Przypudrowana

14.12.2023 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Przypudrowana

Poznajemy kulisy szczecińskiego świata makijażu w wywiadzie z Przypudrowaną, uznaną szczecińską makijażystką. Odkryjcie z nami, jak prostota i elegancja wpływają na kreowanie wyjątkowych stylizacji, i dlaczego odpowiednio wykonany makijaż to nie tylko dodatek, ale rytuał podkreślający niepowtarzalność każdej kobiety.

 


hot°: Jak zaczęła się twoja przygoda z makijażem? Czy była to spontaniczna decyzja czy coś, co zawsze było w twoim planie zawodowym?


Przypudrowana: W życiu zawsze podejmuję przemyślane decyzje. Jednak decyzja o zostaniu makijażystką była jedną z najbardziej spontanicznych jakie podjęłam. Wszystko czego się podejmuje staram się wykonać najlepiej jak się da. Mówiąc „chce zostać makijażystką” czułam że jest to dla mnie. To było przeznaczenie, a ja posłuchałam intuicji. Nie myliła się.

 

 

hot°: Czym dla ciebie jest prostota w makijażu? Jakie to ma znaczenie w tworzeniu eleganckiego wyglądu?


Przypudrowana: „Prostota to klucz do elegancji” jak mawiała Coco Chanel. Elegancja jest ponadczasowa, to nie moda, moda przemija, a elegancja nie. Jeśli makijaż na zdjęciu sprzed 10 lat nie będzie wydawał się elegancki, to znaczy że nigdy taki nie był. Elegancki makijaż podkreśli urodę kobiety. Ma zapalić iskrę która sprawi że klientka wyjdzie po makijażu czując się piękna.

 

Nie ma jednego rodzaju eleganckiego makijażu. Musi być on odpowiednio dopasowany do osobowości kobiety, okazji, kreacji i przede wszystkim urody. Makijaż to tylko dodatek, bo sama elegancja płynie z wnętrza pewnej siebie kobiety.

 

 

hot°: Czy jest jakiś specjalny styl, który preferujesz lub który jest charakterystyczny dla twojej pracy?


Przypudrowana: Mój styl ma na celu wydobyć maksymalną ilość piękna, przy użyciu niewielkiej ilości kosmetyków. Jestem fanką klasycznych kolorów. Nie często wykonuję kolorowe makijaże, czy klasyczne mocne smokey eyes w makijażach okazjonalnych. W charakteryzacji absolutnie nie ma granic i uwielbiam poszaleć.

 

 

hot°: Czy masz swoje ulubione techniki lub produkty makijażowe, których używasz najczęściej w swojej pracy?


Przypudrowana: Mam słabość do pięknych kosmetyków, a kupno nowych perełek sprawia mi ogromną przyjemność. Pracuję na kosmetykach wysokopółkowych i ulubieńców mogłabym wymieniać bardzo długo. To zawód w którym zakupy są czystą przyjemnością, ale sporo kosztują, więc muszę też czasem przystopować ;)

 

hot°: Jak wygląda twój proces pracy z klientkami? Czy stawiasz na indywidualne podejście do każdej osoby?


Przypudrowana: Na początku przeprowadzam wywiad z klientką który pomaga mi zrozumieć jej wizję. Współpracuje z kobietami, a nie narzucam swoje wizję. Pytam wprost jakie są oczekiwania klientki,jaką kreacje i dodatki przygotowała na tą okazję.

 

Zapoznaje się z cerą i jej potrzebami.Staram się aby klientka już od początku czuła się że jest w dobrych rękach. Klientki oczekują indywidualnego podejścia i ja nie widzę innej możliwości.

 

hot°: Czy oferujesz również lekcje makijażu? Jakie są najczęstsze pytania, jakie otrzymujesz od swoich uczniów?


Przypudrowana: Tak, lekcje makijażu są aktualnie bardzo popularne wśród kobiet. Na rynku mamy coraz większy wybór kosmetyków, a sam makijaż mocno ewoluował o nowe techniki. Moda również co chwila zmienia panujące trendy i nie trudno się pogubić w świecie makijażu. Każda z nas chce umieć choć w najprostszy sposób wykonać makijaż upiększający, wiedząc co i jak użyć.


Podczas lekcji zaczynam od przeglądu dotychczasowej kosmetyczki mojej klientki. Sprawdzam czy kosmetyki są odpowiednio dobrane do potrzeb.Następnie przechodzę do tematu pielęgnacji i potrzeb cery klientki. To bardzo ważny temat, bo od niego zależy efekt końcowy makijażu. Często klientki oczekują od makijażu rzeczy nieosiągalnych jeśli nie ma nawyku systematycznej i świadomej pielęgnacji.


Najwięcej jednak pytań od Pań jest o konturowanie twarzy. Czym, jak i przede wszystkim gdzie należy je wykonać. Kolejnym często zadawanym pytaniem jest makijaż oka przy pomocy cieni. Podczas lekcji tworzymy notatki i rysunki, które ułatwia zapamiętanie i ćwiczenia w domu. Moje klientki wychodzą ode mnie z dużą wiedzą teoretyczną i praktyczną, którą muszą powtarzać i ćwiczyć. Po lekcjach makijażu w dalszym ciągu mam kontakt z moimi klientkami. Często wysyłają zdjęcia ćwiczonych makijaży, lub dumnie wysyłają zdjęcia świadomie kupionych kosmetyków.

 hot°: Czy masz jakieś techniki radzenia sobie z problematyczną skórą, które chciałabyś polecić swoim klientkom?


Przypudrowana: Przede wszystkim wizyta u dermatologa. Przy poważnych problemach z cerą koniecznie udajmy się do specjalistów w tym fachu. Wizyty u kosmetologa też powinny być na stałe zapisane w naszym grafiku. Odpowiednio zaopiekowana skóra, poprawny demakijaż, dobrana pielęgnacja to podstawa.

 

hot°: Czy makijaż okazjonalny jest inny w różnych porach roku? Czy sezonowość wpływa na to, jak tworzysz makijaż na okazje specjalne?


Przypudrowana: W okresie jesienno zimowym, w którym odbywa się Sylwester i karnawał, dużo częściej wykonuje mocniejsze makijaże. Częściej sięgam po pigmenty z brokatem, odważniejsze kolory i nieco cięższe formuły.
Wiosną i latem zdecydowanie więcej jest makijaży lekkich, świeżych z efektem Glow. Królują lżejsze formuły, efekt zdrowej, promiennej skóry.

 

hot°: Jak radzisz sobie z trudnymi sytuacjami, gdy klientka ma konkretne oczekiwania dotyczące makijażu, które mogą być wyzwaniem dla ciebie?


Przypudrowana: Jeśli miałoby to być wyzwanie dotyczące tylko moich umiejętności to bez chwili zastanowienia podejmę się tego. Różnorodność szkoleń jakie odbyłam jest właśnie po to żeby nigdy nie odmówić ze względu na brak wiedzy czy umiejętności. Uwielbiam wyzwania. Jeśli jednak chodzi o niewłaściwie dobraną inspirację makijażu przez klientkę,to rozmawiam z nią. Tłumaczę dlaczego taki makijaż będzie niekorzystny. Proponuję zmiany na korzyść klientki. Nigdy jednak nie działam wbrew klientce, jednak zawsze udaje się nam porozumieć.

 

hot°: Czy jest jakiś szczególny moment w twojej karierze, który szczególnie zapadł ci w pamięć jako wyjątkowy?


Każde przygotowania ślubne są dla mnie wyjątkowym momentem. Jestem świadkiem wielu wzruszeń, stresujących sytuacji, wsparcia rodziny i przyjaciół, współpracy wielu ludzi, aby Para Młoda przeżyła jeden z najpiękniejszych dni. To ważne żeby być opanowanym i chłodno myśleć.

 

Nie raz wykonywałam zadania kompletnie nie związane z makijażem np. wymyślałam nową aranżacje ścianki przy miejscu zaślubin dla Młodych, bo dekoratorka nie zamówiła odpowiednich kwiatów i wykonała dekoracje które wywołały wiele stresu u PM, szukając fotografa na zastępstwo i uspakajając że razem ze stylistką fryzur znajdziemy godne zastępstwo, pomagam często przy zakładaniu i wiązaniu sukni ślubnej, dbam o komfort moich PM i nierzadko jestem również masażystką czy kelnerką dla nich.


Staram się ich stres rozładować i rozwiązać możliwe dla mnie problemy. Kocham pracę przy przygotowaniach ślubnych i tą atmosferę.

 

 

hot°: Czy widzisz jakieś zmiany w trendach makijażowych w ciągu ostatnich kilku lat? Czy coś się zmieniło w podejściu do makijażu?


Zmieniło się bardzo dużo. Zaczynając od najważniejszej higieny. 10 lat temu mogę powiedzieć że higiena w pracy makijażysty praktycznie nie istniała. Skąd to wiem, skoro maluje od nie całych 4 lat? Byłam fotomodelką i malowano mnie bardzo często. Dziś higiena jest na bardzo wysokim poziomie. Nie ma mowy o brudnych pędzlach czy używaniu kosmetyków mokrych bezpośrednio z opakowania na klientkach. Są kursy o higienie w pracy makijażysty z których chętnie korzystamy.

 

Podniósł się standard usług makijażu. Stanowiska są bardzo dobrze przystosowane do pracy. Makijażystki dbają o komfort klientek i w większości malują w salonach, a nie pokojach własnych mieszkań.


Makijaż stał się usługą luksusową i tak właśnie klientki czują się podczas makijaży. Zmieniły się również same makijaże. Kiedyś makijażystki tworzyły dzieła na twarzach kobiet, a dziś to kobieta jest dziełem które my upiększamy. Makijaże są mniej graficzne, delikatniejsze. Dziś różnorodność kosmetyków jest nieporównywalna. Ich jakoś również jest dużo lepsza.

hot°: Czy masz jakieś plany na przyszłość związane z rozwojem swojej działalności? Czy planujesz wprowadzić nowe usługi związane z makijażem?


Mam na swoim koncie ponad 30 szkoleń z makijażu. Czas na szkolenia w zakresie prowadzenia firmy, rozwijania marki, jak dobrze przekazywać wiedzę. W przyszłości chciałabym zacząć szkolić nowych makijażystów, ale zacznę od siebie i strony merytorycznej.


W maju otworzyłam własne studio makijażu. Nie wybieram się nigdzie, ale wyobraźnia moja widzi kolejne, większe miejsce, ale to w dalszej przyszłości oczywiście. I z pewnością nie przestanę się szkolić w samym makijażu, ale już poza granicami naszego kraju.

 

 

Przypudrowana Agnieszka Gulczyńska
Ks. Piotra Ściegiennego 3/u3
Szczecin 70-354

https://www.facebook.com/przypudrowana
https://instagram.com/przypudrowana

 

 

 

 

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.