Rehabilitacja Dzieci i Niemowląt w Spondylus

19.10.2020 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski / Spondylus, Zdjęcia: Archiwum Spondylus

Okresem niemowlęcym określamy pierwsze 12 miesięcy życia dziecka. Jest to szczególny czas dla samych rodziców, jak i dla niemowlaków, które poznają i adaptują się do otaczającego świata, oraz uczą się w nim funkcjonować. Profilaktyka zdrowia jest ważna od pierwszych miesięcy życia dziecka, dlatego istotne jest, aby rodzic skonsultował dotychczasowy rozwój i prawidłową pielęgnację z odpowiednim specjalistą. Rozmawiamy z panią Weroniką Florczyk, fizjoterapeutką dziecięcą w firmie Spondylus.
 

Kiedy powinniśmy zdecydować się na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty i jak się do niej przygotować?


W momencie, kiedy nie mamy wskazań od lekarza do rozpoczęciarehabilitacji, pierwsza wizyta dziecka u fizjoterapeuty powinna odbyć się w pierwszym kwartale życia niemowlaka. Istotne jest, aby na pierwszą wizytę przygotować podstawowe informacje, takie jak tydzień porodu, występowanie zaburzeń rozwojowych, zastrzeżenia lekarza lub innego fizjoterapeuty do rozwoju dziecka.

 

Najprostszym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą książeczki zdrowia dziecka. Natomiast, jeżeli rodzice martwią się, że dziecko w trakcie wizyty u fizjoterapeuty nie pokaże aktywności, która od dłuższego czasu jest ich zmartwieniem, warto nagrać filmiki z udziałem dziecka.

 

 

Dlaczego profilaktyka jest taka ważna od pierwszych miesięcy życia?


Profilaktyka od pierwszych miesięcy życia jest istotnym elementem w rozwoju niemowląt, której celem jest jak najszybsze wykrycie problemu w rozwoju psychomotorycznym, i tym samym, szybkie wdrożeniepostępowania rehabilitacyjnego.

 

Warto pamiętać, iż wczesne wykrycie problemu daje możliwość uzyskania celów terapeutycznych w krótszym czasie. Dlatego ważne jest, aby przynajmniej raz do roku rodzic skonsultował rozwój psychomotoryczny swojej pociechy z fizjoterapeutą.

 

Co należy do zadań fizjoterapeuty, specjalizującego się w niemowlakach? Czego możemy i powinniśmy oczekiwać podczas wizyty?


Do zadań fizjoterapeuty należy po pierwsze ocena rozwoju psychomotorycznego niemowląt. Na podstawie przeprowadzonej oceny, fizjoterapeuta określi czy istnieje nieprawidłowość, która przeszkadza w osiągnięciu kolejnych umiejętności ruchowych u Państwa dziecka.

 

Po drugie, do zadań fizjoterapeuty należy przedstawienie Państwu, w sposób zrozumiały, charakterystyki problemu dziecka.

 

Rodzice mogą oczekiwać od fizjoterapeuty, aby przedstawił i wytłumaczył prawidłową pielęgnację dziecka, przekazał informacje dotyczące odpowiedniego doboru pierwszych bucików, zaproponował zabawy wspomagające rozwój, które będą dostosowane do potrzeb i możliwości Państwa dziecka.

 

 

Przyjrzyjmy się razem rozwojowi dziecka do 1. roku życia. Jakie prawidłowe reakcje powinniśmy obserwować u zdrowego 7- miesięcznego niemowlaka?


Na samym początku należy zaznaczyć, że tempo rozwoju niemowląt może różnić się od siebie. Przyczyną tego zjawiska jest indywidualne tempo rozwojowe. Od 7-misięcznego niemowlaka, po pierwsze wymagamy kontaktu wzrokowego z otaczającym go światem.


Do kolejnych umiejętności, które prezentuje 7 - miesięczne niemowlę, należy symetryczny podpór na dłoniach w pozycji leżenia na brzuszku, w którym kończyny górne są wyprostowane w stawach łokciowych.

 

Natomiast w leżeniu na pleckach, niemowlę powinno dotykać rączkami swoich kolanek i stópek. Do kolejnych umiejętności należy obrót z plecków na brzuszek, a także różnicowanie strony tułowia, czyli wydłużanie jednej strony, a drugiej skracanie.

 

 

 

Kiedy niemowlę kończy 10 miesięcy …


Prezentuje umiejętności, takie jak leżenie na boku, raczkowanie, z pozycji leżenia na brzuszku samodzielne uzyskiwanie pozycji siadu, z pozycji klęcznej podciąganie się przy meblach.

 

A jak powinien wyglądać rozwój aparatu ruchu, w momencie, kiedy dziecko kończy okrągły rok?


Rozwój aparatu ruchu od 1. do 7. roku życia przechodzi szereg fizjologicznych zmian. Zmiany te nazywamy procesem autokorekty. Do jednych z takich modyfikacji należy ustawienie osi kończyn dolnych, polegające na występowaniu fizjologicznej szpotawości i koślawości nóżek. Cechą charakterystyczną dziecka w pozycji stojącej jest szpotawość nóżek, która występuje do 2. roku życia.

 

Po drugim roku osie kończyn dolnych dziecka są proste, a od 3 roku życia ulegają koślawości i ostatecznie proste nóżki dziecka są widoczna od 7. roku życia. W trakcie badania, fizjoterapeuta oceni czy występowanie koślawości lub szpotawości u Państwa dziecka jest w dalszym ciągu fizjologiczną zmianą, czy jednak wykracza poza normy fizjologiczne.

 

Kolejną zmianą fizjologiczną jest zanik wyściółki tłuszczowej i uwidocznienie się łuku podłużnego (łuk przebiegający od pięty do palucha) w wieku 4 lat.

 

 

Rehabilitacja dziecięca i niemowląt, jak to wygląda w praktyce firmy Spondylus? Jakie usługi oferujecie dla najmłodszych?


W firmie Spondylus, przede wszystkim stawiamy na kompleksowy i dostosowany indywidualnie do potrzeb pacjenta proces rehabilitacyjny. Te zasady stwarzają warunki do uzyskania postawionego celu terapeutycznego w możliwe, jak najszybszym tempie. Pierwsza wizyta przeznaczona jest zawsze na szczegółowe badanie niemowlaka i dziecka, następnie, w zależności od wyniku badania, przedstawiamy rodzicom dalsze postępowanie terapeutyczne.


Firma Spondylus proponuje następujące usługi dla najmłodszych: trójpłaszczyznowa terapia manualna wad stóp u dzieci wg Barbary Zukunft-Huber, postępowanie rehabilitacyjne w pierwszych 12-stu miesiącach życia, ćwiczenia korekcyjne w wadach postawy, kinesiotaping, a także zaopatrzenie ortopedyczne.

 

Jak można umówić się na wizytę do fizjoterapeuty dziecięcego?


W celu umówienia wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego należy zadzwonić pod numer 665-035-035, wybierając numer wewnętrzny 2 lub wykonać rejestrację ONLINE przez stronę internetową www.moment.pl.

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------

 

Przychodnia Doktora Spondylusa
Al. Jana Pawła II 39, 70-445 Szczecin
tel. 665 035 035, nr wew. 2

www.facebook.com/doktor.spondylus

www.spondylus.pl

 

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.