Fashion Person: Cekinada

30.12.2015
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Krystian Gąciarski

Nasz cykl Fashion Person, trochę wbrew nazwie, to nie tylko ludzie, ale również ciekawe czy nowatorskie inicjatywy związane z modą. Jedną z nich jest niewątpliwie Cekinada. Pomysł dwóch kreatywnych i zakochanych w niecodziennych i designerskich przedmiotach dziewczyn - Natalii i Doroty, przerodził się w stały, cykliczny punkt w kalendarzu wielu Szczecinian. Ideą Cekinady jest wymiana zalegających w szafie ubrań, oraz promocja lokalnych twórców – projektantów ubrań i biżuterii. Jeśli coś uprościłem, dziewczyny zaraz mnie skorygują w poniższym wywiadzie.

 


hot°: Zorganizowałyście już kilkanaście edycji waszej imprezy. Czym na ten moment jest Cekinada? Czy słowo impreza w ogóle pasuje do opisu wydarzenia. Czy może bardziej powinienem napisać targi, kiermasz, wymiana ubrań ?


Dorota Mickiewicz: Cekinada jest zarówno kiermaszem Mody jak i imprezą. Podczas wydarzenia można sprzedać bądź wymienić się ubraniami, ale również porozmawiać, napić się kawy i poznać nowe osoby. Na każdą edycję przygotowujemy uczestniczkom i odwiedzającym nas przeróżne atrakcje. Są to pokazy mody, warsztaty szyciowe, zabawy dla dzieci, wizyty „Szczecin Rozdaje” itd. Dbamy o to, by nie było nudno!

 

hot°:W pierwszym pytaniu używałem liczby mnogiej, jestem odrobinę zorientowany w temacie, bo współpracuje z wami już jakiś czas. Pora przedstawić was Szanowne Panie naszym Czytelnikom. Poprosimy kilka słów o sobie …


Natalia jest pomysłodawczynią Cekinady a Dorota jej realizatorką. Połączyła nas chęć „udzielania się” w naszym mieście. Poznałyśmy się na spotkaniu wolontariuszy stowarzyszenia Polites w Szczecinie. To była przyjaźń „od pierwszego wejrzenia”. Mieszanka naszych odmiennych charakterów i podobne zainteresowania doprowadziły do powstania kilku ciekawych projektów w naszym mieście.

 

 

hot°: Kto wystawia się na Cekinadze ?. To impreza tylko dla wielbicieli mody? Czy na imprezę, przychodzą głównie kobiety, czy jest też silna obsada męska ?.


Cekinada jest kiermaszem, który ma za zadanie skupić zarówno artystów, którzy interesują się modą, tworzeniem strojów, wizerunku, jak i osoby, które chcą się spotkać, wyprzedać swoja garderobę, kupić nowe rzeczy. Płeć nie ma tu najmniejszego znaczenia !

hot°: Kilka szczegółów formalnych. Czy każdy może wsiąść udział w Cekinadzie ? Trzeba się zarejestrować, wysłać do was maila, czy po prostu wystarczy przyjść danego dnia i wszystko załatwi się na miejscu ?.


Udział w Cekinadzie może wziąć każdy, kto napisze do nas maila na adres kiermaszcekinada@gmail.com. Wpisowe wynosi 10zł. Niestety lista sprzedających nie jest nieskończona, więc panuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Termin wydarzenia ogłaszamy najpierw na naszym fanpage www.facebook.com/cekinada, dopiero potem pojawia się on w lokalnych mediach.

 


hot°: Skąd pomysł na zorganizowanie takiej imprezy?


Pomysł Cekinady powstał z sympatii do mody i Szczecina. Same lubujemy się w nietuzinkowych ubraniach i alternatywnym stylu, do tego jesteśmy zakochane w Szczecinie. Czułyśmy potrzebę zrobienia „czegoś fajnego” dla naszego miasta. Udało się!

 

hot°: Teoretycznie trudne pytanie: W jakim lokalu najlepiej się wam organizowało Cekinadę ?


Każdy lokal, w którym organizowałyśmy Cekinadę miał coś innego do zaoferowania. W jednym jest przestrzennie, w innym ciekawszy klimat, jeszcze w innym lepsze oświetlenie lub lepsza lokalizacja...Ciągle jeszcze testujemy i szukamy stałego miejsca na naszą imprezę.

 

hot°: Oprócz Cekinady, prowadzicie też profil na facebooku „Szczecin Rozdaje”. Na czym polega jego idea?


Pomysł „Szczecin Rozdaje” powstał podczas Cekinady, kiedy to kilkakrotnie otrzymałyśmy od sprzedających dziewczyn ubrania, których nie udało im się sprzedać. Panie żaliły się, że mężowie nie wpuszczą ich do domu z niesprzedanymi rzeczami. Można więc śmiało powiedzieć, że akcja ta istnieje dzięki wrogo nastawionych na pękające w szwach szafy panom :)

 

 

hot°: Kiedy kolejna edycja Cekinady? Ile jeszcze będzie edycji w tym roku ? Czy będzie może jakaś specjalna wersja przed świąteczna ?


Kolejną edycję planujemy 13 października w klubie „Wasabi”. Miejsce to jest bardzo pozytywnie nastawione na artystów, wiec liczymy na ich wsparcie. Tu ma również swoją siedzibę Galeria i Klubokawiarnia „Odra ZOO”, zrzeszająca studentów Akademii Sztuki. Co do grudnia, wszystko zależy od naszych „cekinianek”. Jeśli będzie zainteresowanie świąteczną edycją Cekinady, wystarczy jedno słowo i ją będą miały!

hot°: Co wasza inicjatywa ma na celu i do czego chciałybyście doprowadzić wasz pomysł ? Stałe miejsce, sklep stacjonarny czy internetowy, czy zostajecie na razie przy luźnej formie waszej imprezy ?


Póki co, będziemy szczęśliwe gdy znajdziemy odpowiedni lokal (stałe miejsce imprezy) oraz dobry Patronat. Plan jest, by organozować częściej kiermasz i byćmoże rozdzielić go tematycznie. Np. Cekinada Swap Party, Cekinada Handmade, Cekinada Kids, Cekinada Bloger.

hot°: Czego życzyć Wam- organizatorkom, i uczestnikom Cekinady?


Przede wszystkim szerokiego zainteresowania naszym wydarzeniem , coraz zdolniejszych uczestniczek oraz rozrzutnych i bogatych kupców  A naszym Uczestniczkom życzymy udanych zakupów oraz wartościowych znajomości nabytych na kolejnych edycjach Cekinady.

Zapisz