Psi Szczecin

20.01.2021
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum Firmy

Przedstawiamy @Psi.Szczecin, czyli kolejną ciekawą inicjatywę w naszym mieście!!!
Projekt ma na celu zmianę wyobrażenia psa wśród ludzi w przestrzeni publicznej. Jak to robi? Tworząc mapę psiolubnych miejsc w naszym mieście. Psiolubnych, czyli takich, do których możemy przyjść z czworonogiem, a nie tylko usiąść w ogródku.


W najnowszym wywiadzie dowiecie się czym jeszcze zajmuje się Psi Szczecin i w jaki sposób pozytywnie przyczynia się do pomocy czworonogom.

 
Od kiedy Psi Szczecin działa w naszym mieście? Jaka jest idea przewodnia Waszej działalności?


Pierwsze podrygi Psiego Szczecina rozpoczęły się w sierpniu 2013. Wtedy jeszcze zakładałam, że będzie to inicjatywa trafiająca raczej do wąskiego grona odbiorców. Z biegiem czasu pojawiały się różne pomysły, ale dopiero od niedawna zaczęła kształtować się ostateczna obecna forma projektu.


Głównym celem Psiego Szczecina jest budowanie wizerunku świadomego przewodnika psa, który dba o komfort zarówno czworonoga jak i innych uczestników przestrzeni publicznej, a także pupila, który kulturalnie zachowuje się w miejskim otoczeniu.


Poza tymtworzenie mapy, z której mogą korzystać mieszkańcy, ale również osoby odwiedzające nasze miasto. Jako, że obecnie pies pełni rolę towarzysza nie tylko w domu, ale jako pełnoprawny członek rodziny także w trakcie podróży. Sama wspominam swoje pierwsze wyjazdy z psem i to ile czasu zajmowało mi znalezienie informacji na temat tego, gdzie bez stresu będę mogła zjeść obiad w towarzystwie psa, gdyż nie wyobrażam sobie pozostawić go samego przed wejściem.

 

Poza tym wybierając cel podróży głównie kierowałam się dostępnością psiolubnych miejsc, aby wspólna podróż była komfortowa dla mnie jak i czworonoga.
Chciałabym, abymapa Psiego Szczecina była cegiełką do promocji naszego miasta.

 

 

Które lokale są przychylne obecności psów w Szczecinie? Ile w sumie jest takich miejsc?


Jako psiolubny lokal uważam taki, do którego wejść możemy z psem, a nie tylko usiąść w ogródku (a są też takie, w których na pupila czeka miska z wodą, kocyk, a także smaczna przekąska). Takich miejsc na naszej mapie jest coraz więcej.

 

W sytuacji, w której obecnie się znajdujemy nie jestem w stanie podać konkretnej liczby, ponieważ przez wprowadzony lockdown, już wiem, że część lokali niestety nie wznowi swojej działalności po zluzowaniu obostrzeń. Wykorzystując ten trudny czas w chwili obecnej trwają prace nad stworzeniem strony internetowej i aktualizacją mapy.

 


Jakie są największe plusy bycia „dog friendly” i jakie pozytywy stoją za obecnością psów w lokalach?

 

Psiolubne lokale otrzymują od nas naklejkę, która informuje o tym, że do tego miejsca można przyjść z psem, oraz zostają dodane do naszej mapy miejsc. Poza tym psiarze to bardzo mili ludzie i przy kolejnych wizytach na pewno przyprowadzą swoich znajomych 😊 Obecność psa rozładowuje stres i ma wpływ na samopoczucie człowieka i to wydaje mi się wystarczającym argumentem 😊

 

 

Jakie jeszcze inne działania podejmujecie?


Jedną z pierwszych akcji poza tworzeniem mapy lokali była promocja wystawiania misek z wodą w okresie letnim. Korzystają z nich zarówno psy, jak i zwierzęta dziko żyjące, a nawet ptaki. O akcji przypominamy co roku. Wraz z zaprzyjaźnioną grupą „psiarzy” i psiolubnymi lokalami organizowaliśmy kilka edycji gier miejskich, a także rajd na orientację z psem.


Najważniejszym z innych przedsięwzięć jest współpraca z EduAnimalis – Centrum psychologii zwierząt i szkolenia psów - projekt Dog’s Zen in The City, czyli szkolenie psów w przestrzeni miejskiej. Z dumą możemy przyznać, że byłyśmy jednymi z pierwszych w Polsce osób, które odważyły się wyjść z zajęciami poza plac szkoleniowy i wprowadzić szkolenia behawioralne w naturalnym środowisku naszych psów - w mieście.

 

Opracowaliśmy autorską formułę pracy z psami przestrzeni publicznej. Ten kurs odbywa się u nas na przełomie jesieni i zimy, regularnie co roku od 2016 roku.

 

Kto tworzy Wasz zespół? Z Ilu osób się składa?


Psi Szczecin jest moją własną inicjatywą, jednak na potrzeby poszczególnych projektów zawsze ktoś do grona dołącza. W Szczecinie w branży zoologicznej mamy wiele wspaniałych osób chętnych do tworzenia wspólnych projektów, a także właściciele psiolubnych lokali gastronomicznych są otwarci na ciekawe działania.

 

Jakie są plusy zabierania psa do restauracji, sklepu itp.?


Chcąc aby nasz pies komfortowo czuł się w przestrzeni publicznej, która jest dla niego bardzo trudnym miejscem, musimy stopniowo go tego nauczyć. Tak więc dużym plusem jest motywacja do ćwiczeń, a to bezpośrednio przekłada się na budowanie relacji i więzi z naszym czworonogiem.

 

Jakie masz pieski osobiście?


Najstarszy w stadzie, od którego wszystko się zaczęło Shadow – w sierpniu skończy 14 lat, ale póki co chyba nie wybiera się jeszcze na psią emeryturę i wciąż chętnie uczestniczy w długich spacerach, i wspólnych podróżach. Rasta i Figa, obie psice pochodzą z adopcji, obie wymagały niemałej ilości pracy, a obecnie wielkie miłośniczki podróży, a także wyjść do kawiarni czy sklepów 😉

 

Całe stado ma na swoim koncie wiele podróży zarówno po Polsce jak i za granicą.

 

 


Kilka słów podsumowania do naszych czytelników na koniec?


Kilka rzeczy o których należy pamiętać:


• aby nie wrzucać naszych czworonogów na głęboką wodę i zacząć od stopniowego oswajania z nową przestrzenią


• że podczas wyjść z czworonogiem jego komfort jest ważniejszy niż nasz i jeśli zaobserwujecie, ze psiak przestaje sobie radzić, to należy wizytę zakończyć


• dyskomfort u zwierzaków może powodować dźwięk, zapach, przestrzeń, na którą my uwagi nawet nie zwrócimy


• ze zwierzakiem jest trochę jak z dzieckiem, musimy poświęcić mu odpowiednią ilość uwagi, jak i pamiętać o tym, że wizyta w miłym towarzystwie czworonoga raczej nie będzie tak długa jak ta, kiedy pójdziecie sami


• jeżeli traficie w lokalu kogoś z psem, warto zapytać się zanim podejdziecie, być może zwierzę jest dopiero w trakcie nauki, albo kontakt z obcą osobą to dla niego już za dużo


Jeżeli traficie do jakiegoś psiolubnego lokalu w towarzystwie czworonoga koniecznie dajcie znać.

Możecie oznaczać nas w social mediach @psi.szczecin #psiszczecin Chętnie udostępnimy Wasze zdjęcia.

 

 


[email protected]
www.facebook.com/psi.szczecin
www.instagram.com/psi.szczecin