Jak pielęgnować suche i rozdwajające się końcówki? Serum to konieczność

27.12.2023
Autor: Archiwum Firmy, Zdjęcia: Archiwum Firmy

Jak pielęgnować suche i rozdwajające się końcówki? Serum to konieczność! Farbowanie, pocieranie od ubrań, wysoka temperatura, stylizacja bez termoochrony – końce włosów nie mają łatwo. Dlatego postrzępione, suche i rozdwajające się końcówki to jeden z najczęstszych problemów z włosami bez względu na sezon. Szorstkie i matowe włosy potrzebują nie tylko dobrego szamponu i odżywki, ale przede wszystkim dobrego serum.

 


O czym świadczą suche końcówki włosów?


Gdy pasma włosów są matowe i szorstkie na długości, oznacza to, że mogą otrzymywać za mało składników odżywczych i mają osłabioną barierę ochronną – takim włosom brakuje przede wszystkim lipidów, czyli składników tłuszczowych. Jeśli końce są suche i łamliwe, przyczyną mogą być rozchylone łuski włosowe, przez które substancje odżywcze się wypłukują.

 

Końce włosów są też narażone na uszkodzenia mechaniczne w wyniku tarcia od czapek i ubrań oraz nadmiernego skręcania się w ciasnych koczkach.


Jak zbudowany jest włos i jak działa na nie serum?


Warto poznać budowę włosa, żeby zrozumieć, jak kosmetyki działają na jego strukturę. Trzon włosa otoczony jest od zewnątrz łuskami. Jeśli ochronna warstwa lipidowa jest cienka i uszkodzona (a o to łatwo), włosy staja się osłabione. Włosy są najmocniejsze z reguły u samej nasady. Badania porowatości włosów wskazują, że pasma tam są zazwyczaj niskoporowate, natomiast na końcach stają się średnio lub wysokoporowate, co oznacza, że są tam bardziej podatne na uszkodzenia.

 

Końcówki, które się puszą i łamią, wymagają dodatkowej pielęgnacji i uwagi, aby przywrócić im zdrowie i kondycję. Co daje serum do włosów? Odbudowuje warstwę lipidową, czyli naturalną ochronę włosów, dzięki czemu pasma stają się miękkie, lśniące, łatwo się rozczesują, a i końcówki są wzmocnione.


Jak aplikować serum do włosów?


• Większość serum można stosować na wilgotne lub suche włosy (wiele zależy od produktu i wskazówek producenta). Produkt na wilgotnych włosach ułatwia rozczesywanie i zapewnia ochronę przed temperaturą suszenia, natomiast na suchych włosach może dodatkowo wygładzić i nadać połysk.
• Nie nakładaj serum na nasadę, aby uniknąć nadmiernego obciążenia i zapobiec uczuciu przetłuszczenia włosów.
• Dostosuj ilość serum do długości i grubości włosów. Zazwyczaj kilka kropel (wielkość ziarna grochu) wystarczy dla przeciętnych długości włosów.
• Staraj się równomiernie rozprowadzić serum po całej długości włosów (mniej więcej od ucha w dół), koncentrując się szczególnie na końcówkach.
• Nadmierna ilość serum może sprawić, że włosy będą wydawać się tłuste lub obciążone.


Jak często stosować serum do włosów?


Serum do włosów to zróżnicowana grupa produktów. Niektóre są przeznaczone do stosowania codziennego rano i wieczorem – na przykład silikonowe sera zabezpieczające końcówki. Nie obciążają włosów, lecz je kondycjonują, zabezpieczają przed rozdwajaniem i czynnikami zewnętrznymi.

 

Olejkowe serum warto stosować na noc przed pójściem spać – pozwalają na nocne nawilżanie i regenerację włosów. Dostępne są również sera do aplikacji przed stylizacją, np. suszeniem, prostowaniem czy kręceniem na lokówce. Chronią włosy przed szkodliwą wysoką temperaturą i ułatwiają stylizację.