Technik farmaceutyczny - ostatnia szansa na zdobycie zawodu

16.12.2017
Autor: Medica.edu.pl, Zdjęcia: Medica.edu.pl

 

Czy wiecie, że rok 2018 (nabór zimowy) jest ostatnim, w którym możecie kształcić się w zawodzie technika farmaceutycznego? Ministerstwo Edukacji Narodowej od przyszłego roku wygasza możliwość nauki dla słuchaczy 2-letnich medycznych szkół policealnych, pozostawiając wyłącznie stanowisko farmaceuty, które wymaga ukończenia aż 5,5 lat studiów.

 

 

 

Technik farmaceutyczny - jest i czym się zajmuje?
Oczywiście na wstępie trzeba zaznaczyć, że technik farmaceutyczny i farmaceuta to dwa różne zawody – choć, być może, nie widać tego na pierwszy rzut oka. Obaj pracują w aptece, obaj należą do jej obsługi i mają kontakt z klientem…

 

Jednak zawód technika, zgodnie z apteczną hierarchią stanowisk, stanowi – jak sama nazwa wskazuje – techniczne, analityczne i administracyjne wsparcie pozwalające odciążyć farmaceutę w codziennej pracy. To właśnie dzięki pracy technika, farmaceuta ma czas na pracę z pacjentem, farmakoterapię i współpracę z lekarzami.

 

 

Technik farmaceutyczny – pod kontrolą magistra farmacji – wytwarza produkty lecznicze, analizuje i kontroluje ich jakość a także wydaje większość wyrobów medycznych (z wyjątkiem tych mających w swoim składzie silnie działające, odurzające lub psychotropowe substancje).


Zazwyczaj na pamięć zna swoje miejsce pracy: katalogując leki i dane pochodzące z recept, prowadząc obsługę telefoniczną. Może też zostać właścicielem punktu aptecznego, lecz samodzielnie nie wolno mu udzielać porad dotyczących kuracji, leków i ich zamienników. Wielu techników farmaceutycznych prowadziło do tej pory swoje punkty w mniejszych miejscowościach i na wsiach, gdzie dostęp do magistrów farmacji był utrudniony.

 

 

 

----------------------------------------------------

 

CIEKAWOSTKA:
Czy wiecie, że Agata Christie, autorka wielu kultowych powieści detektywistycznych i kryminałów, była technikiem farmaceutycznym? Rozpoczęła swoją karierę w 1915 roku w jednym z amerykańskich szpitali, gdzie zdobyła wiedzę na temat specyfików, które następnie opisywała w swoich książkach.

5 cech dobrego technika farmaceutycznego.

 

----------------------------------------------------


Sprawdź, czy sprawdzisz się na tym stanowisku!
Specjaliści do spraw rekrutacji zgodnie twierdzą, że istnieje pewien zestaw kwalifikacji, który należy mieć, by rozważać pracę na tym stanowisku. Są wśród nich zarówno predyspozycje oraz cechy osobowości, jak i konkretne umiejętności, których nabędziesz w trakcie nauki oraz praktyk, staży. Przede wszystkim więc:

 

1.Zdolności interpersonalne
Jak wcześniej wspomnieliśmy, technik farmaceutyczny bierze udział w obsłudze klienta. Pracując na tym stanowisku, musisz przygotować się na kontakt z pacjentami, którzy chcą zrealizować recepty na leki, jakich potrzebują. Bądź konkretny i pomocny w kontaktach z nimi, by upewnić ich o swoim profesjonalizmie. Wzbudź zaufanie, zadając odpowiednie pytania w celu jak najsprawniejszego przeprowadzenia klienta przez proces zakupu.

 

2.Słuchanie i empatia
Apteka to nie supermarket. Tu zdecydowanie częściej przyjdzie Wam stykać się z osobami chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi i borykającymi się z różnego rodzaju problemami. Ich zrozumienie, wysłuchanie, a także cierpliwe odpowiadanie na zadawane pytania są kluczowe w pracy dobrego technika farmaceutycznego. Musisz też w jasny sposób komunikować wskazania i zalecenia od lekarza, pamiętając o tym, że nie każdy ma tak dobry słuch, wzrok i pamięć, by dowiedzieć się za pierwszym razem.

 

3.Koncentracja na szczegółach
Technik farmaceutycznymusi być osobą skrupulatną, zwracającą uwagę na najdrobniejsze szczegóły. Tylko w ten sposób nie pogubi się przy realizacji zaleceń recepty. Uważność i umiejętność skupienia uwagi na zadaniu. Zła dawka leku czy pomyłka w sposobie dozowania nie może wchodzić w grę. Pamiętaj jednak, że w tej kwestii otrzymasz niezbędną pomoc ze strony farmaceuty, który ma za zadanie nadzorować jakość Twojej pracy.

 

4.Zdolności matematyczne
To prawdziwy must-have obok wiedzy z anatomii, fizjologii czy mikrobiologii. Obliczanie właściwych proporcji składników leków, kontrolowanie dawek przy ich wydawaniu, nie mówiąc o sprawnym wydawaniu reszty… to wszystko nie będzie możliwe, jeśli nie przykładałeś się do matematyki już w szkole podstawowej. Bez liczenia, obliczania i zliczania nie obejdzie się również, jeśli jakotechnikpostanowisz rozkręcić własny biznes i zostać właścicielem apteki.

 

5.Dobra organizacja pracy
Każdy kto kiedykolwiek był w aptece, wie, że nie ma tam miejsca na chaos i nieporządek. Apteka jest jednym z nielicznych miejsc, które w tak dużym stopniu muszą dbać o to, by wszystko pozostawało na wcześniej wyznaczonym miejscu. W sytuacji, w której w ciągu kilku sekund należy przypomnieć sobie, skąd donieść wybrany przez klienta specyfik, nie ma czasu na szukanie po omacku. Przydaje się też dobra pamięć wzrokowa i orientacja przestrzenna, które ułatwiają ogarnięcie swoich obowiązków.

 

----------------------------------------------------

 

Sądzicie, że taka praca jest dla Was stworzona? Wykorzystajcie szansę na naukę zawodu. Zerknijcie na stronę mediki i szykujcie się na rozpoczęcie kariery zawodowej już w ciągu 2 lat. I pamiętajcie. Technicy farmaceutycznizachowują prawo wykonywania zawodu i będą funkcjonować na rynku pracy przez co najmniej jeszcze 20-30 lat.

 

----------------------------------------------------

 

 

 

Szczegółowa oferta edukacyjna szkoły dostępna jest tutaj: https://medica.edu.pl/szczecin/oferta-edukacyjna

 

WARUNKI REKRUTACJI


Do szkoły mogą zapisać się osoby posiadające wykształcenie średnie. Matura nie jest wymagana.
Liczba miejsc jest ograniczona – o zapisie do szkoły decyduje kolejność zgłoszeń. Rozpoczęcie zajęć luty 2018

 

Formularz zapisów online: http://medica.edu.pl/rekrutacja

 

----------------------------------------------------

 

 

WIĘCEJ INFORMACJI UZYSKACIE W SEKRETARIACIE SZKOŁY:

Medica Collegium Medyczne
ul. Dworcowa 20A
(zabytkowy budynek z czerwonej cegły przy Bulwarach, wejście naprzeciwko postoju Pan Bus-a)
Bezpłatna infolinia 800 800 188
Tel. 91 433 31 74
Tel. 517 715 411
e-mail:[email protected]
www.medica.edu.pl

 Polub Medicę na Facebooku
 https://www.instagram.com/medica_szczecin