Piraci na jeziorze Rummelsburg

27.11.2023 0 komentarzy
Autor: Marek Defée, Zdjęcia: Wioletta Defée

Piraci na jeziorze Rummelsburg! Rummelsburg to dzielnica Berlina, należąca do obszaru administracyjnego Lichtenberg. Nazwa ta odnosi się do zatoki Rummelsburg, lub też jeziora o tej samej nazwie, stanowiącego odnogę rzeki Szprewy. Jej częścią jest osiedle Rummelburger Bucht, położone na zachodnim brzegu zatoki. Zostało wybudowane w latach 90. XX wieku. Artykuł powstał dzięki uprzejmości Marka Defee wydawcy książki "Off przewodnik po Berlinie" 

 

 

Stanowi ono świetny przykład realizacji idei miasta-gąbki (ang.: ”sponge-city”), zatrzymując wodę deszczową w miejscu opadu. Rozwiązanie to koncentruje się w głównej mierze na spowalnianiu i zatrzymywaniu spływu wody opadowej, przeciwdziałając negatywnym skutkom ulewnych deszczy i podtopień oraz zjawisku miejskiej wyspy ciepła, poprawiając jednocześnie mikroklimat oraz jakość przestrzeni miejskiej. Stanowi świetny, modelowy wręcz przykład realizacji polityki zrównoważonego rozwoju w aranżacji przestrzeni miejskiej.

 


Obszary położone nad zatoką Rummelsburg są bardzo atrakcyjne pod względem mieszkaniowym, ale również rekreacyjnym i turystycznym. Położona wzdłuż jeziora Zillepromenade jest świetnym miejscem do uprawiania joggingu. Biegnie tędy trasa rowerowa. Są także miejsca o znaczeniu historycznym, jak choćby zrewitalizowane budynki Friedrichs-Waisenhaus Rummelsburg, byłego sierocińca i ambulatorium, założonego przez Fryderyka Wilhelma I pruskiego w 1702 roku.

 


Rozciąga się stąd piękny widok na przeciwległą część zatoki, po wodzie pływa dużo różnych jednostek, z których większość stanowią nie eleganckie jachty, czy luksusowe katamarany, lecz barwne i pomysłowo zbudowane łodzie i tratwy. To łajby, wykonane z drewna, tkanin, starych okien, różnych elementów, pozyskanych ze składowisk złomu, oraz innych materiałów, pozyskanych na rynku wtórynym. Zamieszkałe głównie przez ludzi, reprezentujących środowiska alternatywne do oficjalnego nurtu.

 

Często takich, którzy stracili możliwość dalszego zamieszkania na berlińskim lądzie, albo nie pasują już do miejsc, gdzie prowadzili do niedawna swoją działalność, obecnie przekazanych na przykład deweloperom. Ich stateczki w żaden sposób nie przypominają eleganckich hauseboatów, które cumują w różnych europejskich miastach, jak choćby Amsterdam, Londyn czy Kopenhaga. To naprawdę alternatywna, piracka społeczność, ale całkiem dobrze zorganizowana.

 

 

Odbywają się tu bowiem różne wydarzenia, takie jak warsztaty proekologiczne, prelekcje, seanse filmowe, happeningi, przedstawienia teatralne oraz akcje protestacyjne. Mają one charakter niekomercyjny, są oddolnie i samorządnie zarządzane. Te offowe, pirackie tratwy w bardzo porządnej, eleganckiej dzielnicy miasta, to bardzo berliński widok.

 

 

Mail: [email protected]

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.