Currywurst – berliński wynalazek kulinarny

08.12.2022
Autor: Marek Defee, Zdjęcia: Wioletta i Marek Defée

Currywurst to podawana na gorąco grillowana lub pieczona kiełbasa wieprzowa, posypana przyprawą curry i polana specjalnym sosem, którego bazą jest koncentrat pomidorowy. Danie to wymyśliła w 1949 roku pani Herta Heuwer. Kupiła ketchup i curry od wojsk Brytyjskich, połączyła z kiełbaską i …. poszło.  Artykuł opublikowany przy współpracy z Markiem Defee wydawcą książki "Off przewodnik po Berlinie"!

 

 

Pierwszym miejscem, gdzie sprzedawała kiełbaski było skrzyżowanie Kantstraße i Kaiser-Friedrich-Straße, następnie wynajęła lokal przy Kaiser-Friedrich-Straße 59, który w czasie swojej świetności pracował całą dobę, sprzedawał tygodniowo dziesięć tysięcy porcji i zatrudniał dziewiętnaście sprzedawczyń. Restauracja istniała do 1974. Na w 2003 roku tablicę upamiętniającą Hertę Heuwer i jej wynalazek.

 


To najpopularniejsze ciągle danie street foodowe w Berlinie zostało opatentowane w 1959 roku jako wynalazek. Szacuje się, że w samym Berlinie rocznie zjada się ponad 70 mln sztuk kiełbasek, polanych sosem pomidorowych i posypanych curry. W całych Niemczech zaś konsumuje się ich rocznie około 800 mln, czyli więcej niż 2 mln dziennie.

 


Osobiście wolę "wurst", ale bez "curry". Obecnie niektórzy producenci, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku, zaczynają w miejsce dotychczasowych kiełbasek z mięsa, produkować wegetariańskie. Niektórzy próbują tworzyć różne inne produkty z currywurstem w roli głównej, zarówno pamiątki, ale też artykuły spożywcze.

 


W Berlinie jest co najmniej kilka punktów gastronomicznych, w których oferuje się currywursty, uznawane za kultowe. Jednym z nich jest Curry 36 przy Mehringdamm, gdzie w dzień i w nocy jest tłoczno i gwarno. Albo legendarne miejsce Konnopke Imbiß w dzielnicy Prenzlauer Berg, działające od 1930. roku. Jego historia jest niezwykle ciekawa, ale to temat osobnej opowieści.

 

 

 

 

Mail: [email protected]

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw