Sedina Studio - profesjonalne studio fotograficzne

05.04.2022
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Wojciech Bigus, Daniel Pastuszak

Sedina Studio specjalizuje się w wykonywaniu studyjnych sesji fotograficznych. Począwszy od sesji portretowych przez sesje rodzinne, kobiece i ciążowe na wizerunkowych kończąc. To miejsce, w którym każda osoba marząca o profesjonalnych zdjęciach może oddać się w ręce doświadczonych fotografów...

 

Dziś zagłębiamy się w ciekawy świat nietypowych kadrów! O początkach studio, pasji fotograficznej i wskazówkach dla początkujących entuzjastów rozmawiamy z Wojciechem Bigusem i Danielem Pastuszakiem - założycielami Sedina Studio. Koniecznie sprawdźcie ich prace w galerii poniżej!

 

 

 

Witam w Hot Magazine. Cieszę, się że zgodziliście się na naszą rozmowę! Pytanie na początek. Pracujecie w duecie. Jak zaczęła się Wasza przygoda z fotografią, kiedy połączyliście siły i jak doszło do założenia studia fotograficznego?

 

Przygoda u każdego z nas zaczęła się różnie i można by o tym rozprawiać naprawdę długo, chyba jak u każdego fotografa pasja w pewnym momencie stała się sposobem na życie. Poznaliśmy się dzięki naszym żonom, które razem pracują. To była chyba jakaś dobra energia ponieważ dziewczyny rozpoczynając pracę bardzo szybko się zaprzyjaźniły i okazało się że ich mężowie zajmują się tym samym.

 

Byliśmy wtedy obydwoje na początku drogi fotografów ślubnych chociaż Daniel zajmował się tym rok dłużej. Studio to był impuls w pewnym momencie poczuliśmy że potrzebujemy czegoś więcej, ale również z czasem nasze pary młode zaczęły pytać o sesje dla swoich dzieci np. zdjęcia świąteczne.

 

Powstała taka naturalna potrzeba zarówno u nas jak i u naszych klientów. Pewnego wieczora Wojtek z ciekawości oglądał ogłoszenia, trafiło się fajne miejsce w dobrej cenie i 3 dni później wynajęliśmy to miejsce.

 

Połączenie sił miało początkowo wymiar ekonomiczny czyli współdzielenie kosztów. Z czasem stwierdziliśmy że więcej korzyści przyniesie nam stworzenie nowej marki Sedina Studio. Chcieliśmy dzięki temu też oddzielić zdjęcia ślubne, które każdy z nas robi pod własnym szyldem od Studia. Myślimy podobnie i mamy podobną estetykę więc mogliśmy wypracować jednolity styl studia. Mimo podobieństw mentalnych jesteśmy dosyć różnymi charakterami i staramy się uzupełniać.

 

 

 

To też jest duża odpowiedzialność ponieważ pracujemy na wspólną opinię. Samo miejsce wymagało od nas sporo pracy również takiej remontowo - budowlanej, śmialiśmy się że jak nie wyjdzie studio to wchodzimy w wykończeniówkę. Miejsce się zmieniało, przechodziło ewolucję często do późnych godzin nocnych coś montowaliśmy lub testowaliśmy stylizacje.

 

Nieoceniona jest też tutaj pomoc naszych żon w dobieraniu stylistyki, można powiedzieć że Studio połączyło też w jakimś sensie nasze rodziny.

 

W momencie gdy zaczynaliśmy urodziły nam się dzieci którym naturalnie robiliśmy tam zdjęcia. W zasadzie dorastały z tym miejscem i zawsze gdy wprowadzamy coś nowego to Ala i Michałek są naszymi pierwszymi modelami. I takim sposobem od listopada 2018 dotarliśmy do dnia dzisiejszego.

 

Jakiego rodzaju sesje fotograficzne oferuje Sedina Studio? Czy są jakieś, które robicie najczęściej?

 

Uogólniając to skupiamy się na fotografii rodzinnej. Wykonujemy sesje ciążowe, sesje na roczek, dzień mamy, rodzinne oraz cieszące się największym zainteresowaniem Święta Bożego Narodzenia. Ostatnimi czasy wykonujemy również dużo sesji biznesowych, zdarza się że przychodzą do nas całe firmy.

 

Byli już u nas prawnicy, lekarze, agentki nieruchomości, doradcy kredytowi oraz indywidualne osoby chcące mieć dobre zdjęcie w cv. Zdjęcia biznesowe zdarzało nam się również robić poza studio w biurach.Od pewnego czasu nasza przestrzeń jest również dostępna na wynajem dla innych fotografów i cieszy się też dużym zainteresowaniem. 

 

 

 

Najbardziej pamiętna sesja to…?

 

Niecodziennych sytuacji mamy sporo ponieważ fotografujemy głównie rodziny z kilkuletnimi dziećmi a w tym przypadku potrafi być wesoło. Odpowiemy na to pytanie nieco inaczej. Mimo że studio wrosło w nasze życie bardzo mocno to wciąż naszą główną specjalizacją jest fotografia ślubna.

 

Z niektórymi naszymi klientami zawiązujemy wieloletnie przyjaźnie i każde ich przyjście na sesje to tak naprawdę spotkanie ze starymi dobrymi przyjaciółmi. 

 

Co cenicie w fotografii najbardziej? I analogicznie – co sprawia, że Wasza praca nie należy do najłatwiejszych?

 

W tej pracy chyba najbardziej cenimy ludzi których na swojej drodze spotykamy. Zarówno klientów jak i innych fotografów czy filmowców. Kolejnym plusem jest styl życia nie bez przyczyny fotograf jest uznawany za wolny zawód, ta praca daje poczucie wolności chociaż ten styl życia nie jest dla wszystkich, ale o tym więcej w wadach.

 

I na koniec najważniejsze czyli chyba kwintesencja fotografii. Tworzymy coś co będzie żyło dłużej niż my. Tworzymy wspomnienia, które w tych rodzinach zostaną na wieki.

 

To daje poczucie że coś po nas zostanie. Tak jak dzisiaj wiele osób pasjonuje się odnalezionymi na strychach fotografiami dawnych mieszkańców Szczecina, tak istnieje szansa że ktoś za 100 lat spojrzy na nasze zdjęcie. Dlatego zawsze wykonujemy dla naszych klientów wydruki.

 

 

 

Bycie fotografem nie jest proste, oprócz tego że realizujemy swoją pasję jesteśmy też po prostu przedsiębiorcami a to samo w sobie już stanowi wyzwanie w naszym kraju. Przeskoczenie na tryb życia fotografa też nie jest proste, pracujemy zazwyczaj w takim czasie kiedy większość ludzi ma wolne, weekendy, wesela w wakacje, popołudniowe sesje. 

 

Przez to łatwo jest zaniedbać relacje ze znajomymi i ciężko znaleźć balans dla rodziny. Najczęściej na maile czy telefony od naszych klientów odpowiadamy po 16:00 kiedy ci kończą pracę. Są w naszej pracy okresy kiedy tych zdjęć robi się bardzo dużo i wtedy zaczyna być po prostu fizycznie ciężko. 

 

W wywiadzie o fotografii nie sposób nie zapytać o sprzęt... Czym pstrykacie?

 

Od zawsze strzelamy w systemie Nikona. Kiedyś były to Nikony D750 teraz przeskoczyliśmy już całkowicie na Z6. 

 

Wskazówki dla początkujących fotografów, którzy chcą osiągnąć sukces w tej branży?

 

Każdy definiuje sukces inaczej. Dla nas sukces to autentycznie szczera radość naszych klientów kiedy dostają swoje zdjęcia oraz możliwość życia fotografią. Gdy po latach i setkach sesji/reportaży dalej się tym jarasz to znaczy że poszedłeś dobrą drogą.

 

Trzeba być upartym jak osioł i mieć trochę niepokolei w głowie żeby z tego żyć, ale jeśli to kochasz to nie wyobrażasz sobie innego życia. Przyda się dużo serca, pracy głównie nad sobą - rozwoju i wsparcie kogoś bliskiego zazwyczaj drugiej połówki. Idąc tą drogą ta nasza połówka też musi być gotowa na sporo wyrzeczeń. 

 

 

 

Powinniśmy wiedzieć coś jeszcze? Prosimy o kilka słów dla naszych czytelników na koniec.

 

Jest nam miło, że mogliśmy trochę przybliżyć tą naszą pogmatwaną historię i uchylić niewielkiego rąbka tego czym się zajmujemy. O fotach i tym czym się zajmujemy możemy rozprawiać naprawdę długimi godzinami. Jeśli macie ochotę posłuchać i przy okazji zrobić zrobić sobie fajne zdjęcia to zapraszamy.

 

 

Dane do kontaktu:

ul. Kolumba 5, Szczecin (wejście D II piętro)

www.sedinastudio.pl

Mail: kontakt@sedinastudio.pl

 

tel. 881 201 406

tel. 880 123 200

 

Facebook: www.facebook.com/SedinaStudioSzczecin

Instagram: www.instagram.com/sedinastudio

 

Sedina Studio

Sedina Studio