Berlińskie ludziki z korka

23.05.2022
Autor: Marek Defée, Zdjęcia: Archiwum

„Korkmännchen” to małe ludziki wielkości dłoni, wykonane z korka, które od 2009 roku można zauważyć w Berlinie na niektórych tablicach z nazwami ulic. Ich twórcą jest trener jogi Josef  Foos, mieszkaniec stolicy Niemiec. Pierwsze z nich zostały nazwane „Street Yogi”, ponieważ autor zaprojektował je w różnych pozycjach jogi, nawiązując do wykonywanej przez niego pracy.

 

 

 

Figurki powstają zwykle z dwóch korków, z których jeden odzwierciedla tułów, a drugi podzielony jest na pięć części, służąc do sformowania głowy, rąk i nóg. Nie wiadomo dokładnie, ile powstało dotychczas takich figurek, ale według dostępnych danych jest ich z pewnością więcej niż tysiąc.

 

W ramach tego projektu powstała cała seria ludzików, odzwierciedlających znanych berlińskich artystów ulicznych. „Korkmännchen” to świetny przykład sztuki, będącej efektem oddolnej inicjatywy, ubarwiającej berlińską przestrzeń publiczną. Figurki umieszczane osobiście przez ich twórcę można spotkać we wszystkich dzielnicach. Zwiedzając to wyjątkowe miasto, szukajcie ludzików z korka na tablicach z nazwami ulic!

 

 

 

Ciekawostkę dostarczył nam Marek Defée.

Autor książki OffBerlin. Przewodnik alternatywny.

 

Dane do kontaktu:

Adres wydawcy książki:

Kancelaria Adwokacka - Robert Kornecki

ul. Kurza Stopka 5/cd

 

Mail: [email protected]

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

 

www.twitter.com/OAlternatywny

www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw

 

Korkmännchen

Korkmännchen