Fashion Person: Endorfina: odzieżowy hormon szczęścia

30.12.2015
Autor: Michalina Wasilewska, Zdjęcia: Magda Tomczyk

Endorfina to damska marka odzieżowa o sportowo-miejskim charakterze. Powstała w Szczecinie w sierpniu 2005 roku. Nazwa pochodzi od hormonu szczęścia, wywołującego dobre samopoczucie, który wydziela się podczas przyjemnych chwil i aktywności fizycznej. Endorfina to stroje dla dziewczyn oryginalnych, ceniących odważny i indywidualny styl ale i dla tych aktywnych lubiących wygodę. Przedstawiamy Wam dzisiejszą Fashion Person – Karolinę Wierciak, współzałożycielkę marki Endorfina.

 

 

hot°: Dla jakich dziewczyn przeznaczone są kolekcje Endorfiny?


Trafnie zostało to ujęte powyżej – dodam, że Endorfina to marka dla dziewczyn, które lubią kolory i ekstrawagancję i co najważniejsze, mają w sobie dużo pozytywnego vibe'a.

 

hot°: Endorfina, łączy się z inną znaną, szczecińską marką Stoprocent. Jesteście jedną firmą z dwoma brandami, czy tylko współpracujecie na jakiś wspólnych polach ?


Stoprocent to starszy brat Endorfiny…ta sama rodzina, jednak dwa odrębne podmioty, które idą przez życie razem, wspierają się i kochają.

 

 

hot°: W jednym z wywiadów przeczytałam, że marka Endorfiną musiała pokonać wiele trudności by dojść do stanu obecnego. Czy biznes odzieżowy to taka trudna rzecz ?


Trudna, zwłaszcza, że konkurencja jest i zawsze była duża. I nie mam na myśli tu jedynie polskich brandów z tym samym targetem, ale np. HM z niskimi cenami, gdzie dziewczyny za 200/300 zł są w stanie ubrać się od stóp do głowy – fakt, że jakość różni się od naszej, ale przy obecnej dekoniunkturze nie jest to decydujący argument dla konsumenta przy zakupach. Biznes odzieżowy wymaga ciągłości w produkcji, nadążania za trendami, konsekwentnego i pomysłowego marketingu a jeżeli w grę wchodzi jeszcze kreacja mody i stylu, to ogrom pracy.

 

Mój dziadek mawiał – „jestem za biedny na to, żeby kupować tanie rzeczy” tym kieruję się moje całe dotychczasowe życie i przyznam że to jedna z lepszych rad jakie kiedykolwiek otrzymałam…jednak nie wszyscy znają to powiedzenie.

 

 

hot°: Skąd czerpiesz inspiracje do tworzenia? Jak wygląda praca nad nową kolekcją?


O inspiracjach powinnyśmy porozmawiać w większym gronie. To jak wygląda kolekcja Endorfiny jest wynikiem pracy wielu osób. Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście Ania Kołodziej-Lewandowska - główna designerka. Na samym początku projektami zajmowałam się ja i Łukasz Kosy - w pierwszej kolekcji mieliśmy 2 może 3 bluzy, dres i 3 szerty – teraz asortyment jest znacznie bardziej rozbudowany i praca nad nim nie przypomina tego jak robiliśmy to wcześniej.

 

Teraz przed projektowaniem, spotykamy się z Anią, rozmawiamy o kolorach, trendach, tym co koniecznie musi znaleźć się w sezonie, jak to powinno wyglądać, z jakich dzianin i tkanin powinny finalnie zostać zrealizowane projekty, nadajemy nazwę kolekcji. Po jakimś niedługim czasie spotykamy się znowu – komentujemy co do tej pory powstało, wprowadzamy poprawki, konsultujemy projekty z działem produkcji.

 

Cały proces trwa około 2 miesiące, po czym trafia w usystematyzowanej postaci do działu produkcji, tam realizują się prototypy, wykonywana jest wycena – kolejne dwa miesiące, po których następuje realizacja produkcji. Od strony reklamowej do kolekcji powstaje również lookbook, który opowiada o niej. W tym celu kolejne koncepcyjne spotkania, planowanie, realizowanie i tak w kółko bo kolejny sezon i cykl roczny do zamknięcia – ufff…tak to wygląda.

 

A powracając do moich inspiracji to od czasu powstania Endorfiny wiele się zmieniło. Wtedy moje inspiracje wypływały przede wszystkim z faktu, że nie mogłam zdobyć ubrań jakie chciałam nosić, a mianowicie jeansy i dresy baggy no i oczywiście kolory, kolory jeszcze raz kolory i ich zestawienia – one inspirują mnie do dziś – to jak kolory potrafią ze sobą współgrać, jak potrafią stworzyć nastrój, jak determinują odbiór emocjonalny pomieszczeń, ubrań, zdjęć…wszystkiego co nas otacza! Jak trawa potrafi być zielona i jak ładnie komponuje się z pięknie błękitnym niebem, jak ziemia potrafi być czarna, a ogień czerwony.

 

hot°: Co znajdzie się w nowej, wiosennej kolekcji Endorfiny ?


To tajemnica :) mam układ z zimą, że dopóki nie odejdzie nie pisnę słowa czym przywitam wiosnę…

 

 

hot°: W wielu materiałach prasowych i reklamowych podkreślacie, że Endorfina to przede wszystkim najlepsza jakość. Czym Wasze produkty różnią się od innych?


Właśnie tym – jakością i faktem, że produkowana jest w Polsce. Z tego jestem dumna.

 

hot°: Gdzie można kupić wasze ubrania ?


W naszych oficjalnych salonach stoprocent/endorfina:


w Szczecinie ul. Krzywoustego 72 vis a vi Domu Kupca i
w Gdyni na ulicy Świętojańskiej 13. No i oczywiście www.endorfinajeans.com.


W Polsce znajdziecie nas w wielu dobrych skateshopach.

 

 

hot°: Zawsze wiedziałaś co chcesz robić w życiu czy decyzja nadeszła spontanicznie?


Spontanicznie. Na obiedzie z moim eks-chłopakiem. Ta decyzja była wynikiem tego, że w 2005 roku byłam na tak zwanym rozdrożu – co ja tak naprawdę chcę robić w moim życiu? Była to nasza wspólna decyzja. Uważam tak naprawdę że wszystko co robiłam do tego czasu było kręceniem się w kółko…Jak byłam małą dziewczynką chciałam zostać kwiaciarką, baaardzo podobały mi się kwiatki i to że tak ładnie pachniały i że tworzy się z nich coś ładnego.

 

Drugą wymarzoną pracą 9 letniej Karoliny było bycie taksówkarką – a to dlatego że od zawsze uwielbiałam samochody a ten zawód wydawał mi się idealny a co więcej prestiżowy – nie każdego było stać na taksówkę w postkomunistycznej Polsce! W podstawówce marzyłam żeby zostać prawniczką i gdyby nie fakt że nie dostałam się na studia prawnicze, zapewne teraz robiłabym coś zupełnie innego.

 

hot°: Ulubione pytanie wszystkich rozmówców ;) Jak oceniasz styl szczecinian? Jest coś co byś w nim zmieniła?


Nasz styl jest najlepszy :)!!! Jestem prawdziwą lokalną patriotką i uważam, że ubieramy się najlepiej! A tak zupełnie poważnie to brak mi ekstrawagancji i koloru w ubiorze szczecinian. Oczywiście nie u wszystkich, generalizuję.

 

 

hot°: A co sądzisz na temat szczecińskiej sceny modowej? Kojarzysz wydarzenia, osoby, które według Ciebie zasługują na uwagę?


Klasyczna, wybiegowa : Milita Nikinorov, Sylwia Majdan. Wydarzenia - Gryf Fashion Show – to moje skojarzenia.


Moda damska streetwearowa : Endorfina Jeans! Osobiście jestem zakochana w moich ubraniach i praktycznie tylko to noszę! Także podkreślam  na uwagę zasługuje Endorfina!

 

hot°: Co inspiruje prywatnie Karolinę Wierciak ?


Wszystko! Absolut! I tu mogłybyśmy zacząć kolejny wywiad na zupełnie inny temat…w totalnym skrócie: muzyka, miłość, wiara, wytrwałość, życzliwość, oddanie, lojalność, żywioły, ludzie, zwierzęta, przyroda. To piękne doświadczenie móc przyglądać się temu wszystkiemu!

 

hot°: Dziękujemy za wywiad

Zapisz