Krzywy Las i Wieża Widokowa

24.01.2018
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Piotr Żelachowski

 

W grudniu podsuwamy wam propozycję wycieczki do Gryfina i … odrobinę do Niemiec. W Gryfinie odwiedzicie tamtejszy i już chyba legendarny Krzywy Las. Można powiedzieć, że cały świat słyszał o fenomenie tego miejsca, zdjęcia lasu były wielokrotnie pokazywane w mediach na całym świecie! (sprawdźcie wpisując w google). Naszą krótką wycieczkę uzupełnia wyprawa za granicę do wieży widokowej, zlokalizowaną praktycznie 2 km od Krzywego Lasu!

Jak wspomnieliśmy we wstępie, nasza wycieczka nie jest zbyt długa, ale licząc z wyjazdem ze Szczecina plus spacerki, jest to wyprawa na kilka dobrych godzin. Myślę zatem, że jest to idealna propozycja na najbliższy czas, pogoda w najbliższych tygodniach raczej nas nie będzie rozpieszczała, ale z drugiej strony czy zima czy jesień - krótki spacer naszemu organizmowi się należy!.


Nie będę wam opisywał trasy do Gryfina, ponieważ w obecnym świecie jest to rzecz banalnie prosta: wpisujemy w nawigację i mamy idealnie pokazaną drogę (w każdym razie dojazd zajmie około 70 minut). Dojeżdżając już do samego miejsca, musimy zaparkować przed lasem, potem przejść około kilometra i jesteśmy w tej magicznej, krzywej krainie.

 

 

 

 

Z góry uprzedzam, że tak umiarkowanie magicznej ;). Nie jest to obszar jakiś gigantycznych obszarów, znajdziemy tam kilkadziesiąt drzew a nie tysiące. Wolę was uprzedzić z góry, żeby nie było potem rozczarowań.


Ale drzewa robią wrażenie, wypisz – wymaluj: są krzywe!. Szukałem w internecie wyjaśnień tego zjawiska i jest ich sporo… Od celowego działania człowieka i kształtowania tych drzew za młodu w różnych celach, przez zakłócenia pola magnetycznego ziemi albo fenomen natury. Plus wiele innych fantastycznych wyjaśnień, ale chyba szkoda czasu bo w kosmitów nie wierzymy (nie wierzymy?)

 

 


Po odwiedzinach w Krzywym Lesie, możecie uzupełnić wyprawę i ruszyć w kierunku naszych niemieckich sąsiadów, gdzie znajdziemy genialny punkt widokowy! Wieża obserwacyjna „Lecący Żuraw" znajduje się na terenie unikalnej Doliny Dolnej Odry, przy moście granicznym między Mescherin a Gryfinem.

 

Przejeżdżamy most, parkujemy kawałek dalej, wracamy, wspinamy się na wieże i… widzimy przepiękny widok na Odrę i jej pobliskie rozlewiska! Wieża widokowa to również fragment niemieckiej promenady rowerowej poprowadzonej wzdłuż brzegu Odry, więc możemy do tego dołożyć spacer w wybranym kierunku. Genialna rzecz!


Wieża obserwacyjna to tylko jeden z trzech ciekawych punktów widokowych w Mescherin, pozostałe to Góra Szczecińska (Stettiner Berg) i Góra Morska (Seeberg), ale tam nie byliśmy, mamy więc powód do kolejnej wyprawy w tamte okolice ….