Szczecin dla pisarzy. Gdzie bywać, kogo znać? Cz. 2

05.06.2024 0 komentarzy
Autor: Anna Zborowska, Zdjęcia: Thomas Foto

W poprzednim artykule przybliżyłam niektóre lokalne wydarzenia, które mogą zainteresować początkujących autorów i pisarzy. (Tutaj). Poznaj zatem kolejne 6 inicjatyw w Szczecinie, które pomagają młodym autorom wypłynąć na szerokie wody.

 

 

1. Spotkania z pisarzami

 

Nasze miasto organizuje spotkania ze szczecińskimi (i nie tylko) pisarzami i pisarkami, którzy wykorzystują rejony zachodniopomorskiego jako tło swoich opowieści. Uczestnictwo w promocji ich książek to szansa na złapanie inspiracji, posłuchania innych ludzi pióra i zgłębienie tajników warsztatowych.

Aby nie przegapić informacji na ten temat, warto śledzić wydarzenia m.in. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, a także wojewódzkiej Książnicy Pomorskiej.

 

2. Wykłady tematyczne

 

Na Zamku Książąt Pomorskich i Uniwersytecie Szczecińskim możesz trafić na tematyczne wykłady. Koncentrują się zwykle na historii Pomorza Zachodniego, ale nie brakuje również wydarzeń związanych z literaturą – zwłaszcza non-fiction. Mogą one zainteresować pisarzy-amatorów. Są cennych źródłem podań, legend i opowieści do przetransponowania na twórczość beletrystyczną. Pomorze Zachodnie to pod tym względem wciąż niewykorzystane źródło pomysłów.

 


Promocją czytelnictwa zajmuje się również Dom Kultury 13 Muz. W 2023 roku we współpracy z fundacjami i ośrodkami życia literackiego organizowano w nim Literackie Czwartki. Działania miały na celu propagowanie ambitniejszych dzieł literatury najnowszej.

 

Śledź strony różnych instytucji kultury, klubów i fundacji, aby dowiadywać się o podobnych przedsięwzięciach w pierwszej kolejności.

 

3. Konkursy literackie

 

Konkursy literackie motywują autorów do rywalizacji i prezentacji swoich umiejętności, a zwycięzcy często zyskują szansę na publikację swoich prac. Za rzetelne źródło wiedzy na temat konkursów literackich dla młodzieży może służyć strona Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty, a także witryny zarządzane przez biblioteki.

 

Co roku Książnica Pomorska organizuje przeznaczony dla młodzieży ze szkół podstawowych i średnich konkurs historyczno-literacki „Przestrzenie dziedzictwa”, objęty patronatem przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy o regionie Pomorza Zachodniego, przybliżenie dziedzictwa kulturowego regionu oraz tworzenie przywiązania do „małej ojczyzny”, do jej historii i tradycji. To okazja, aby młodzież spróbowała swoich sił w pisaniu.

 

Do konkursów typowo „szczecińskich” wliczają się również konkursy organizowane zwykle co roku przez Stowarzyszenie Chowaniec na opowiadanie grozy bądź – sporadycznie – przez Szczeciński Klub Azji, na opowiadanie powiązane tematycznie z kulturą Wschodu.

 

Poważniejszymi przedsięwzięciami są konkursy na powieść. Do bardziej znaczących nagród przyznawanych w Szczecinie wlicza się Nagroda Literacka Jantar – wyróżnienie, które w ramach konkursu literackiego przyznawane jest od roku 2019 autorowi mieszkającemu w województwie zachodniopomorskim lub związanemu z tym regionem.

 

Inną znaczącą nagrodą jest Nagroda Literacka Gryfia, przyznawana autorce, która napisała najlepszą książkę literacką albo książkę humanistyczną o wartościach literackich. Konkurs ma zasięg ogólnopolski, lecz rozstrzygnięcie i gala finałowa odbywa się w Szczecinie. Towarzyszy im imprezowy plener literacki na Łasztowni.

 

 

4.Wydarzenia literackie, festyny


Skoro mowa o plenerach i rozrywce, warto wspomnieć, że Szczecin może pochwalić się wieloma wydarzeniami literackimi, w które zaangażowani są pisarze. Prócz Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który obfituje w atrakcje w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Książnicy Pomorskiej, warto wymienić: Zaczytany Szczecin, Literackie Spacery i cykl rozmów prowadzonych przez Pana od Książek, Krzysztofa Lichtbaua.

 

Właściciel Wydawnictwa Granda odpowiada również za wiele inicjatyw w Piwnicy Kany – w tym pisarskich.

 

 

5. Małe, niezależne księgarnie w Szczecinie

 

Szczególnymi miejscami, w których możemy zetknąć się ze sztuką literacką, są kameralne księgarnie. Za sprawą wydarzeń takich jak Jarmark Walentynkowy w Galerii Galaxy i „Opowiedzieć Szczecin”, które miały miejsce w Willi Lentza, wpisały się w świadomość mieszkańców miasta. Coraz częściej stają się miejscem spotkań, dyskusji i promocji lokalnych autorów, co czyni je ważnymi ośrodkami kultury literackiej.

 

Do kilku z nich wlicza się Księgarnia Między Wierszami – przestronna, znajdująca się przy Jasnych Błoniach i będąca również kawiarnią, a także Księgarnia Mandala przy ul. Tadeusza Zawadzkiego 145, Kamienica w Lesie (ul. Pocztowa 19) i Galeria Staromiejska znajdująca się blisko Książnicy Pomorskiej, przy Staromiejskiej 9.

 

6. Antykwariaty

 

Jako miłośniczka antykwariatów, nie mogę pominąć tych skromnych, ale bogatych w wyjątkowe propozycje książkowe miejsc. Do bardziej znanych punktów ze skupami książek należą: Antykwariat Pomorski (ul. Małopolska 7), Antykwariat Marek Wypułek (Koński Kierat 7) i Antykwariat Synopsis (1 aleja Piastów). Tego typu miejsca to zbiorowisko różnych książek o Szczecinie i okolicach.

 

 

Pióra i torby w dłoń!

 

Przejdź się po literackiej mapie naszego miasta i odkryj, co może Ci zaoferować. Daj znać, czy kojarzysz te miejsca i przedsięwzięcia!

-

Chcesz się do mnie odezwać? Napisz: [email protected]

 

Odwiedź również moją stronę i bądź w kontakcie za pośrednictwem mediów społecznościowych.


www.annazborowska.pl
FB: www.facebook.com/annazborowskapl
IG: www.instagram.com/anna_zborowska
TikTok: www.tiktok.com/@annazborowskapl
YouTube: https://www.youtube.com/@annazborowskapl

 

Anna Zborowska – absolwentka Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na UAM w Poznaniu. Opublikowała liczne opowiadania, prowadziła warsztaty creative writing oraz prelekcje literaturoznawcze na wydarzeniach kulturalnych. Jest laureatką łącznie kilkudziesięciu konkursów literackich na opowiadanie.

 

W latach 2013-2022 otrzymała siedmiokrotnie tytuł laureatki Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży „Lipa” i trzykrotnie tytuł laureatki Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej.

 

Przyznano jej także m.in.: Nagrodę Główną w Konkursie Literackim „Krajobrazy Słowa” (2020), tytuł laureatki Konkursu Literackiego Prozatory Zachodniopomorskie 2021, I miejsce w Konkursie „Bursztynowa Szuflada”, II miejsce w Konkursie Literackim „O złote pióro” w 2022 roku.

 

------

 

Tomasz Krysiak – fotograf, producent filmów krótkometrażowych, operator frona, mieszkaniec Szczecina od ponad 40 lat. Podróżnik, Ultramaratończyk, pasjonat gór. W fotografii i filmie kocha wszystko co związane z ludźmi , przyrodą, krajobrazem i architekturą.

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.