Aleksandra Gisges - Dalecka - Człowiek Orkiestra!

10.03.2021 0 komentarzy
Autor: Ewa Cudnik, @TheBestOfSzczecin, Zdjęcia: Zbigniew Boroń / Anna Przysada / Sylwia Klatka / Ala Savashewich / Marta Stanisławiak / Aldona Kunc / Aleksandra Gisges-Dalecka / Bartosz Sypniewski

Projektantka odzieży artystycznej, reżyser sztuk teatralnych, animator kultury, organizator eventów, koncertów, konferencji, pokazów mody, scenograf i scenarzysta.
W dzisiejszym zabieganym świecie jaki nas otacza, filtruje dobre emocje i oddaje je w swoich wyrobach. Marzenia przekuwa w rzeczywistość. Każda jej praca jest unikatową formą zatrzymanej chwili, elementem poprawienia nastroju.

 

 

-----------------------------------

 

Artykuł powstał przy współpracy z  The Best Of Szczecin. Dziękujemy i serdecznie polecamy!

 

-----------------------------------

 


 
Olu, w Twoim życiorysie sporo różnych zawodów i kierunków działania, jednak wszystkie konsekwentnie się ze sobą łączą. W jaki sposób?


Jestem artystą plastykiem, ukończyłam wrocławską Akademię Sztuk Pięknych i Politechnikę Szczecińską. Praca to moja pasja i niezwykła możliwość robienia tego co kocham. To też fundament, który łączy wszystkie inne zawody, które wykonuję jako freelancer. Jestem animatorem kultury, scenografem, kostiumologiem, projektantem, reżyserem teatralnym i scenarzystą.

 

 

 

Kiedy ta fascynacja zaczęła w Tobie kiełkować?


Wychowałam się w garderobach i kulisach szczecińskich scen artystycznych być może stąd przyszedł bakcyl do działania w dziedzinie sztuki. Mam wykształcenie muzyczne, od najmłodszych lat uczestniczyłam w tzw. przeglądach fortepianowych, grałam na akademiach, śpiewałam solo i w zespołach - scena była dla mnie miejscem oswojonym. Teraz sama kreuję jej wymiar.

 

 

Wiem, że wciąż poszukujesz nowych technik rozwiązań artystycznych, bawisz się konwencją i artystycznym wyrazem. Co pomaga Ci odnosić sukcesy w tej dziedzinie?


W mojej pracy lubię ten moment, kiedy pomysł, przekuwa się w rzeczywistość. Materializowanie marzeń to bardzo napędzający i dający satysfakcję proces. A motywacją do działania jest przede wszystkim praca z ludźmi i niezwykła energia jaka wtedy powstaje. Spotkałam na swojej drodze zawodowej wiele twórczych osobowości. Każdy niesie ze sobą bagaż doświadczeń, które w połączeniu z innymi dają wspaniałe efekty.

 


Wiem też, że lubisz czerpać energię z działań i współpracy z ludźmi podobnie zakręconymi na punkcie nowych wyzwań. Jak to wygląda w praktyce?


Zawodowo w wielu wymiarach zajmuję się tkaniną artystyczną. To niezwykle ciekawe medium plastyczne. Wciąż odkrywam i uczę się jej nowych możliwości. Brałam i biorę udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Od 11 lat wraz z moją wspólniczką Lilianną Borowską organizujemy pokazy kreacji scenicznych angażując do współpracy młodych ludzi, którzy często na naszej scenie stawiają pierwsze kroki i łapią bakcyla, by dalej się rozwijać artystycznie.

 

Zrobiłyśmy piękny pokaz dla kilkuset osób pt. "Przenikanie" w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego. Udało nam się wraz z zespołem niesamowicie zaangażowanych osób wygrać konkurs podczas Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu.

 

Wystawiliśmy spektakl teatralny „Ubierz mnie w słowa”. Od wielu lat organizuję warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i seniorów. Jednak myślę, że do największych moich osiągnięć można zaliczyć powołanie do życia Festiwalu Tkaniny w Szczecinie. Festiwal Tkaniny powstał dzięki współpracy Zespołu Inkubatora Kultury i osób, które bezinteresownie wsparły projekt, oddały mu swój czas, serce i swoje umiejętności.

 


Opowiedz coś na temat losów kolejnej edycji Festiwalu Tkaniny w Szczecinie.


Festiwal Tkaniny w Szczecinie powstał w 2015 roku. Był od początku miejscem gdzie tradycja połączyła się z nowym wymiarem tego medium. Zamierzeniem, jakie postawiłam tworząc Festiwal była prezentacja tkaniny artystycznej w szerokim aspekcie sztuki współczesnej, przełamując konwencję wyłącznie jej użytkowej wartości.

 

Ważnym aspektem jaki chciałam dzięki temu osiągnąć jest trwała zmiana myślenia o tkaninie, jako równoprawnej dziedzinie sztuki i uwypukleniu wszystkich jej możliwości.


Festiwal Tkaniny jest jedynym, innowacyjnym i niepowtarzalnym tego typu wydarzeniem w Polsce. Misją wydarzenia jest rozpowszechnianie tej rzadko uprawianej dziedziny sztuki jakim jest tkanina artystyczna, znoszenie granicy wieku uczestników, wymiana doświadczeń i wzajemna artystyczna inspiracja. Ważnym dla mnie aspektem jest również przekazywanie nauki i poznawanie zanikających umiejętności rękodzielniczych.

 

Tworzenie tkaniny wymaga warsztatu, a opanowanie umiejętności wymaga precyzji i cierpliwości o co w zabieganym świecie coraz trudniej.


W 2020 roku gdyby nie pandemia obchodzilibyśmy piątą edycję Festiwalu. Niestety sytuacja na chwilę nas zatrzymała. Mocno jednak wierzę, że uda się otworzyć kolejne edycje.

 

 

Jak zapowiada się 2021 rok w Twojej pracowni?


Plany na nowy rok 2021 to sposób na połączenie działań artystycznych jakie nie odbyły się w zeszłym roku z obecną rzeczywistością. To szukanie nowych możliwości wyrazu i dotarcia do odbiorcy. Wszyscy czekamy co przyniesie wiosna, ale jesteśmy gotowi do działania. Ja na pewno mam trochę asów w rękawie ;-).

 

A czytelników zapraszam do brania udziału w działaniach artystycznych w mieście, do czynnego uczestniczenia w kulturze.

 

Dane do kontaktu:
www.gisges.pl
[email protected]

 

Aleksandra Gisges - Dalecka

Aleksandra Gisges - Dalecka

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.