Bülowstraße – berlińska galeria street artu

01.08.2022 0 komentarzy
Autor: Marek Defee, Zdjęcia: Marek Defee

Bülowstraße to ulica w berlińskiej dzielnicy Schöneberg, licząca ok. 1 km długości. Kiedyś słynęła z prostytutek, które nadal można tu spotkać, szczególnie w okolicy skrzyżowania z Potsdamer Straße, stacji metra U- Bülowstraße, podobnie jak słynnej pod tym względem równoległej Kurfürstenstraße, opisywanej w książce „My, dzieci z dworca ZOO”, stanowiącej pamiętnik jej autorki Christiane Vera Felscherinow, znanej jako Christiane F.

 

 


Ale nie prostytucja jest najważniejszym elementem tej ulicy, a galeria street artu w najlepszym światowym wydaniu, zlokalizowana na jej odcinku pomiędzy stacjami metra U- Bülowstraße a U-Nollendorfplatz. Warto zrobić spacer wzdłuż Bülowstraße, rozpoczynając go od stacji U-Bahn tożsamej z nazwą tej ulicy.

 

 

Po obu jej stronach, głównie na fasadach budynków znajdziemy wspaniałe dzieła wybitnych artystów graffiti z całego świata. Idąc w kierunku Nollendorfplatzu, przy Bülowstraße 7 znajduje się Urban Nation, muzeum street artu, graffiti i sztuki współczesnej, w tym rzeźby i fotografii.

 

 

To muzeum trzeba koniecznie zwiedzić. Jest otwarte przez wszystkie dni tygodnia, a wstęp jest bezpłatny. Naprzeciw Urban Nation, po drugiej stronie Bülowstraße można wstąpić na fajne śniadanie do kawiarni Frühstück 3000, gdzie jest zawsze dużo gości. W jej bocznej witrynie przy głównej ulicy znajduje się zdjęcie dwóch całujących się panów, na tle którego miałem zaszczyt bycia sfotografowanym przez moją partnerkę. Stąd już bardzo blisko do tęczowego kwartału, znajdującego się w okolicach Nollendorfplatzu, mającego ponad 100. letnią tradycję.

 

 

 b

 

Dane do kontaktu:

Adres wydawcy książki:

 

Mail: offberlin.przewodnik@gmail.com

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw

 

 

 

I love Pinokio w Pinokio (2016-01-09)

I love Pinokio w Pinokio (2016-01-09)

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.