STO1 furniture

11.01.2023 1 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Artysty

"Moim celem rzadko jest klasyczne odnawianie. Renowacja (czy restauracja) w moim słowniku to doprowadzenie mebla do stanu pierwotnego, ale zachowaniem śladów historii, patyną czy lekkimi ubytkami. Dla mnie odnowiony mebel musi mieć swoją historię, wtedy jest piękny i prawdziwy. Czy potrafię sprawić, by mebel wyglądał „jak nowy”? Tak. Ale po co? Każdy mebel to osobna historia." Rozmawiamy z Wojtkiem Biernawskim z STO1 furniture.

 

 

hot°: STO1 furniture,co kryje się pod tą nazwą?

 

Moja pierwsza pracownia znajdowała się w budynkach gospodarczych na terenie, który mieścił się przy ulicy Storrady 1 (w Szczecinie oczywiście :D)


hot°: Kiedy powstała Wasza firma? Skąd pomysł, aby zająć się właśnie renowacją mebli?


STO! furniture nie jest firmą. To raczej moje craftowe alter ego- na co dzień jestem nauczycielem i terapeutą ;) Pomysł na upcycling mebli (przede wszystkim krzeseł i foteli) pojawił się jakieś 15 lat temu, kiedy jeszcze takie pojęcie nie funkcjonowało na co dzień. Meble to chyba kolejna forma ekspresji twórczej, obok malarstwa, rysunku i kolaży. Muszę również podkreślić, że nie zajmuję się stricte renowacją- bardziej przerabianiem i odnawianiem wedle uznania (mojego lub klienta).

 

 

hot°: Czym dokładnie jest renowacja mebli? Jakie elementy wchodzą w zakres renowacji? Strzelam: malowanie, usuwania zarysowań, uzupełnienie braków? Prosimy o komentarz fachowca


Renowacja to wszelkie działania oraz wykorzystywanie technik stolarskich i tapicerskich, które są niezbędne w danym przypadku… Każdy mebel jest inny- jego konstrukcja, stan,(stopień zniszczenia, ubytki, etc.). Tak myślę- bo jak wspominałem nie jestem renowatorem, raczej pasjonatem formy. Moje meble odnawiam lub przerabiam według własnej wizji. Niezwykle ważny jest dla mnie aspekt ekonomiczno-ekologiczny.

 

Staram się tworzyć swoje „siedzące rzeźby” bezkosztowo- wykorzystując materiały i potrzebne elementy, które zdobywam głównie dzięki facebookowej grupie UWAGA!Śmieciarkajedzie. To nieocenione źródło niesamowitych przedmiotów z duszą, które zostały wyrzucone. Daję im drugie, a czasem trzecie życie… zgodnie z zasadą RRR (reuse reduce recycle). To daje większą satysfakcję i jest większym wyzwaniem twórczym- nigdy nie wiesz co się trafi do czego można to wykorzystać...

 

 

hot°: Czy Wasze meble (oczywiście już renowacji😉) można kupić? Jeśli tak to gdzie…


Oczywiście, choć to nie takie proste… Nie mam internetowgo sklepu, strony WWW i takichtam…
Jestem analogowy i konto na Instagramie jest szczytem moich możliwości. Swoje realizacje wrzucam na swój profil, jeśli komuś się spodoba mebelek- można napisać, o ile nie jest to mebel tworzony na zamówienie.


hot°: Czy potraficie sprawić, że stare meble będą wyglądały jak nowe, czy zawsze będzie to jakaś gorsza wersja pojęcia "nowe"?


Moim celem rzadko jest klasyczne odnawianie. Renowacja (czy restauracja) w moim słowniku to doprowadzenie mebla do stanu pierwotnego, ale zachowaniem śladów historii, patyną czy lekkimi ubytkami. Dla mnie odnowiony mebel musi mieć swoją historię, wtedy jest piękny i prawdziwy. Czy potrafię sprawić, by mebel wyglądał „jak nowy”? Tak. Ale po co? Każdy mebel to osobna historia.

 

 

hot°: Ogólne pytanie: Jak wygląda proces renowacji? Domyślam się, że wszystko zależy od materiałów i stopnia zużycia… Ale może da się to jakoś zgeneralizować?


Renowacja ma na celu doprowadzenie mebla do pełnej używalności oraz jak najlepszego stanu wizualnego, zgodnego ze stanem pierwotnym, oryginałem. Każdy mebel to inna historia i inne sposoby na jej zachowanie. Czy to prace typowo stolarskie, czy dekoracyjne (jak intarsjowanie) albo tapicerskie- używane są wedle potrzeb. Generalizując- renowacja to taki pakiet zabiegów modelująco-upiększających, SPA dla mebli.

 

hot°: Kolejne ogólne pytanie: Ile trwa średnio renowacja? Dni, tygodnie czy bardziej miesiące?


Każda renowacja, czy jak w moim przypadku- praca z meblem, zależy od zakresu prac, stanu technicznego mebla, no i możliwości osoby renowującej. W moim przypadku nie są to krótkie terminy- STO1 jest moją pasją, nie zawodem i meblami zajmuję się w wolnym czasie, którego niestety nie mam zbyt wiele…

 

 

hot°: Czy można u Was zlecić renowację mebla?


Można spróbować… Nie jestem zawodowcem, raczej amatorem-pasjonatem. Ponadto moje realizacje nie są „codziennymi” ani w kolorach, ani w kształtach ;) Nie wszystkim przypadną do gustu… ale jeśli komuś jednak wpadną w oko-zapraszam do kontaktu.

 

hot°: Prosimy o przykład mebla podanego renowacji, z którego jesteście szczególni dumni?


Chyba nie jestem w stanie podać takiego przykładu… dla mnie każdy tworzony przeze mnie mebel jest osobną przygodą, bardzo osobistą… Przywiązuję się do moich mebli. To mało profesjonalne, ale w końcu nie jestem profesjonalistą

 

 

Po więcej informacji zajrzyjcie na

https://www.instagram.com/sto1_furniture

 

 

 

 STO1 furniture

STO1 furniture

Komentarze

Komentarze

Aga
20:58 11.01.2023
Meble Wojtka to przepiękny przykład sztuki użytkowej na najwyższym poziomie. Wojtek jest cudownym artystą
2
0
Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.