Porady z położną Magdalena Zawadzka odpowiada na pytania Czytelniczek!

14.08.2019 0 komentarzy
Autor: Paulina Ostrowska, Magdalena Zawadzka , Zdjęcia: Barbara Zawadzka

Tak jak zapowiadaliśmy w czerwcowej Hot Rodzince, Magdalena Zawadzka - położna i doradca laktacyjny będzie się dzielić z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem. W lipcowym wydaniu dowiecie się m.in. czy pokarm matki traci swoje wartości z upływem czasu, kiedy z noworodkiem można wyjść na dwór i jak powinna wyglądać wyprawka dla Waszego malucha. Dziękujemy za wszystkie przesłane pytania i zapraszamy do lektury!

 

Pani Magdo współczesne mamy wiedzą, że warto karmić piersią bo taki sposób żywienia dzieci wspiera ich prawidłowy rozwój i zmniejsza ryzyko występowania wielu chorób. Proszę powiedzieć jak długo karmić piersią? Czy mleko mamy z upływem czasu traci swoje wartości?


Karmienie piersią jest optymalnym sposobem żywienia niemowląt. Mleko kobiece zawsze idealnie dopasowuje się do potrzeb rosnącego dziecka poprzez zmianę swojego składu. Pokarm mamy jest unikalny ze względu na obecność w nim czynników bioaktywnych i przeciwinfekcyjnych. Zawiera np. komórki macierzyste i około 150 oligosacharydów czyli prebiotyków.


Czy traci swoje wartości z upływem czasu? Nie, nigdy nie traci. Mamy już badania naukowe, że mleko matek karmiących dzieci powyżej roku zawiera wysokie stężenie białka i nadal dużo tłuszczy. Dlatego powinno być integralną częścią diety po wprowadzeniu żywności uzupełniającej. Zaleca się, żeby karmienie piersią kontynuować przez pierwsze 2 lata życia dziecka i dłużej.


Teraz mamy lato i często doskwierają nam upały. Czy dzieci karmione piersią trzeba dopajać wodą albo herbatkami?


Dzieci karmione wyłącznie piersią nie potrzebują do przepajania wody. Mleko mamy dopasowuje swój skład do potrzeb dziecka. Pokarm mamy jest dla dziecka też i napojem, nawet w bardzo upalne lato. Dzieci wtedy po prostu częściej domagają się krótkich karmień.


Kiedy z noworodkiem można wyjść na dwór?


Latem można iść na spacer zaraz po wyjściu ze szpitala. Pamiętamy tylko, żeby dziecko chronić przed słońcem. Pierwszy spacer nie może być za długi i raczej blisko domu, ponieważ często trzeba wrócić na przewijanie bądź karmienie. Oczywiście można dziecko nakarmić np. siadając na ławce w parku, ale często na początku mamy karmiące piersią uczą się dopiero tej sztuki i w domu czują się po prostu bardziej komfortowo.


Pani Magdo, a jak skompletować wyprawkę dla dziecka?


To jest bardzo trudne, ponieważ mamy w sklepach setki rzeczy dla noworodków i rodzice zazwyczaj mają problem z wybraniem tych najlepszych w przyzwoitej cenie. Położne prowadzące edukację przedporodową dla ciężarnych na zajęciach zazwyczaj z kąpieli noworodka omawiają też skompletowanie wyprawki. Także serdecznie zapraszam do kontaktu ze mną.

 

  

 

www.polozna-doradcalaktacyjny.pl
www.fb.com/Indywidualna-praktyka-położnej-Magdalena-Zawadzka
Tel. 502 173 449

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.