

Komentarze

niechcemalemuszem
21:51 12.02.2020
wielkie problemy ze znalezieniem pracy - jaka rada? dobrze poznać niemiecki lub angielski i na Zachód
1
1
Gosia
16:29 03.07.2020
Jakie są przeciwskazania medyczne
0
0
Adam
12:14 09.07.2020
http://klinikajaneczko.pl/
2
2
adam
1:14 29.04.2021
przykre jest to ze osoby z tytulem mgr z elektroradiologii dostaja takie same pieniadze co technicy po 2letniej szkole policealnej ktora nawet matury nie wymaga.... skandal!!!!!
1
4
Tomasz
21:31 15.08.2022
Do Adam: u nas technik zarabia 4tyś, magister 6tyś (szpital)
2
0
Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.