Odkrywamy podziemne trasy Szczecina

11.05.2022
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum

Dzisiaj trochę o podziemnych trasach Szczecina. Czy wiedzieliście, że nasze miasto skrywa w sobie jeden z największych zabytkowych schronów cywilnych w Polsce i Europie z okresu II Wojny Światowej, który mógł pomieścić ponad 5 tysięcy osób? Współcześnie to popularna atrakcja turystyczna, która przyciąga wiele osób zainteresowanych historią miasta i nie tylko.  Jak wygląda to miejsce i co można tam zobaczyć? Tego dowiecie się z treści poniżej.

 

 

Piszecie o swoim bunkrze, że jest największym polskim bunkrem niemilitarnym. Co to oznacza? Z naszego laickiego punktu widzenia bunkier kojarzy się z pewną ochroną właśnie przed wojną.

 

Nie wszystko można w kilku słowach szybko wytłumaczyć, ale po pierwsze nie mówimy bunkier tylko schron. Schrony dzielimy na cywilne i wojskowe (powiedzmy militarne) nasz nie służył nigdy ochronie wojska, czy obronie na linii walki był schronem do ochrony ludności cywilnej.

 

Szczecin miasto podziemi. Zgadzacie się z tą opinią? Podobno mamy w Polsce największą sieć tuneli i bunkrów pod miastem…


Z cała pewnością nie można tak powiedzieć. Wiele miast niemieckim miało setki schronów. To była akcja na wielką skalę, miała dowodzić, propagandowo, że władza ( III Rzesza) dba i chroni swoich obywateli. Powstawało wiele schronów tak słabych i niebezpiecznych, ze były pułapką dla ludzi którzy do nich wchodzili. Poza tym mitem jest mówienie, że schrony łączą się w jeden system.

 

Nie było takiej potrzeby, do schronów Niemcy schodzili na dwie /trzy godziny, w kontekście współczesnej wojny takiej jesteśmy świadkami można powiedzieć, ze nie byli tak nękani bombardowaniami jak np. Mariupol czy inne ukraińskie miasta/ miasteczka, gdzie ludziom wprost nie opłaca się wychodzić na zewnątrz i tygodniami przebywają w podziemnych obiektach.

 

 

Na Waszym profilu widać mnóstwo ciekawych elementów wyposażenia Waszego bunkra. Może nie zdradzając większych szczegółów, prosimy o kilka zdań zachęcających do odwiedzenia.


Podziemne Trasy Szczecina to relikt historii, kolorowo oświetlone tunele i dziesiątki pomieszczeń przenoszą w czasie. Obecnie w cenie jednego biletu są udostępnione wszystkie trzy trasy. Połączone chronologicznie opowiadają cała historię tego miejsca: Trasa II Wojna Światowa to długie i wysokie tunele,

 

Zimna Wojna to oryginalne miejsce ćwiczeń formacji obrony cywilnej a na koniec zabawna i ciesząca się największym powodzeniem wśród dzieci trasa Selfie z PRL-em, gdzie poza wieloma eksponatami z epoki PRL-u, można sfotografować się z Misiem z filmu "Miś" Stanisława Barei oraz ponadczasowymi symbolami Szczecina- wielką puszką Paprykarza Szczecińskiego i wielką taśmą Wiskord.

 

Zwiedzanie indywidualne odbywa się samodzielnie. Trasy są oznakowane tak, że nie sposób się zgubić. Przejście i zapoznanie się ze wszystkimi wystawami wraz z czasem na zdjęcia i zabawę na Selfie z PRL-em zajmuje ok. 1,5 h. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji .

 

 

Czy w naszym szczecińskim bunkrze miało miejsce jakieś ważne wydarzenie historyczne?


W 2014 roku kręcone były sceny w filmu "Wielka Ucieczka na północ" to historia ucieczki lotników z RAF-u przez Szczecin, gdzie dzięki pomocy marynarzy szwedzkich przedostali się z nazistowskich Niemiec do Szwecji i dalej do Anglii gdzie kontynuowali walkę powietrzną z Luftwaffe. Film oparty jest na faktach, jest naszym dziełem dzięki wsparciu Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego.

 

Link do filmu można znaleźć na naszej stronie. A na trasie II wojna Światowa, można zobaczyć plan zdjęciowy tego filmu. Poza tym miało miejsce wiele wydarzeń kulturalnych:
Galeria wystaw tematycznych „Podziemne Trasy Szczecina” to miejsce, które funkcjonuje dzięki pracy pasjonatów Szczecina. Z założenia miało być nie tylko muzeum historii miasta, ale również miejscem kreatywnego działania.

 

Założona przez nas Fundacja Pro-Universum zrealizowała na przestrzeni 15 lat działalności liczne wydarzenia kulturalne min.:

1. Warsztaty Teatralne dla Teatru Współczesnego

2. Festiwal inSPIRACJE w roku 2007 i 2008

3. Wraz ze Szczecińską Agencją Artystyczną zaprosiliśmy wszystkie zakochane pary, jak i zakochanych w Szczecinie na imprezę "Zagłębie Miłości”. Zostały zaprezentowane prace „Szczecin – wczoraj, dziś, jutro” oraz projekcje filmów o Szczecinie.

4. Organizowaliśmy liczne prezentacje książek min. Szczecin przełomów wieku Romana Czejarka

5. Gościliśmy PI Performance Intermedia Festival

6. Wystawa Fotografii „DDR” zbiór zdjęć prywatnych kolekcji

7. Zdjęcia Podziemnych Atrakcji z Polski w ramach promocji książki

8. W okresie letnim (od czerwca do października 2008 roku) w schronie odbywały się spektakle na podstawie nominowanej do Nagrody Nike powieści szczecińskiego pisarza i dziennikarza Artura Daniela Liskowackiego pt. "Eine kleine".

9. Koncert w ramach festiwalu Baltic Folks & Roots

10. Koncert Tomasza Gwincińskiego w ramach projektu Bunkier Kultury zorganizowanego z inicjatywy Boogie Brain Festiwal

11. Koncert mis tybetańskich

12. Pokaz tańca Fluoro-show

13. W Podziemnych Trasach Szczecina założyliśmy też podziemną wioskę Hobbitów ( organizator Wioska Hobbitów z Sierakowa)

14. W ramach działań z zakresu tzw. Socjo-Art. przeprowadziliśmy akcję wyboru kolorów do Totemu podziemnego Szczecina , autorem tej inicjatywy był Jan Michał Szewczyk

15. W ramach Dni Kolejnictwa otworzyliśmy Punkt Repatriacyjny , świetni rekonstruktorzy oraz nasi przewodnicy postarali się o autentyzm rodem z lipca 1945

16. Gościliśmy teatr „ Teatru NIE – MA” ze spektaklem „Tlen” Wyrypajewa

17. Z pomocą finansową Funduszu „Pomerania Film” w 2014 miał premierę nasz kinowy film „Wielka ucieczka na północ” w reżyserii Andrzeja Fadera (kontynuacja szczecińskiego wątku słynnej historii tzw. Wielkiej ucieczki). Film był pokazywany w wielu kinach sieci Helios w całej Polsce oraz w kinach studyjnych. Miał też swoją premierę w Anglii. Corocznie pokazywany był albo w Podziemnych Trasach Szczecina, w Kinie Zamek albo w Muzeum Narodowym. Obecnie jest udostępniony w nieco zmienionej wersji tzw. reżyserskiej na naszej stronie You Tube. Plakat do filmu zrobił słynny artysta Andrzej Pągowski

18. Podziemne Trasy Szczecina na przestrzeni lat były wielokrotnie miejscem nagrań teledysków i programów dla wielu telewizji polskich (TVN, Polsat, TV HISTORIA, Canal + , TVP) oraz zagranicznych (BBC, Chanel 4, ZDF i innych telewizji niemieckich).

19. Obecnie w ramach wystaw czasowych, prezentujemy naszą wystawę autorską „ Matrix w schronie” Agnieszki i Andrzeja Faderów. Wystawa ta jest udostępniona na stałej trasie wystaw „II Wojna światowa”.

 

Dla szczecinian (i nie tylko), którzy jeszcze nie mieli okazji Was odwiedzić. Jak można umówić się na oprowadzenie po tym ciekawym miejscu i w jakich godzinach?


Bilet normalny na wszystkie trzy trasy wynosi 35 zł, ulgowy dla dzieci i opiekunów, studentów, rencistów 30 zł/osoba. Zwiedzanie indywidualne jest możliwe codziennie od 11:00- do 16:00, nie wymaga rezerwacji. W Majówkę jesteśmy otwarci też każdego dnia.

 

 


Powinniśmy wiedzieć coś jeszcze?


Zwiedzanie nie wymaga rezerwacji, dla grup możemy otworzyć o innych godzinach. Trzy Trasy oznaczone trzema kolorami to trzy różne historie. Prawdziwy wehikuł czasu. PO raz pierwszy można wszystko wiedzieć samodzielnie. Ponad 40 wystaw w kameralnej atmosferze bez pośpiechu i bez ścisku.

 

Trasy doskonale oznakowane nawet dziecko się nie zgubi. Oświetlenie sprawi, ze Twoje zdjęcia będą wyjątkowe. Dwa plany zdjęciowe na których można wczuć się w rolę reżysera. Potrzebujesz od 1 godziny do 1,5 aby wszystko zobaczyć. Bezpiecznie jak w schronie!

 

Kilka słów dla czytelników na koniec?

 

To coś więcej niż muzeum to jak dobry film!

 

 

Dane do kontaktu:

ul. Kolumba 2

www.Schron.szczecin.pl
Mail: info@schron.szczecin.pl
Tel. 605 433 433
www.facebook.com/PodziemneTrasySzczecina
www.instagram.com/podziemne_trasy_szczecina

 

Szczecin Underground Routes

Szczecin Underground Routes