Most Admirała – romantyczne miejsce na Kreuzbergu

29.05.2023 0 komentarzy
Autor: Marek Defee, Zdjęcia: Marek Defée, Adam Myśków.

Most Admirała – romantyczne miejsce na Kreuzbergu. Włócząc się niedawno po Berlinie w dzielnicy Kreuzberg, podczas obchodów święta 1. Maja, na skrzyżowaniu Kohlfurter Strasse i Admiralstraße, napotkaliśmy na tajemniczy pomnik „Podwójnego Admirała”, co było tematem jednego z ostatnich artykułów na łamach Hot Magazine. Nieco ponad 200 metrów stąd znajduje się jeden z najbardziej romantycznych zakątków tej buntowniczej dzielnicy. Artykuł powstał dzięki uprzejmości Marka Defee wydawcy książki "Off przewodnik po Berlinie" 

 

 

 

Most Admirała (Admiralbrücke) to most drogowy, łączący przeciwległe brzegi Landwehrkanal, jednego z kanałów berlińskiej sieci dróg wodnych, rozciągających się w tej okolicy wzdłuż Planufer z Fraenkelufer. Został wzniesiony pod koniec XIX wieku, wzmocniony konstrukcyjnie w latach 30. XX w. i odnowiony w latach 80. XX w. Most Admirała to najstarszy żelazny most nad Landwehrkanal, wpisany jest na listę zabytków. Posiada oryginalną balustradę z kutego żelaza. Ciekawostką jest, że do 1921 roku przez most przebiegała linia tramwajowa.

 

 


Ten niezwykle romantyczny most jest popularnym miejscem spotkań ludzi, muzyki ulicznej. W ciepłe, wiosenne i letnie wieczory siedzi tu mnóstwo ludzi, popijających przysłowiowe „piwko”, często ktoś gra na gitarze i śpiewa. Niezwykła atmosfera sprawia, że jest to idealne miejsce dla zakochanych. Duża ilość ludzi w tym miejscu sprawia, że okoliczni mieszkańcy skarżą się na dochodzący do nich gwar.Dlatego już dawno temu został wypracowany kompromis, aby po godzinie 22. panowała tu cisza.

 

 

 

 

 

 

Tuż za tym romantycznym mostem, po stronie Planufer zaczyna się tzw. Graefekiez, rejon wokół Graefestraße, która biegnie od Planufer do Hasenheide. Mieszka tu około dwadzieścia tysięcy osób. Obszar ten, podobnie jak wiele innych w Berlinie przechodzi proces gentryfikacji. Część ulic jest stopniowo wyłączana z ruchu.

 

 

Znajduje się tu mnóstwo ciekawych barów, knajpek, restauracji, jak choćby legendarny Cocolo Ramen X-Berg, albo włoska pizzeria IlCasolare. Doznania związane z drugim z tych miejsc zostały barwnie opisane w książce „OffBerlin. Przewodnik alternatywny”.

 

Mail: [email protected]

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw

 

 

Most Admirała

Most Admirała

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.