Dbajozdrowie

07.03.2023 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Dbaj o Zdrowie

W dzisiejszym wywiadzie naszym gościem jest grupa licealistów ze Szczecina, którzy realizują projekt „Dbaj o Zdro(w)je" Ich misją jest szerzenie wiedzy na temat zdrowia psychicznego oraz zbieranie funduszy na oddział Psychiatrii Dziecięcej Szczecińskiego Szpitala w Zdrojach. Będziemy rozmawiać o ich aktualnych działaniach  oraz planach mają na przyszłość. Serdecznie zapraszamy do przeczytania naszego (mamy nadzieję) inspirującego wywiadu, bo takie działania powinny być inspirujące dla nas.

 

 

hot°: Zacznijmy od początku. Czym jest projekt "Dbaj o Zdro(w)je" i kto go tworzy? Skąd w ogóle ta pro społeczna motywacja?


Nasza akcja jest projektem prowadzonym w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Prowadzimy ją jako szóstka licealistów uczęszczających do II LO im. Mieszka I w Szczecinie. Wbrew pozorom, z tematami dotyczącymi zdrowia psychicznego mamy styczność na co dzień, często sobie nawet nie zdając o tym sprawy.

 

Temat ten jest niezwykle ważny, a mimo wszystko pomijany. Brakuje edukacji i świadomości społeczeństwa, co często skutkuje brakiem zrozumienia problemów i nieświadomym ramieniem osoby dotkniętej chorobą.

 

Nie chcemy stać bezczynnie wobec krzywdzących zachowań – nawet, jeśli sprawcy nie są świadomi, jak dotkliwe są ich czyny – oraz, jako że wielu z nas ma większe lub mniejsze doświadczenie z Psychiatrią Polską, postanowiliśmy ułatwić sięgnięcie po i otrzymanie pomocy innym.

 


hot°: Czy projekt "Dbaj o Zdro(w)je" obejmuje tylko młodzież szkolną, czy również inne grupy wiekowe?


Pieniądze zebrane na rzecz Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej Szpitalu „Zdroje” w Szczecinie pomogą młodszym i starszym pacjentom w sposób bezpośredni. Nasza akcja zakłada ufundowanie dogoterapii i teatroterapii, które zdecydowanie pomogą przebywającym tam dzieciom i młodzieży.

 

Część uświadamiająca – czyli posty o zaburzeniach psychicznych i prelekcje – są z kolei kierowane do każdego zainteresowanego; dzięki temu mamy nadzieję na pomoc jak największej ilości ludzi, bez względu na wiek.


hot°:Jakie działania związane z promowaniem zdrowego stylu życia i zdrowia psychicznego już przeprowadziliście do tej pory?


Od listopada prowadzimy konto na Instagramie, gdzie regularnie publikujemy posty uświadamiające. Opisujemy tam różne zaburzenia i kondycje, wyjaśniamy, jak pomagać zmagającym się bliskim i czego nie mówić w danych sytuacjach.

 

Przeprowadziliśmy już także kiermasz, z którego pieniądze w całości poszły na zrzutkę; niedługo planujemy to powtórzyć. Poza tym, udzieliliśmy i przeprowadziliśmy kilka wywiadów oraz ankiet na temat zdrowia psychicznego – wszystkie z nich niewiarygodnie udane.

 


hot°: Kto będzie udzielał prelekcji czy wykładów w ramach projektu "Dbaj o Zdro(w)je"? Jakich specjalistów udało się Wam już przekonać do udziału?


Będąc w ciągłym kontakcie z oddziałem, udało nam się uzgodnić, że prelekcje zostaną przeprowadzone przez wewnętrznie wytypowanego specjalistę psychiatrę. Szczegółów póki co nie możemy podać, ale będzie to osoba dobrze obeznana w temacie nie tylko z teorii, ale także z doświadczenia.


hot°: Akcja ma się zakończyć festynem i koncertem charytatywnym. Na jaki cel zbieracie? Jakie cele przyświecają Wam podczas organizacji festynu charytatywnego?


Zbieramy na dogoterapię i teatroterapię na rzecz Oddziału Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej Szpitala „Zdroje” w Szczecinie. Na portalu zrzutka.pl mamy ustalony cel 5000 zł, co starczyłoby na wiele godzin zajęć.

 

Na chwilę obecną mamy zebrane niemalże 3000 zł, ale patrząc na nadchodzące wydarzenia mamy nadzieję na zebranie jak największej sumy. Pieniądze zbieramy jednak nieustannie, tak więc serdecznie zapraszamy do wpłacania nawet małych sum - każda forma pomocy się liczy.

 


hot°: Jakiego rodzaju akcje poza prelekcjami, festynem i koncertem planujecie przeprowadzić?


Poza bardziej ambitnymi planami, zależy nam na mniejszych przedsięwzięciach dla naszej lokalnej społeczności, jak kiermasze, ankiety, sondy i wywiady. Wszystko, co z tego wyniesiemy – czy to pieniądze, informacje czy feedback – chcemy wykorzystać w sposób jaki przyniesie najlepsze efekty, czyli jak najlepiej pomoże innym.

 

Będziemy także organizować wernisaż, o którym więcej informacji podamy wkrótce - zapraszamy jednak wszystkie artystyczne dusze do skontaktowania się z nami, jeśli mają chęć na przekazanie prac. Współpracujemy też z innymi projektami ze szkoły i organizacjami zewnętrznymi, tak więc na pewno będziemy mieć jeszcze okazję wspólnie coś zaplanować.


hot°: Czy projekt "Dbaj o Zdro(w)je" będzie miał charakter cykliczny, czy jest to jednorazowe przedsięwzięcie?


Póki co pracujemy jak najciężej do końca tegorocznej edycji „Zwolnieni z Teorii” – czyli 21 marca - i tego deadline’u się trzymamy. Temat jest tak ważny, a nam się tak wspaniale pracuje, że zamierzamy jeszcze powtórzyć akcję wiele razy i poszerzyć nasze pole działalności, aby móc jak najdłużej pracować na ten szczytny cel.


hot°: Opowiecie dokładniej o koncercie charytatywnym? Kiedy się on odbędzie? Jakich artystów będzie można posłuchać?

 

Więcej szczegółów już niedługo, wypatrujcie naszych plakatów na terenie całego Szczecina i oczekujcie dokładnych informacji na naszych social mediach!

 

Dbajozdrowie

Facebook: https://www.facebook.com/dbajozdrowje
Instagram: https://www.instagram.com/dbajozdrowje


Zrzutka: https://zrzutka.pl/rnftsz
Ankieta: https://forms.gle/CXv9YapohLmN5CTn7

 

Adres: Henryka Pobożnego 2, 70-507 Szczecin
Telefon: +48 735 413 020
Mail: [email protected]

 

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.