Knajpka zawieszona nad kanałem

18.03.2024 0 komentarzy
Autor: Marek Defée, Zdjęcia: Adam Tomasz Myśków, Andrzej Szylar, Wioletta Defée.

Knajpka zawieszona nad kanałem! Okolice mostu Kottbusser (niem.: Kottbusser Brücke), rozpostartego nad Landwehrkanal – jednym z kanałów w berlińskiej sieci dróg wodnych, przepływającego przez dzielnice Charlottenburg, Tiergarten, a przede wszystkim Kreuzberg, a także łączącego górną i dolną Szprewę, są bardzo ciekawe. Artykuł powstał dzięki uprzejmości Marka Defee wydawcy książki "Off przewodnik po Berlinie".

 

 


Łączą się tutaj bowiem i współistnieją całkowicie odmienne światy, formy estetyczne i kultury, co jest tak bardzo charakterystyczne dla Berlina, a dla mnie szczególnie pociągające.


Most Kottbusser został zbudowany około 1705 roku jako most Rixdorfer Damm Bridge, a w 1786 roku został mostem zwodzonym. Nazywano go mostem zwłok, ponieważ wielu zmarłych było nim przewożonych na cmentarze znajdujące się poza murami miasta.

 

 

W 1852 roku został przebudowany na drewniany most zwodzony, co nastąpiło w wyniku rozbudowy Kottbusser Strasse, funkcjonującej pod tą nazwą od 1839 roku. W latach 1891-1893 most drewniany został zmieniony na kamienny o rozpiętości 20 m. W 1970 roku most ten został zburzony i zastąpiony przez betonowy most, posiadający żelazną balustradę.


Można powiedzieć, że Kottbusser Brücke łączy symbolicznie berlińskie dzielnice Krezuberg i Neukölln. Rozciągająca się wzdłuż Landwehrkanal ulica Paul-Linke-Ufer, nazwana na cześć niemieckiego dyrygenta i kompozytora, znajduje się jeszcze w dzielnicy Krezuberg, natomiast przeciwległa Maybachufer leży już po stronie Neukölln.


Spacerując wzdłuż Paul-Linke-Ufer, będziemy podziwiać zarówno niesamowity urok tego kanału, jak i przepięknie odrestaurowane secesyjne kamienice. Warto zajrzeć w niektóre podwórza tych kamienic.

 

 

Część z nich stanowi wzorcowy przykład zagospodarowania wspólnej przestrzeni mieszkańców jednego domu w dużej metropolii, stworzenia tam enklawy spokoju, ładu i poczucia jedności. W skład takiego podwórza zazwyczaj wchodzą pięknie wykafelkowane ściany suteren, stojaki na rowery, czasem jakieś donice, z kwiatami, stół i krzesła, nadające tym podwórzom społecznościowy charakter.

 

Wszystko proste, niewymuszone, skromne, posiadające niepowtarzalny klimat. Jest tu kilka lokali gastronomicznych z najwyższej półki, wśród nich restauracja Horváth, posiadająca dwie gwiazdki Michelin, opisana na łamach Hot Magazine w 2022 roku (tutaj)

Wzdłuż Maybachufer dla odmiany, w każdy wtorek i piątek odbywa się rynek turecki, pełen orientalnych smaków i zapachów, bardzo popularny wśród mieszkańców tego rejonu. W miejscu, gdzie kończy się mostu Kottbusser, znajduje się restauracja Ankerklause, „zawieszona” nad samym kanałem, z balkonem – ogródkiem wiszącym nad wodą.

 

 

W logo knajpki umieszczona jest kotwica, a wszystkie elementy wystroju związane są z szeroko pojętą marynistyką. Ankerklause to doskonałe miejsce na wczesne lub późniejsze śniadanie, obiad albo też nastrojowe małe co nieco we dwoje wieczorową porą. Gorąco polecam. Przy czym warto usiąść na zewnętrznym balkoniku od strony kanału, o ile aura i pora roku na to pozwolą.

 

Można oglądać stąd stateczki i kajaki płynące wzdłuż Landwehrkanal i przyglądać się temu, co dzieje się na moście i po drugiej stronie kanału.

 

Mail: [email protected]

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

 

Knajpka zawieszona nad kanałem

Knajpka zawieszona nad kanałem

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.