Usuwanie tatuażu w Underground Tattoo Studio

16.02.2017 1 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Paula Kaftańska / Fotolia

Rozmawiamy z Michaliną Adaszyńską – Skwirzyńską z Underground Tattoo Studio, bez dwóch zdań – jednego z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych przez szczecinian studiów tatuażu. Zwykle mówi się o robieniu tatuażu, my natomiast postanowiliśmy porozmawiać o jego usuwaniu. Jak to się robi? Czy jest to bolesne? A jak często zdarza się, że szczecinianie pragną usunąć tatuaż imienny? Na te pytania już za chwilkę znajdziecie odpowiedzi.

 

Michalina Adaszyńska – Skwirzyńska


hot°: Zacznijmy nasz wywiad od podchwytliwego pytania, twój mąż jest jednym z najlepszych szczecińskich tatuażystów, a ty je usuwasz. Świetne połączenie! Skąd pomysł na taką współpracę?


Pomysł powstał kilka lat temu, ale jego faza embrionalna trwała dość długo, ze względu na mój doktorat. Inspiracją do powstania pomysłu były wizyty w pracy u męża. Mam nadzieję, że mąż będzie mnie inspirował przez całe życie. Zauważyłam, że wiele osób chce zmienić swoje stare tatuaże, które im się znudziły. Ponadto gust każdego człowieka się zmienia, czasami mamy ochotę na coś w zupełnie innym klimacie. Zdarza się, że pod wpływem impulsu lub najnowszych trendów mody decydujemy się na tatuaż, a później żałujemy tego kroku. Bywa też, że tatuaż jest nieudany i zamiast zdobić – szpeci. Z czasem przekonujemy się, że wzór, z którego kiedyś byliśmy tacy dumni, nie pasuje już do naszego stylu i osobowości.


Kilka lub kilkanaście lat temu tatuaże wykonywane były zupełnie inną techniką, a teraz na skórze można stworzyć arcydzieła. W Studio Underground wielokrotnie wykonywaliśmy „cover up” tatuaży, jednakże należy podkreślić, że uwarunkowane jest to dużo większym wzorem. Co więcej, nie zawsze można zaprojektować to, czego chciałby klient… ze względu na to, iż nie mamy „czystej skóry”, w projekcie musimy uwzględnić wzór, który już mamy na skórze. Stąd pomysł na kompleksowe usługi wprowadzające do oferty laser. Jeżeli ktoś marzy o nowym wzorze w miejscu starego tatuażu idealnym rozwiązaniem jest jego laserowe usuniecie lub rozjaśnienie.

 

 

hot°: Jakie kwalifikacje musiałaś zdobyć, aby móc wykonywać zabiegi usuwania tatuażu? Czy jest to bezpieczne? … a bolesne ;(


Pracę doktorską wykonywałam na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej (ZUT, Szczecin). Chemia zawsze była moją pasją, jednakże po rozpoczęciu studiów podyplomowych na kierunku Chemia Kosmeceutyczna (to poprawna nazwa! – red.) na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zainteresowałam się także kosmetologią oraz fizyką laserów. W międzyczasie ukończyłam studia na kierunku Kosmetologia oraz kilka specjalistycznych szkoleń z zakresu nowoczesnych technik instrumentalnych i laserowych. Całe życie uwielbiałam się uczyć.

 

W trakcie trwania studiów doktoranckich byłam trzykrotnie wyróżniona przyznawanym przez Prezydenta Miasta Szczecin stypendium naukowym dla najlepszych doktorantów, a teraz mogę wykorzystać zdobytą wiedzę i umiejętności. Zabieg jest bezpieczny, pod warunkiem, że wykonuje go wykwalifikowana osoba. Poza tym, ważnym elementem bezpieczeństwa i efektywności zabiegu jest dobry sprzęt.

 

Jeśli chodzi o bolesność, to zabiegi charakteryzują się podobnym odczuciem bólowym, jak w przypadku wykonywania tatuażu. W celu zwiększenia komfortu możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Każdy impuls lasera wywołuje krótkie uczucie bólu, którego nasilenie jest zróżnicowane u każdego pacjenta oraz zależy od anatomicznej lokalizacji obszary skóry poddawanej naświetlaniu.

 

 

hot°: Na jakiej zasadzie działa laser na której pracujesz? Jak wygląda taki zabieg usuwania tatuażu w waszym salonie?


Do zabiegu wykorzystujemy najnowocześniejszy laser typu Q-switch emitujący impulsy świetlne o bardzo krótkim czasie wynoszącym nanosekundy. Pracujemy na medycznym laserze neodymowo-yagowym (Nd:YAG), który jest laserem impulsowym na ciele stałym. Zabieg poprzedzany wywiadem z klientem, wypełnieniem karty konsultacyjnej oraz wykonaniem próby laserowej, kwalifikującej klienta do zabiegu.


Czas trwania zabiegu uwarunkowany jest wielkością obszaru skóry poddawanej naświetlaniu laserem (zazwyczaj od 5 do 60 minut). W przypadku laserów pracujących w trybie Q-Switched tempo przekazywania energii jest tak duże, że powoduje rozbicie (fotoakustyczne) barwnika na drobniejsze cząstki. Fragmenty rozdrobnionego barwnika ulegają eliminacji poprzez komórki naszego organizmu (układ immunologiczny). Ilość powstałego ciepła jest niewielka, dlatego użycie lasera nie powoduje termicznego uszkodzenia okolicznych tkanek.


hot°: Strzelamy w ciemno, że każdy się o to pyta, ponieważ jest to niewątpliwie istotna kwestia. Zatem do rzeczy: czy usunięty tatuaż pozostawia po sobie trwałe ślady, czy skóra wygląda tak, jak przed powstaniem tatuażu?


Wykorzystywany przez nas laser jest najnowocześniejszym w Szczecinie systemem użytkowanym przez studia tatuażu i gabinety kosmetyczne odpowiadającym najnowszym standardom, dzięki czemu zmniejsza ryzyko powstawania blizn oraz przebarwień do minimum. Efektem końcowym może być wygląd skóry, jak przed wykonaniem tatuażu, jednakże jest to uwarunkowane predyspozycjami osobniczymi pacjenta oraz przestrzeganiem zaleceń pozabiegowych. W czasie gojenia oraz w odstępach między zabiegami, w celu uniknięcia przebarwiań należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej (stosowanie SPF 50 przez okres do 6 miesięcy).


W czasie gojenia nie należy korzystać z solarium, sauny oraz basenu. Dodatkowo na końcowy efekt wpływa kolor usuwanego tatuażu. Stosowany przez nas laser emituje krótkie impulsy światła, które pochłaniane są przez poszczególne barwniki, wchodzące w skład tatuażu. Fale o różnej długości pochłaniane są przez różne barwy następująco: fale o długości 1064 nm usuwają ciemne (czarne, granatowe, niebiskie, szare) barwniki tatuażu, natomiast fale o długości 532 nm usuwają barwniki czerwone. Usuwanie tatuażu laserem jest znacznie utrudnione w przypadku tatuaży o barwie białej, żółtej, różowej, pomarańczowej i fioletowej.

 

Michalina Adaszyńska – Skwirzyńska


hot°: No dobrze, a tak w ogóle to czy jesteście w stanie usunąć każdy tatuaż? Mowa o małych, powiedzmy serduszkach, ale również o dużych… tribalach lub smokach;)


Wielkość tatuażu nie ma znaczenia. W przypadku bardzo dużych tatuaży z reguły zabieg dzielimy na dwie sesje, ze względu na komfort klienta. Usuwamy każdy tatuaż, jeżeli u klienta nie występują przeciwskazania medyczne, do których należą: ciąża, stany przednowotworowe i nowotwory skóry, fotodermatozy, skłonność do bliznowacenia, stosowanie leków i ziół fotouczulających, leczenie retinoidami (przerwa min. 6 miesięcy), świeża opalenizna (około 4-8 tygodni po ekspozycji na UV).


hot°: Zaspokój moją ciekawość i powiedz czy często musisz usuwać tatuaż imienny?;) Sporo zakochanych osób robi sobie taki tatuaż z imieniem ukochanej/ego, nagle sielanka się kończy i trzeba pozbyć się…. „nieodpowiedniego imienia”;)


Trafne pytanie. Tak, zdarza się to dość często. Na szczęście w dzisiejszych czasach za pomocą technik laserowych, możemy zapomnieć o przeszłości.

 


hot°: Tak właściwie to ile trwa usuwanie tatuażu? Czy jesteś w stanie oszacować w ilu sesjach by zamknęło się usunięcie tatuażu np. na przedramieniu? Jakie czynniki warunkują długość trwania tego zabiegu?


W celu całkowitego usunięcia tatuażu konieczne jest wykonanie serii zabiegów (4-8).


W przypadku, gdy celem jest rozjaśnienie tatuażu przed wykonaniem „cover-up tattoo” wystarczą 2-3 zabiegi w odstępach 4-6 tygodniowych. Na ilość zabiegów oraz końcowy efekt wpływają takie czynniki jak: rodzaj barwnika oraz wielkość i gęstość jego upakowania w skórze, głębokość wykonanego tatuażu, miejsce i sposób jego wykonania, predyspozycje osobnicze klienta.

 

Chcesz usunąć tatuaż? Nic trudnego i bolesnego! Zapraszamy.

 

Underground Tattoo Studio 
ul. Ks. Bogusława X 15/1a
tel. 530 966 666
www.undergroundtattoo.pl
www.instagram.com/undergroundpoland
www.facebook.com/undergroundtattooszczecin

 

Zapisz

Komentarze

Komentarze

Julita
8:59 11.02.2020
Witam rozmiar tatuażu to 45cm x 20 cm jaki to koszt 1 zabiegu
0
0
Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.