Lizbona czyli Pasteis de Nata

08.02.2018
Autor: Lidia Przybysławska, Zdjęcia: Lidia Przybysławska

Lizbona to miasto przepełnione historią, dziedzictwem UNESCO, cudownymi kolorowymi elewacjami starych budynków, urokliwymi wąskimi uliczkami oraz oczywiście doradą i (prze)słodkimi Pasteis de Nata. Jeśli macie ochotę na wyprawę do Lizbony, to Ryainair oferuje dwa kursy tygodniowo z Berlina. Już po 3.5h znajdziecie się na lotnisku Humberto Delgado. Do centrum można dostać się metrem. Bilety na metro kupicie na lotnisku oraz stacjach. To szybki, niezawodny, a przede wszystkim tani środek transportu (jednorazowy bilet kosztuje 1.45 EUR). Przy zakupie pierwszego biletu obowiązkowym jest kupienie karty Viva Viagem (0.50 EUR). Karta jest wielokrotnego użytku i można na nią dodawać różne przejazdy; pojedyncze, całodzienne lub dziesięciodniowe. Przyda się przy kolejnym wyjeździe!

 

 

Alfama - czyli spacer wąskimi brukowanymi uliczkami oraz MIRADOUROS

 

Słynna dzielnica Alfama to malownicze wąskie brukowane uliczki, kolorowe domy, ciekawe restauracje, plątanina schodów, oraz lokalna społeczność - głównie ta starsza - gwarnie rozmawiająca przy barach i lokalnych sklepikach. Z drugiej strony wszechobecny odważny streetart, niesamowita ilość prężących się leniwie bezdomnych kotów oraz rozwieszonego, suszącego się w słońcu prania. Lizbona słynie ze swoich tarasów widokowych, czyli miradouros, a widok z tego najbardziej popularnego, miradouro de Santa Luzia, na który traficie w trakcie spaceru po dzielnicy, jest niesamowity.

    

  

  

   

 

Alfama Too

 

Na obiad polecam wam ciekawą wnętrzarsko Alfama Too. Ja zamowilam Hamburger a Portuguesa czyli hamburgera w stylu portugalskim -  pyszna wołowina z serem, bekonem, pomidorem oraz rukolą. Do posiłku zamówcie piwo Imperial, lekki jasny i orzeźwiający lager. Wspaniale jest testować lokalne trunki!  

  

  

 

Wieża Belem - dziedzictwo UNESCO

 

Do Belem, oddalonego 6 km od Lizbony, wybierzcie się by skosztować Pasteis de Belem i zobaczyć słynną wieżę - dziedzictwo UNESCO. Z centrum do Belem dojedziecie autobusem. Warto wysiąść parę przystanków przed miejscem docelowym, by pospacerować wzdłuż rzeki Tag skąd można podziwiać wzgórza Almady oraz, przypominający trochę ten w San Francisco, most 25 kwietnia.

 

  

 

Żółty Tramwaj 28 - obowiązkowa przejażdżka

 

Wycieczkę słynnym żółtym tramwajem 28 najlepiej rozpocząć z przystanku początkowego (tutaj link do mapy). Godzinna kolejka, w której słychać wszystkie języki świata, nie zniechęca do skorzystania z przejażdżki, która jest jedną z głównych atrakcji Lizbony. Zajmijcie miejsce przy oknie tak,  aby w pełni podziwiać klimat oraz architekturę miasta. Elewacje lizbońskich domów was zachwycą. Portugalczycy do perfekcji opanowali proces wykorzystywania cienkich ceramicznych płytek czyli Azulejo w sztuce użytkowej. Mozaiki często składające się z wielu, czasem ponad kilku tysięcy elementów, pokrywając całe ściany budynków, co robi ogromne wrażenie.

 

    

 

Hello, Kristof - czy jest tu dobra kawa?!

 

Niewielka, przytulna i ciekawa wnętrzarsko kafejka to własność Kristofa. Oko cieszy ogromny drewniany stół zapraszający do zajęcia miejsca wśród lokalnej gawiedzi skupionej na pracy przy laptopach. Zamówcie kawę i pyszną cynamonową drożdżówkę. Lekka muzyka, minimalistyczne dobrze zaprojektowane wnętrze oraz niezliczona roślinność sprzyjają odpoczynkowi.

 

Facebook      Instagram

 

    

 

Park bar Lisbon - najlepszy widok w mieście

 

Widok z Park bar Lisbon zapiera dech w piersiach i wspaniale się fotografuje. Miejsce niezbyt oczywiste ponieważ mało mówi się o nim w sieci. Znajduje się na ostatnim piętrze miejskiego parkingu. Lokal serwuje pyszne jedzenie, a w weekendowe wieczory można posłuchać muzyki na żywo.

 

 

  

 

Facebook

 

Lizbona to miasto, które spokojnie uda się Wam zwiedzić w 3 dni. Jeśli macie czas i ochotę możecie wybrać się na 1-dniową wycieczkę do Sintra, uroczego górskiego miasteczka, w którym znajdują się niesamowite pałace, zamkowe ruiny oraz inne okazałe rezydencje, wybudowane pośród przepięknego krajobrazu parku narodowego Serra de Sintra. Sintra jest oddalona ok 40 min pociągiem (bilet w tą i z powrotem kosztuje ok. 7 EUR) od Lizbony. Z Sintra już niedaleko do najdalej oddalonego zachodniego punktu Europy, czyli przylądku Cabo da Roca. Jak już tutaj będziecie weźcie parę głębokich oddechów patrząc na bezkres oceanu Atlantyckiego!

 

 

Więcej zdjęć  na www.instagram.com/style.teaser/