Kalejdoskop Szczeciński

17.01.2024 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Dominika Stolar

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Martą Wróblewską, twórczynią projektu Kalejdoskop Szczeciński. Marta, artystka z głębokim zamiłowaniem do kreatywności, opowiada o swojej pasji twórczej, inspiracjach i kluczowych momentach, które ukształtowały jej drogę twórczą. Przedstawia ona również swoje spojrzenie na sztukę, wpływ Szczecina na jej prace oraz plany związane z dalszym rozwojem projektu.

 

 

 

hot°: Na początek prosimy o wyjaśnienie czym są projekty kalejdoskopowe?

 

Kalejdoskop Szczeciński jest autorskim projektem, który pozwala mi pokazywać wyjątkowość Szczecina. Pierwsze prace powstały w sierpniu 2019. Były one inspirowane Muzeum Techniki i Komunikacji. Następnie na tapet brałam kolejne miejsca, czy obiekty, a kolejne pozycje dopisują się do mojej listy oczekującej.

 

 

hot°: Jak zaczęłaś swoją pasję twórczą?

 

Od zawsze lubiłam tworzyć, malować, bawić się kolorem, czy formą. Sprawiało mi to radość i dawało wolność. Moim pierwszym większym kreatywnym większym projektem, który rozpoczął się około 2014 roku była „Metanarracja”. Edytowałam wtedy zdjęcia kwiatów i niektórych miast pod kątem kolorystycznym. Całość zakończyła się moją pierwszą wystawą w lokalnym muzeum, na którą czekałam blisko rok i która odbyła się około dwa tygodnie przed moją przeprowadzką do Szczecina.

 

Marta Wróblewska  

 

Marta Wróblewska

 

hot°: Co jest dla Ciebie największą inspiracją w tworzeniu projektów kalejdoskopowych? Jak wybierasz tematy i motywy do swoich prac?

 

Największą inspiracją do tworzenia jest oczywiście Szczecin. Pochodzę z małego miasta, a pierwsze miesiące po przeprowadzce czułam przeogromny głód poznawania okolicy. Byłam nią zafascynowana, a największe wrażenie zrobiła na mnie cała nadodrzańska trasa 6. Następnie w kolejnych latach wiele spacerowaliśmy z mężem i odkrywaliśmy bogactwo kolejnych osiedli, więc wiele zdjęć w moim archiwum pochodzi ze spacerów w latach 2019-2021.

 

Ponadto miasto cały czas jest w ruchu i nieustannie zachodzą w nim jakieś zmiany, tu kamienica została wyremontowana, albo tramwaj zmienił swoją trasę, czy ulica została przebudowana.No i nie zapominajmy oczywiście o bogactwie Stołczyna czy innych małych szczecińskich ojczyzn, gdyż projekt kalejdoskopowy to nie tylko reprezentacyjne części miasta, ale również nasze małe lokalne ojczyzny.

 

 

hot°: Tworzysz już kilka lat. W jaki sposób Twoje postrzeganie sztuki i twórczości ewoluowało przez lata działania?

 

Tworzenie i współodczuwanie sztuki to proces, który trwa całe życie. Tu nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ nasze postrzeganie sztuki zmienia się wraz z naszą dojrzałością.

 

Kiedyś fascynowało mnie malarstwo na przestrzeni epok. Każdy czas i każdy kraj ma swoich artystów, którzy w danym okresie stosowali takie, a nie inne techniki malarskie czy kolory.

 

Każdy też miał swoje motywacje do działania. Dla jednych to była wolność, dla innych praca. Jedni prezentowali swoje prace w galeriach sztuki, inni tworzyli tylko do szuflady. Wraz z rozwojem technologii zmieniły się narzędzia i formy promocji, ale schematy pozostały.

 

Ważne w tym wszystkim jest jednak by umieć zachować otwarty umysł oraz wychodzić co jakiś czas ze swoich ram. Dlatego też w ubiegłym roku podjęłam pierwsze działania, aby kalejdoskopowy projekt to nie były tylko grafiki, które powstają jako pliki do plakatów, czy zdjęć, ale coś więcej.

 

 

hot°: Jakie wydarzenia lub momenty były kluczowe w rozwoju Twojej artystycznej kariery?

 

Kluczowy wpływ na moje działania, czy realizację pewnych artystycznych marzeń miała przeprowadzka do Szczecina w 2017 roku.

 

Miasto dało mi drugie życie. W pierwszych latach szukałam tu swojej drogi, starałam się stworzyć przestrzeń ujścia dla mojej kreatywności po tym jak zamknęłam projekt Metanarracja. Kolejne poszukiwania i eksperymenty doprowadziły mnie to stworzenia projektu Kalejdoskop. Najpierw tworzyłam go jako kontynuację swojego bloga Kulturalny Świat M, a potem było już tylko to.

 

Przełomowym momentem w mojej działalności był 2022 rok, w którym odbyły się trzy wystawy („Nadodrzański Szczecin” – wystawa na Stołczynie, „Szczecin w Kalejdoskopie” – wystawa w kawiarni To.Kawa przy Dubois, „Szczecińskie Kamienice w Kalejdoskopie” – Środek. Szczecin). Były to trzy pozornie odrębne opowieści o mieście, ale jednocześnie obrazujące jak różnorodny jest Szczecin.

 

 

hot°: Jakie emocje starasz się przekazać poprzez swoje prace?

 

Chciałabym, aby mój kalejdoskopowy projekt kojarzył się pozytywnie, jako odmianę od szarości życia codziennego, bo tam się zawsze coś wydarza, coś nas przytłacza.

 

Marta Wróblewska  

 

Marta Wróblewska

 

hot°: Co sprawia, że tworzenie sztuki związanej ze Szczecinem jest dla Ciebie ważne?

 

Jak wspomniałam wcześniej miasto dało mi drugie życie, a przede wszystkim zakochałam się w nim od pierwszego wejrzenia. Odra, tramwaje, park Żeromskiego, tereny stoczniowe.

 

Stąd też z pewnej wdzięczności zależy mi na pokazywaniu tego bardziej czy mniej widocznego piękna miasta, dzielenia się nim nie tylko z mieszkańcami, bo przecież Szczecin to nie tylko miejsce na mapie, ale coś więcej. Chciałabym też, aby mój projekt był też przyczynkiem do wyjścia z domu i poznania tego, co mamy obok.

 

 

hot°: Śpiewasz też w Chórze Politechniki Morskiej. W jaki sposób Twoja praca z chórem wpłynęła na Twoją twórczość?

 

Do chóru dołączyłam w październiku 2017 roku, czyli tak naprawdę w pierwszym roku mojego mieszkania w Szczecinie. Byłam wtedy na etapie poszukiwanie swojego miejsca w mieście, pogubiona, a jednocześnie głodna doświadczeń scenicznych, co zresztą zauważył tata mojego męża (wówczas chłopaka) i wysłał mnie na przesłuchania ;)

 

Śpiewałam od małego, ale to co tam się wydarza, to coś zupełnie innego. To spełnianie marzeń muzycznych, uwalnianie emocji, nieustanny rozwój wewnętrzny z każdym kolejnym utworem. „Rejsy” pełne burz, ale też wspaniałe przygody, które wpłynęły oraz inspirowały mnie jako twórcę, prawdopodobnie z racji marynistycznego charakteru chóru.

 

 

hot°: Z jakimi największymi (subiektywnie wybranymi) wyzwaniami spotykasz się podczas procesu twórczego? Najgorzej jest zacząć? ;)

 

Myślę, że największą przeszkodą w tworzeniu jako takim, ale przełamanie się i pokonanie własnych barier i ograniczeń. Ogólnie rzecz biorąc cały czas uczę, grafiki czy tworzenia materiałów do social mediów. Stopniowo też staram się inwestować w sprzęt do zdjęć. Myślę jednak , że obecnie największym wyzwaniem jest zarządzaniem czasem i planowanie go tak, aby zawsze mieć tzw. chwilę dla siebie i bliskich, żeby nie tylko gonić króliczka, ale także móc stanąć z boku, docenić go.

 

hot°: Czy masz jakieś projekty, które są dla Ciebie szczególnie ważne? Opowiedz nam o nich.

 

Było ich wiele, ponieważ każdy projekt traktuje podobnie wyjątkowo. Gdybym jednak miała wyróżnic dwa to byłyby to:

 

„Nadodrzański Szczecin w kalejdoskopie”. Dorastał on we mnie około dwóch lat. Materiały do niego zbierałam podczas wycieczkowych rejsów po Odrze, gdzie poznałam również kolejną stronę bogactwa Szczecina, i do którego mam nadzieję powrócić w przyszłości.


Kalejdoskopy z okolic ulic Radogoskiej, Dubois, Parkowej, Plater, Firlika. Są to miejsca, które towarzyszyły mi od pierwszych dni mojego zamieszkania w Szczecinie, i które są bardzo bogate poprzez wydarzenia historyczne, które tam się rozgrywały w przeszłości. Projekt ten jest, co prawda w trakcie tworzenia, ale ma on wymiar trochę osobisty, więc chce dać mu czas na dorastanie :)

 

 

hot°: Jakie są Twoje najbliższe plany i projekty artystyczne związane z Kalejdoskopem Szczecińskim, ale nie tylko?

 

Już dziś mogę zaprosić wszystkich miłośników Szczecina i kalejdoskopów na drugą odsłonę warsztatów „Akwarela i Kalejdoskop” (pierwsze takie wydarzenie odbyło się w grudniu), które 09.02 organizujemy w Strych w Młynie wspólnie z Anną Kwiecień znaną z Radocha. Pracownia Pełna Dobra, podczas których będziemy tworzyć kolażowe opowieści o naszym mieście. Szczegóły dotyczące wydarzenia i zapisy znajdują się w wydarzeniu na Facebooku.

 

Będzie też jedna niespodzianka, ale to jeszcze chwileczka i wszystko zostanie oficjalnie ogłoszone w mediach społecznościowych.

______

 

Marta Wróblewska: [email protected]

 

FACEBOOK https://www.facebook.com/KalejdoskopSzczecinski
INSTAGRAM https://www.instagram.com/kalejdoskop_szczecinski
BEHANCE https://www.behance.net/marteczka187
STRONA Internetowa https://kalejdoskopszczecinski.wordpress.com/home-2


Projekt, który powstaje z miłości do stolicy Pomorza Zachodniego. Marta i Kalejdoskop Szczeciński - YouTube - https://www.youtube.com/watch?v=hwBaDCmZQWE


Link do warsztatów Akwarela & Kalejdoskop - tworzymy szczecińskie grafiki

Facebook https://www.facebook.com/events/880965973617631


Info link do posta o poprzednich warsztatach

https://www.facebook.com/KalejdoskopSzczecinski/videos/premierowe-warsztaty-akwarela-i-kalejdoskop-s%C4%85-ju%C5%BC-za-nami-by%C5%82o-to-spotkanie-pe%C5%82/259501653473058

 

Kalejdoskop Szczeciński

Kalejdoskop Szczeciński

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.