Projekt Combinat Coworking

19.04.2021 1 komentarzy
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum Społeczności

Combinat_coworking to projekt rozpoczęty przez Fundację Coexist, rozwijany przez członków społeczności. Grupa tworzona w większości przez freelancerów, sama sobie ustala reguły pracy. Nazywają się "do'ersami" i "pomysłowcami". Poznajcie ich w naszym najnowszym wywiadzie.

 

 

 

Jak właściwie powstał pomysł na stworzenie takiego miejsca do pracy? Czy był to autorski pomysł, a może wynikało to z potrzeby, którą wcześniej dostrzegliście?

 

Combinat_coworking powstał w naszych głowach  w odpowiedzi na brak takich miejsc w Szczecinie. Większość z nas pracuje zdalnie i mogłoby to robić z każdego miejsca na świecie: Berlina, Warszawy czy Santa Cruz na Teneryfie, ale z jakiegoś powodu pracujemy w Szczecinie.

 

Kilku z nas pracowało w coworku na Łasztowni ale to jest biznes prywatny i musi przynosić zyski. Nasza projekt to NGO, na dzień dzisiejszy finansowany ze składek członkowskich i uważamy, że jest to fajniejsze, bo to my decydujemy jak nasza przestrzeń do pracy ma wyglądać i co ciekawego w niej się dzieje.

 

Podobne inicjatywy istnieją w ulubionym przez nas Berlinie i trzeba przyznać, że silnie nas inspirują. Przede wszystkim inspirują nas społeczności skupione wokół nowych technologii ale jesteśmy całkowicie otwarci na wszelkie inne obszary.

 

Widzimy, jak można pracować i jednocześnie budować przyjaźnie, wspierać się i uczyć seinawzajem, po prostu robić fajne rzeczy. Współdzielimy swoje kompetencje z koleżankami rozwijającymi holistyczne podejścia do życia, instruktorkami jogi i uważności, a także malarstwa i sztuk pokrewnych. Tworzymy miejsce wręcz idealne do praktykowania podejścia „work life balance”. 


Ile pokoi udostępniacie i ile osób może się w niej zmieścić?


Ponieważ rozpoczęliśmy nasz projekt po pierwszej fali pandemii COVID-19 i wiedzieliśmy, że pandemia trochę jeszcze potrwa, świadomie spowolniliśmy rozwój naszego projektu. Dzisiaj nasza społeczność to kilkanaście osób. Tak zwanych dedykowanych biurek mamy 16, a docelowo w tej lokalizacji będzie około 25 – 30.

 

Dzięki zrozumieniu i przychylności Prezydium Szczecina, żyjemy nadzieją na pozyskanie z zasobów naszego kochanego miasta drugiego, większego lokalu (za który, oczywiście płacimy czynsz tak samo jak inne organizacje), w którym będziemy mogli stworzyć dodatkowe 50 coworkingowych stanowisk pracy, dostępnych dla wszystkich chętnych, w dużo niższej cenie niż komercyjna.


Czy osoby korzystające z takiej przestrzeni to pojedynczy freelancerzy czy może też kilkuosobowe firmy?


W naszej społeczności są osoby pracujący jako freelancerzy, członkowie rozproszonych po całym świecie zespołów, jak i małe 2-3 osobowe zespoły startupowe. Mamy już dwa startupy, które powstają na naszych oczach. Bardzo im wszyscy kibicujemy.

 

 


Czy oprócz zwykłego savoir-vivru w miejscu pracy, panują jeszcze jakieś dodatkowe zasady?


Tak jak wspomniałem combinat coworking to nie firma, powiem nawet, że to też nie tylko przestrzeń biurowa ale przede wszystkim społeczność! Ustalamy zasady „coworkowania” na bieżąco i uczymy się ich na bieżąco. Łącząc ludzi z różnych światów staramy się rozwiązywać ewentualne problemy na bieżąco, w zwinny sposób.


Czy znajdziemy u Was salę konferencyjną?


Posiadamy pomieszczenie o charakterze sali konferencyjnej na 20-30 osób. Mówię o charakterze, gdyż w tej samej sali medytujemy i praktykujemy jogę. Dlatego nasze konferencje odbywają się na bosaka na pięknej, starej drewnianej podłodze.


Prosimy jeszcze o przedstawienie kosztów za skorzystanie z takiej przestrzeni.


Działamy wspierani oficjalnie przez Fundację COEXIST założoną między innymi dla realizacji tego projektu oraz darczyńców. Będąc organizacją NGO nie działamy dla zysku. Ale oczywiście bez pieniędzy nie stworzylibyśmy i nie utrzymali naszego projektu. Dlatego koszty utrzymania i rozwoju są dzielone na członków społeczności. Przy takiej liczbie i oszczędnym działaniu wpłacamy co miesiąc po 250 zł w przypadku dedykowanego biurka, a inne formy takie jak hot-desk czyli biurko na dzień lub godziny jeszcze nie wiemy (dzisiaj prosimy o wpłatę według uznania lub zapraszamy na parę godzin za darmo).


Kilka słów dla naszych czytelników na koniec?


Chcielibyśmy gorąco zaprosić szczecinian z podobną zajawką, chcących po tej cholernej pandemii wyrwać się w końcu z domu i oprócz pracy, robić coś ciekawego z ciekawymi ludźmi. Nie jest to miejsce podobne do tych w szklanych biurowcach, bo znajduje się w pięknej starej kamienicy i pewnie dlatego skupiają się w nim ludzie, którzy preferują taki klimat.

 

Zapraszamy do wspólnego tworzenia społeczności Combinatu.

 

 

 


Adres: Al. Papieża Jana Pawła II 42/U1

Mail: [email protected]

Tel. +48 601 731 567

 

Facebook: www.facebook.com/CombinatCoworking

Instagram: www.instagram.com/combinat_coworking

www.combinat.org.pl

 

 

Combinat Coworking

Combinat Coworking

Komentarze

Komentarze

Franc
22:45 19.04.2021
Da się? Da się!!!
1
1
Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.