Aktywny Rodzic, Aktywna Rodzinka: Football Academy

07.07.2017 0 komentarzy
Autor: Hot Magazine, Zdjęcia: Football Academy

Treningi, specjalna dieta i turnieje- piłkarzem można zostać już od najmłodszych lat. Już nawet od 2 roku życia dzieci szkolą się w kierunku piłki nożnej. Ostatnio odbywał się Puchar Tymbarka, czyli turniej drużyn dziecięcych z całej Polski. W kategorii 10 latków wygrała drużyna ze Szczecina, a dokładnie z Football Academy. O tym jak wyglądają treningi i szkolenie dzieci w Football Academy odpowie nam trener zwycięskiej drużyny Sławomir Kłos.

 

 

#Rodzinka: Ostatnio głośno o Was w mediach, udało Wam się drugi rok z rzędu wygrać puchar Tymbarka „z podwórka na stadion”, czy Football Academy powstała po to, aby szkolić dzieci do takich turniejów?
Sławomir Kłos: Absolutnie! Jesteśmy po to aby rozwijać naszych podopiecznych pod kątem piłkarskim, motorycznym czy mentalnym. Dużą uwagę zwracamy również na naukę. To jest priorytet. Cały sztab Football Academy pracuje nad tym aby jak największa ilość naszych zawodników osiągnęła sukces sportowy czyli… zostali piłkarzami. Tak jak wspomniałem nauka u nas jest na pierwszym miejscu dzięki czemu chłopcy, którzy w przyszłości nie trafią do profesjonalnych drużyn mają szansę na inną dobrą pracę.


#Rodzinka: Drużyna, która wygrała turniej to chłopcy w wieku 10 lat, od którego roku życia dzieci mogą zapisać się na treningi?


W naszej akademii trenują już 4 latkowie. Ich „treningi” polegają na zabawie oraz grach. Chłopcy są wpatrzeni w swoich trenerów - jest to bardzo wdzięczna praca!

 


#Rodzinka: Przypuśćmy, że na treningi zapisuje się dwóch chłopców, oboje mają po 11 lat, tylko jeden gra na poziomie 14 latków, a drugi na poziomie 9 latków. Jak w takim wypadku wygląda podział na drużyny? Tylko wiekowo, czy również umiejętnościowo?


W każdej grupie wiekowej posiadamy bardzo dobrych zawodników. To są chłopcy, którzy zostali wybrani przez odpowiedni sztab. W Football Academy Szczecin prowadzimy selekcję do każdej grupy wiekowej od u7. Oczywiście posiadamy grupy równoległe składające się z zawodników, którzy trenują krócej i posiadają mniejsze umiejętności. Chcemy aby wszyscy zawodnicy trenowali w odpowiedniej dla siebie grupie - tylko w taki sposób można rozwijać jednostki.

 


#Rodzinka: Jak wygląda trening dla dzieci? Czy różni się czymś od takiego dla dorosłych, ma jakieś inne warunki , czy zasady?


Piłka młodzieżowa różni się od piłki dorosłej. Przede wszystkim w dziecięcej piłce nie gra się aby wygrać. My skupiamy się na poszczególnych zadaniach meczowych i to jest dla trenerów FA najważniejsze! Wynik jest sprawą dwurzędną. Wiem, wiem, wiem… każdy trener tak powie „nie gram na wynik” a później skacze przy linii i wariuje gdy jego drużyna straci bramkę. U nas jest inaczej! Trenerzy Football Academy chcą wychować piłkarza a nie wygrać mecz czy turniej. Oczywiście, gdy mamy bardzo dobrych zawodników i chłopcy nie są blokowani zachowaniem trenera to przychodzą sukcesy drużynowe. Takie jak w turniej „z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

 


#Rodzinka: Sport to zdrowie, każdy to powie, oczywiście, tylko wiadomo, że sport to również kontuzje, złamania, zwichnięcia, poobijanie- jak radzicie sobie z bezpieczeństwem swoich podopiecznych?


Każda profesjonalna akademia, która dba o zawodników posiada swoich lekarzy oraz fizjoterapeutów. Nasi chłopcy bardzo rzadko odnoszą kontuzje ponieważ wprowadziliśmy do swojego planu treningowego specjalnie przygotowaną profilaktykę przeciw urazową. Aczkolwiek gdy zawodnik Football Academy odniesie kontuzję to zajmuję się nim nasz fizjoterapeuta.

 

 

#Rodzinka: Jak myślisz w jakim wieku można zauważyć talent dziecka do gry w piłkę? Czy na Wasze treningi przychodzą skauci i wypatrują już potencjalnych piłkarzy wielkich drużyn?


Kilku skautów topowych europejskich drużyn odwiedziło nas w Szczecinie. Trener Evertonu był zachwycony naszymi dwoma zawodnikami i zapowiedział się już w innym terminie. Kluby z ekstraklasy także interesują się naszymi chłopakami. Nasi wszyscy zawodnicy są utalentowani :-) To dla mnie czysta przyjemność prowadzić z nimi zajęcia.

 

 

 

 

#Rodzinka: Dorośli piłkarze oprócz treningów stosują również specjalną dietę. Czy dzieci, które trenują w Football Academy mają jakieś wyznaczone jadłospisy? Mają zakaz na jedzenie niezdrowych produktów?


W Football Academy zatrudnione są dwie panie dietetyk. Jedna pracuje dla FA Polska i przygotowuje książeczki czy różne materiały, które można znaleźć w internecie na naszej stronie. Druga pani pracuje dla FA Szczecin. Przygotowuje jadłospis dla chłopców z gimnazjum oraz wytyczne dla wszystkich trenerów na co zwracać uwagę swoim podopiecznym. Nasi mali piłkarze są wciąż edukowani!

 


#Rodzinka: Jak uważasz czy zapisanie swojego dziecka na piłkę nożną jest dobrym sposobem, na to żeby dziecko się prawidłowo rozwijało i aktywnie spędzało czas?


Oczywiście! Piłka nożna to piękny sport, który uczy nie tylko umiejętności piłkarskich a także współpracy w grupie, samodyscypliny czy pokory. Niestety niektórzy rodzice posyłają swoje dzieci aby spełnić swoje marzenia… To przykre gdy dziecko nie czerpie przyjemności z piłki ponieważ musi np. wykonywać niczym robot wszystkie polecenia rodzica czy jest ganione za zbyt małą ilość bramek podczas turnieju. Zawodnik musi czerpać przyjemność z gry… tylko tak zostanie piłkarzem!

 

Odwiedź stronę Internetową     |     Polub na Facebooku!

 

Zapisz

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.