VR Planet - Poznaj nową rzeczywistość!

09.07.2021
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum Firmy

Przedstawiamy VR Planet! To salon gier znajdujący się w Galerii Handlowej Turzyn, w którym przenieść się można w dowolnie wybrany świat dzięki Wirtualnej Rzeczywistości. Miejsce oferuje bogatą bibliotekę liczącą aż 110 różnych symulacji. Oprócz 4 stanowisk z okularami VR HTC i Oculus Rift, goście skorzystają z symulatora wyścigów rajdowych oraz dwóch sportowych symulatorów lotu.

 

Zabawy nie ma końca...O technologii VR, jej wielu perspektyw oraz szczegółowej ofercie salonu rozmawiamy z Patrykiem Juszczak - menadżerem VR Planet. 

 

 

 

Czym właściwie jest VR?

 

VR-inaczej wirtualna rzeczywistość to technologia pozwalająca użytkownikowi, na przeniesienie się do rzeczywistości stworzonej komputerowo wykorzystując do tego nasze zmysły i angażując do tego całe ciało. Zestaw składa się z gogli i słuchawek zakładanych na głowę, kontrolerów ruchu trzymanych przez użytkownika w rękach oraz czujników ruchu, które rejestrują ruch gracza w świecie rzeczywistym i przenoszą do wirtualnego. Technologia ma nieograniczone możliwości i bardzo szerokie zastosowanie.

 

U Nas w lokalu wykorzystujemy ją do symulacji, gier solo i zespołowych i oglądania filmów VR, w których dosłownie przenosimy się do środka, doświadczamy, widzimy i bierzemy czynny lub bierny udział. Niemalże jak w filmie Matrix. Jest to nowoczesna i alternatywna forma rozrywki dla każdego. Dobieramy atrakcje wedle upodobań, wieku, jak i tematycznie. Każdy nawet osoby, które nigdy nie grały w gry komputerowe, bardzo szybko się odnajdzie, gdyż ta rozrywka jest niezwykle intuicyjna i prosta. Wystarczą ruchy naszego ciała i zwykle zapamiętanie tego, co robią 2-3 przyciski.


Jaka jest zasadnicza różnica między grami komputerowymi/na konsole od tych w wersji VR? 

 

Jest to najczęstsze pytanie, które się pojawia. Przede wszystkim należy wymienić ruch i aktywność fizyczną podczas tej nieziemskiej zabawy. Tradycyjne gry są pozbawione tego jakże ważnego dla naszego zdrowia elementu. Gracze siedzą przed monitorem z klawiaturą lub padem i patrząc się w ekran monitora czy telewizora, spędzają godziny w pozycji siedzącej, co niekorzystnie wpływa na zdrowie w szczególności na nasz kręgosłup. W wirtualnej rzeczywistości możemy spalić nawet do 700 kcal na godzinę w zależności od wybranej przez nas symulacji.

 

Wiele symulacji bazuje na ruchach naszego ciała, naciągamy strzałę w łuku, robimy uniki, kucamy, uchylamy się, machamy rękami, pracujemy na nogach, w większości symulacji gramy w pozycji stojącej co jest niewątpliwie lepsze dla naszego kręgosłupa.

 

Ćwiczymy, balans, koordynację i pamięć mięśniową naszego ciała. Jest do zdecydowanie zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych gier wideo czy różnych dyscyplin sportowych, które również można uprawiać w VR. Jest to idealne rozwiązanie dla przeciwników gier wideo oraz rodziców, którzy z uwagi na brak ruchu, niechętnie podchodzą do korzystania z gier wideo przez swoje dzieci.

 

 

 

Chociaż nowa i nowatorska technologia może budzić obawy rodziców, konfiguracja i właściwe korzystanie z gier VR może być niezwykle pozytywnym doświadczeniem dla rodziny. Nie tylko oferuje nowy sposób wspólnej gry, ale także rozwija nowe umiejętności i zrozumienie w różnych wyzwaniach. Dodam, że wiele takich osób przekonało się do tego właśnie dzięki naszej rozrywce i często odwiedzają nas ze swoimi dziećmi i znajomymi, ponieważ VR jest tak fajne, że po skorzystaniu mamy ochotę pokazać to każdemu.

 

Drugą różnicą jest wejście w świat symulacji i dosłownie wcielenie się w postać całym sobą. Pozwala to znacznie lepiej zagłębić i wczuć się w grę i jej postać. Kontrolery ruchu i czujniki przenoszą ruchy ciała gracza do wirtualnej symulacji.

 

Google wyświetlają nam przed oczami obraz z perspektywy postaci, słuchawki i audio przenosi zmysł słuchu w miejsce rozgrywki, poprzez wygłuszenie, użytkownik nie słyszy co dzieje się w lokalu i może skoncentrować się na samej rozgrywce. Jednocześnie obserwujący widzą to, co gracz robi w tamtym świecie na ekranach telewizorów, które znajdują się przy każdym stanowisku w lokalu. Pozwala to nam obserwować i kontrolować przebieg jego rozgrywki oraz podać bezcenne wskazówki i służyć pomocą, kiedy będzie jej potrzebować.

 

U nas gwarantujemy pełnię satysfakcji i brak przykrych doświadczeń. Używając jako przykład symulacji wojennej, to tak jakby dać użytkownikowi karabin i wysłać go na wojnę, z której na pewno wróci cały i zdrowy, bo w końcu to tylko świetna zabawa nie niosąca za sobą żadnego ryzyka.

 

 


Co najbardziej wpływa na ciekawość Waszego miejsca? Z jakiego sprzętu skorzystamy, w jakie gry zagramy?

 

Myślę, że jest kilka ważnych rzeczy, o których należy wspomnieć. Lokal mieści się na terenie Galerii Handlowej Turzyn na 1 piętrze obok Reserved. Parking dla odwiedzających jest darmowy i zawsze jest miejsce, aby zaparkować. Jeżeli chodzi o sam lokal, to pierwsze co przychodzi mi na myśl to jego wystrój i ogromna przestrzeń.

 

Już z daleka rzuca się w oczy różowo niebieskie neonowe oświetlenie dekoracyjne w każdej ze stref występujących w lokalu czy też kula dyskotekowa. Nie ma drugiego tak klimatycznego lokalu w naszym mieście. Cały lokal ma powierzchnię 270 metrów. Jest to jeden z trzech największych salonów VR w Polsce-dane na okres przed drugim lockdownem.

 

Z tego, co mi wiadomo, wiele takich obiektów nie przetrwało tej próby. Dzięki wysokiej klasie sprzętu, jakiego używamy i bardzo silnych kart graficznych z dużą mocą obliczeniową, których używamy w naszym lokalu, ruch jest płynnie przeniesiony, ze świata rzeczywistego do wirtualnego, co niemal całkowicie niweluje, zgłaszane przez niektórych graczy bóle głowy i żołądka. Wynikają one z kiepskiej klasy sprzętu używanego w niektórych tego typu lokalach. Jeżeli chodzi o same gogle to, posiadamy cztery klasyczne stanowiska VR, z czego dwa są ze sprzętem HTC VIVE i dwa z Oculus Rift CV1.

 

Posiadamy szeroką bibliotekę symulacji, liczącą ponad 100 różnych pozycji na jednego lub wielu graczy. Grający wspólnie są podłączeni do osobnych stacji, ale wrzuceni razem do jednego świata gdzie mogą się widzieć i przeżywać przygodę wspólnie, współpracując lub rywalizując.

 

Oferujemy szeroką gamę możliwości w zależności od tego, czy wybieramy opcję solo, w parach czy grupową do wyboru mamy szereg strzelanek, gier ruchowo-sportowych, taneczno-muzycznych, przygodowych, fantasy czy przeróżnych symulatorów.Broń zamku przed najazdem, przeżyj apokalipsę w świecie zombie, survival na bezludnej wyspie, sprawdź swoje nerwy w realnym horrorze, wejdź na Mount Everest, skocz na bungee lub ze spadochronem, gra w laserowy paintball lub escape room w wirtualnej rzeczywistości, to hasła, którymi promujemy naszą rozrywkę.

 

Więcej gier i symulacji, które oferujemy wraz z filmami wideo, zdjęciami i opisem można znaleźć na naszej nowej stronie internetowej, nad którą prace zbliżają się ku końcowi.

 

https://vrplanet.com.pl/ w zakładce GRY VR.W ofercie mamy również dwa symulatory ludzkiego lotu Icaros. Maszyna pozwala doświadczyć lotu w wirtualnej rzeczywistości, używając do tego mięśni całego naszego ciała, a w szczególności brzucha, barków i pleców. Pozwala trenować te mięśnie, stymulując je do wzrostu zupełnie jak na siłowni. Jest również wspaniałą alternatywą dla rehabilitacji i wzmocnienia tych stref naszego ciała dla osób starszych.

 

To jak lot ze spadochronem tylko znacznie bezpieczniejszy, każdy powinien tego spróbować. Dodam, że jesteśmy jednym z dwóch tego typu obiektów w Polsce, które mają to urządzenie w swojej ofercie.W VR Planet na gości czekają również dwa symulatory wyścigów samochodowych z fotelem, pedałami, kierownicą i skrzynią biegów, stół do bilarda, stół do cymbergaja, dart i piłkarzyki.

 


Czy jest możliwość zorganizowania u Was wydarzenia?


Jak najbardziej organizujemy urodziny dla dzieci i dorosłych, imprezy dla znajomych, panieńskie i kawalerskie, integracje firmowe, pokazy tematyczne, turnieje czy cykliczne imprezy zamknięte przy muzyce do białego rana. Mamy za sobą setki imprez urodzinowych, szczególnie tych dla dzieci.

 

Ciekawostką jest to, że w ciągu trzech ostatnich lat, gdy nie ograniczała nas pandemia koronawirusa, zorganizowaliśmy więcej wieczorów panieńskich, niż kawalerskich, co pokazuje, że kobiety mimo początkowo sceptycznego podejścia, kochają VR. Naszą ofertę kierujemy również do firm, które organizują różnego rodzaju eventy, targi, festyny czy pikniki.

 

Możemy pojawić się wszędzie tam, gdzie będziemy mieli zapewniony dostęp do prądu. Atrakcja jest na tyle elastyczna i szeroka, że pozwala dopasować się do charakteru eventu, tematyki, wieku uczestników i ich zainteresowań. W lokalu w najbliższym czasie powstanie strefa gastronomiczna, gdzie będzie można zakupić przekąski i ciepłe jedzenie, napić się kawy czy też zimnych napojów. W przypadku imprez zamkniętych istnieje możliwość, wniesienia swojego alkoholu z wyłączeniem piwa, które to będzie można już niedługo zakupić u nas na barze.

 

Czy VR może mieć charakter edukacyjny czy tylko rozrywkowy?

 

Vr jest na tyle uniwersalne, że można je zastosować w prawie każdej dziedzinie, zaczynając od rozrywki, kończąc na branży budowlanej czy nieruchomości. Edukacja to sfera, której poświęcone jest bardzo dużo. Odwiedziło nas już kilkadziesiąt szkół w ramach wycieczek, grup półkolonijnych czy placówek opiekuńczo-wychowawczych.

 

Dzieci oprócz świetnej zabawy mają możliwość zobaczyć u nas ludzki organizm od środka, zwiedzić każdy zakątek na świecie, rysować i malować w 3D, odwiedzić przeróżne muzea i wystawy, robić własną muzykę poprzez aplikację Electronauts-coś jak FL Studio przeniesione do świata gry, które obsłuży każdy amator. To tylko wierzchołek tego, co możemy zaoferować w VR Planet, jeżeli chodzi o edukację.

 

 


Jak Pan ocenia perspektywy rozwoju branży VR?

 

Wiele mówi się o tym, że branża miała falstart, powstało dużo różnorodnego sprzętu, jednakże wciąż mało inwestorów produkuje gry i aplikacje. Jest tutaj szerokie pole do popisu dla developerów i producentów gier. Paradoksem pandemii koronawirusa jest to, iż, mimo że obiekty takie jak nasz, podczas lockdownu musiały pozostawać zamknięte, to producenci zauważyli w tym okazję do rozpoczęcia prac nad wieloma ciekawymi symulacjami i projektami z uwagi, że rozrywka przeniosła się do domów.

 

Wraz z czasowym zamknięciem obiektów takich jak nasz ca całym świecie słupki sprzedaży sprzętu wystrzeliły do góry. Nasz salon oferował usługę wypożyczenia sprzętu do domu podczas obowiązywania obostrzeń.

 

Jeżeli sytuacja się powtórzy, wznowimy tę ofertę. Nie zniechęca to nas jednak do działania, w lokalu posiadamy dużą ilość sprzętu, która pozwala na grę grupową, co jest niemożliwe do osiągnięcia przez osobę posiadającą w domu jeden zestaw.

 

W związku z tym, chcąc pokazać VR znajomym, taka osoba i tak zaprosi ich na swoją imprezę lub po prostu na wyjście do naszego lokalu, aby pograć wspólnie i doświadczyć gry w kooperacji, lub rywalizacji. Uważam, że cała branża ma się dobrze i jest jeszcze w fazie rozkwitu. Z niecierpliwością i czekam na to, co jeszcze na nas czeka, jeżeli chodzi o virtual reality i jak daleko zabiorą nas w tę podróż twórcy sprzętu i gier.


Czy wirtualna rzeczywistość może zagościć w naszym życiu na stałe? Podobnie jak dzisiejsze telefony...


Śmiem twierdzić, że tak i stawiam na to skrzynkę whisky, że stanie się to w ciągu najbliższej dekady. Uważam, że gogle zastąpią komputery, być może nie będą to konkretnie gogle, ale sprzęt oparty na tej samej technologii w połączeniu z holografią. Nie ma powodów używać monitorów, jeżeli możemy użyć w tym celu nieograniczonej przestrzeni w świecie VR lub hologramu.

 

Przyzwyczaja się nas już do takich obrazków na filmach science fiction, gdzie obraz wyświetla się jak hologram w powietrzu, a użytkownicy wchodzą z nim z interakcję za pomocą rąk


Dziękuję za wywiad, kilka słów dla naszych czytelników na koniec?

 

Zapraszamy i zachęcamy wszystkich z Państwa do odwiedzin, organizacji imprez i wspólnej zabawy. Jest to świetny sposób na spędzenie miło czasu, coś nowego, ciekawsza alternatywa dla kina czy innych rozrywek. Na miejscu czeka na Was wiele atrakcji przygód, w które zagłębią się Państwo w towarzystwie przemiłej i pomocnej obsługi. Na hasło Hot. Magazine oferujemy 20% zniżkę na nasze usługi. Poznajmy wspólnie, nową rzeczywistość.

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek – Czwartek 9:00 – 21:00

Piątek – Sobota 9:00 – 22:00

Niedziela 10:00 – 17:00 w tym dniu, lokal otwarty w tych godzinach po uprzedniej rezerwacji.
Uwaga! Istnieje możliwość zabawy po godzinach zamknięcia lokalu – prosimy o telefon przed planowanym terminem rezerwacji.


Dane do kontaktu:

Aleja Bohaterów Warszawy 42, Galeria Handlowa Turzyn 1 piętro

Tel: 695 835 485

Mail: kontakt@vrplanet.com.pl

Strona internetowa: www.vrplanet.com.pl

 

Facebook: https://www.facebook.com/vrplanetszczecin

TikTok: @vrplanetszczecin

Instagram: @vrplanetszczecin

 

Vr Planet

Vr Planet