Inne Obrazy Agata Jankowska!

20.01.2021 0 komentarzy
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Agata Jankowska

Lubicie sztukę i fotografie? Jeśli tak, to na pewno spodobają Wam się artystyczne prace @inne obrazy. Agata Jankowska, która zajmuje się fotografią uliczną, krajobrazową i reportażową. Tworzy również portrety, sesje rodzinne i dziecięce, zaskakując przy tym nietuzinkowym podejściem do tworzenia estetycznych kadrów. Zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym artykułem!

 

Artykuł powstał dzięki uprzejmości TheBestOfSzczecin - Dziękujemy!

 

 


 
Witaj Agato, pierwsze pytanie od nas będzie o Twoich początkach. Jak właściwie zaczęła się Twoja przygoda z fotografią?

 

Moje zainteresowanie fotografią wiąże się przede wszystkim z moją pracą badawczą. Od lat interesuję się fotografią dokumentalną, teorią i krytyką fotografii, przede wszystkim obrazami wojny. Piszę doktorat o fotografiach Holokaustu i ich wpływie na kształtowanie polityki pamięci. Natomiast fotografować zaczęłam niedawno, jakieś trzy lata temu.

 

Najpierw były to dosyć amatorskie i mroczne zdjęcia robione telefonem, z czasem zaczęłam doskonalić swoje umiejętności, kupiłam pierwszą lustrzankę. Mam taką zasadę, że jeśli już coś robię, to chcę to robić solidnie i profesjonalnie.

 

 


Czym jest dla Ciebie fotografia?

 

Fotografię traktuję jako sposób doświadczania i wyrażania świata. Aparat daje mi możliwość artystycznej ekspresji, pozwalając jednocześnie rejestrować rzeczywistość, tworzyć moje osobiste archiwum obrazów.

 

Jakie sesje wykonujesz?

 

Najczęściej robię fotografię uliczną, miejską. Od niedawna wykonuję portrety. Jednak najbardziej interesuje mnie fotoreportaż i w tym kierunku chciałabym rozwijać się jako fotograf.

 

Z twojej strony możemy doszukać się informacji o publikacji Twoich zdjęć w pewnej gazecie. Opowiesz nam o tym trochę więcej?


Gazeta to złe słowo. Mówimy o „Czasie Kultury”, który jest uznanym periodykiem naukowym i kulturalnym, znajduje się na ministerialnej liście czasopism punktowanych. W najnowszym numerze znalazły się trzy moje fotografie ze Strajku Kobiet w Szczecinie. To dla mnie ważna publikacja. Po raz pierwszy moje prace pojawiły się w druku, dotychczas prezentowałam je jedynie w mediach społecznościowych.

 

Ma ona jednak dla mnie także symboliczne znaczenie: „Czas Kultury” wydawany jest w Poznaniu, z którego pochodzę.

 

Tam ukończyłam studia historyczne, które ukształtowały mnie jako humanistę i badacza. Po latach spędzonych w Szczecinie to właśnie moje „rodzinne”, poznańskie środowisko daje mi szansę na zaprezentowanie swoich prac.

 

 


Widzieliśmy, że poświęcasz część swojego czasu na zdjęcia w plenerze, konkretniej robisz zdjęcia Szczecina. Co cenisz w tym mieście najbardziej?

 

Jeśli pytasz o plenery, to najbardziej lubię okolice ulicy Kolumba i tak zwanej „szczecińskiej Wenecji”. Coraz ciekawsze robi się Śródmieście. Po nim poruszam się najczęściej, stąd najwięcej moich zdjęć dotyczy właśnie miejsc w centrum miasta.


Ostatnio poszukuję jednak mniej wyeksplorowanych lokalizacji, jak na przykład ruiny średniowiecznego klasztoru Augustianów w Policach. Lubię stare, historyczne miejsca.

 

Uczęszczałaś kiedyś na szkolenia w zakresie fotografii czy jesteś tzw. samoukiem?

 

Jestem totalnym samoukiem. Korzystam z materiałów, które są dostępne w internecie, z publikacji na temat technik fotografii, podpatruję także profesjonalistów i staram się postępować według ich wytycznych. Na początku obawiałam się, że brak kierunkowego wykształcenia może być przeszkodą, jednak szybko zostałam zaakceptowana zarówno przez odbiorców moich prac, jak i innych fotografów i ludzi związanych w jakiś sposób z fotografią.

 

Tak było najpierw z grupąigers_szczecin, gdzie poznałam wspaniałych, zdolnych ludzi. Współpracowałam również ze Szczecińskim Towarzystwem Fotograficznym. Ostatnio brałam udział w plenerze organizowanym przez Ewę Cudnik z The Best of Szczecin i jestem bardzo zadowolona z naszej kooperacji.

 


Jakie było Twoje najlepsze zdjęcie w 2020 roku?


To zdjęcie chłopca w czerwonej bluzie zrobione podczas Strajku Kobiet na Placu Solidarności. Jest bardzo dynamiczne. Zdecydowanie moje ulubione.


Kilka słów na koniec dla nas i naszych czytelników?


Róbcie sztukę i bądźcie kreatywni. A Redakcji dziękuję za rozmowę.


 


[email protected]
www.facebook.com/inneobrazy
@inneobrazy_agatajnakowska  

@jankowska_fotografia

 

Inne Obrazy Agata Jankowska

Inne Obrazy Agata Jankowska

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.