Pilates - moda czy potrzeba?

10.09.2019 0 komentarzy
Autor: ., Zdjęcia: Archiwum miejsca

Dzisiaj o pilatesie mówi się bardzo dużo. Niby wszyscy wiedzą co to takiego, a tak naprawdę powszechna wiedza na ten temat jest bardzo powierzchowna. Wiele osób bierze udział w zajęciach pod nazwą pilates. Sama nazwa nie jest zastrzeżona, stąd często zajęcia takie nie mają żadnego związku z nowoczesną, terapeutyczną, bezpieczną i efektywną techniką Pilatesa. Rozmawiam z Anetą Figurską – właścicielką Open Mind Pilates Studio & School w Szczecinie, centrum świadomej pracy z ciałem oraz znanego od lat ośrodka edukacji dla instruktorów, trenerów i terapeutów w Polsce. W październiku otwarcie nowej siedziby Centrum Open Mind!

 

 

Pani Aneto, zacznijmy od początku. Pilates, co to takiego?


To system ćwiczeń, opracowany przez Josefa Pilatesa około 1930 roku jako metoda rozciągania i wzmacniania mięśni całego ciała. Była i jest nadal modyfikowana przez, rehabilitantów, terapeutów, za sprawą wciąż nowych badań jakie dopływają ze świata medycznego. Pilates najczęściej ćwiczy się na macie przy użyciu drobnego sprzętu jak taśmy, piłki różnej wielkości, wałki i wiele innych. W nielicznych w Polsce klasycznych Studiach Pilates (jak w moim przy ul. Szerokiej 31) ćwiczy się na specjalistycznych przyrządach o tajemniczych nazwach, do których należą między innymi Cadillac, Reformer, Spine Corrector czy też Wunda Chair.


Dlaczego Pilates powinien znać każdy?


Obecnie panuje boom na zdrowy i aktywny tryb życia. Niemal każdy uprawia jakiś sport – jeździ na rowerze, biega, gra w tenisa, squasha, trenuje crossfit. Ale niewiele osób wykonuje te aktywności naprawdę prawidłowo, skupiając się na właściwej technice. Zbyt często nazbyt intensywne aktywności, przypadkowo wybrane i nieprawidłowo wykonywane a także przyjmowanie złej postawy podczas codziennej wielogodzinnej pracy doprowadzają do przeciążeń i kontuzji. Brakuje bowiem precyzji ruchu tak istotnej dla techniki Pilates.


Z drugiej strony jest wiele osób, które z braku czasu czy tez częściej niemożności znalezienia techniki najbardziej efektywnej nie ćwiczą w ogóle. Dla wszystkich cudowną pomocą jest Pilates bo uczy czucia ciała w przestrzeni, prawidłowego oddychania, angażowania mięśni środka, oraz swobodnego a jednocześnie efektywnego sposobu używania swojego ciała w każdej czynności czy to rekreacyjnej czy też codziennej.

 


Co nam daje pilates?


Pilates to technika, która kształtuje całe ciało i aktywizuje "mięśnie środka". Do najważniejszych należą tu: mięsień poprzeczny brzucha, mięśnie dna miednicy oraz mięsień wielodzielny. Dobra kondycja tych mięśni determinuje prawidłowe i bezpieczne wykonywanie wszelkich czynności i aktywności codziennych, takich jak np.: dźwiganie, schylanie się, siadanie, stanie, chodzenie i wiele innych.


Jeżeli „centrum”nie jest aktywne, to nawet podczas czynności codziennych (skręt tułowia czy skłon) może dojść do urazu lub kumulowania się mikrourazów w obrębie mięśni, stawów lub ścięgien. Po jakimś czasie mogą dać o sobie znać w formie bólu. Pilates wpływa na poprawę siły mięśni, stabilizacji, mobilizacji, koordynacji nerwowo-mięśniowej i równowagi. Pilates pobudza głębokie mięśnie, z których istnienia większość osób wcześniej w ogóle nie zdawała sobie sprawy. Co najważniejsze, ta forma ruchu pozwala na poznanie własnego ciała i jego potrzeb.

 

Do kogo adresowany jest pilates?


Z uwagi na wielość modyfikacji ćwiczeń i różnorodność form wspaniale sprawdza się zarówno jako metoda terapeutyczna w rehabilitacji, jak i genialny trening uzupełniający dla sportowców i tancerzy. Pilates skierowany jest zarówno do młodych, jak i osób w podeszłym wieku. Jest dla kobiet, także w ciąży, jak i dla mężczyzn. W zajęciach z pilatesu może więc uczestniczyć każdy, bez względu na wiek, płeć, poziom sprawności. Ważne tylko, aby ćwiczyć pod okiem wyszkolonego czytaj certyfikowanego Instruktora Pilates w odpowiednio dobranej grupie lub na sesjach indywidualnych.


Czy warto przyjść na takie zajęcia?
Jak najbardziej, pilates jest świetny sam w sobie, ale też jest doskonały jako uzupełnienie innych dyscyplin sportowych i form rekreacji. Nie należy traktować go wyłącznie jako metody rehabilitacji (choć i taką jest) ale zacząć zgłębiać ją zanim pojawi się ból w obrębie aparatu ruchowego. Każde zajęcia pilates to odkrywanie ciała a przez to droga do zdrowia i sprawności nie tylko fizycznej ale psychicznej i duchowej.

 

 

ul. Szeroka 31 // Szczecin
Tel. 667 663 233
biuro@openmindschool.pl

 

www.openmindschool.pl
facebook: Open Mind Pilates
Studio Aneta Figurska

 

 

Pilates - moda czy potrzeba?

Pilates - moda czy potrzeba?

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.