Architektoniczna Perła Szczecina Willa Lentza
„Architektoniczna Perła Szczecina” – Willa Lentza rozpala ostatnio ciekawość szczecinian. kiedy możemy spodziewać się oficjalnego otwarcia? Jakie funkcje będzie spełniała? W jaki sposób szczecinianie będą mogli ją zwiedzać? Na te pytania odpowiada dziś Jagoda Ł. Kimber – p.o. dyrektor Willi Lentza. Artykuł powstał przy współpracy z The Best Of Szczecin. Dziękujemy i serdecznie polecamy!
Na jakim etapie przygotowań do otwarcia jest w tej chwili Willa Lentza?
Obecnie, zgodnie z wymogami formalnymi i założeniami programowymi Willi Lentza – jako nowej instytucji kultury Szczecina, prowadzone są działania organizacyjne, techniczne i proceduralne.
Przygotowujemy bogaty program otwarcia - między innymi równolegle dwie wystawy: „Willa Lentza. Historia (od)nowa” wg projektu prof. Waldemara Wojciechowskiego (dotycząca willi, jej historii i wachlarza prac restauratorsko-konserwatorskich) oraz „Słownik ilustrowany języka polskiego i języka niemieckiego” Andrzeja Tobisa. Przygotowujemy też publikację, stronę internetową, materiały promocyjno-informacyjne, nagłośnienie i oświetlenie sali teatralnej, plan działań artystycznych.
Jakie będą ogólne założenia działalności Willi Lentza?
Według założeń między innymi Rady Programowej (ja również byłam jej członkiem), która była powołana przez Prezydenta Miasta w celu wypracowania kierunków funkcjonowania i założeń programowych Willi Lentza, ma to być instytucja o charakterze artystyczno - naukowym, prezentująca najciekawsze zjawiska współczesnej kultury i zróżnicowane formy eksperymentalne, podejmująca działania służące promocji i upowszechnianiu dziedzictwa kulturowego Szczecina, stanowiąca platformę współpracy dla podmiotów z dziedziny sztuki, nauki, edukacji i turystyki oraz współpracy międzynarodowej.
Podstawowym celem Willi Lentza będzie podejmowanie prac zmierzających do stworzenia w niej miejsca interdyscyplinarnego, a zarazem unikalnego, skupiającego różnorodne dziedziny sztuki czy też formy ekspresji. Stałe miejsce w przestrzeni willi znajdą charakteryzujące się wysokim poziomem artystycznym spotkania twórcze, wystawy historyczne i sztuki współczesnej, małe formy teatralne, pokazy filmowe oraz koncerty, służące kreowaniu prestiżowego miejsca, rozpoznawalnego w kraju i za granicą.
Istotną rolę w działalności programowej instytucji będą stanowić badania artystyczno - naukowe i działalność wydawnicza. Chcielibyśmy wykreować unikatowe, prestiżowe miejsce, reprezentacyjny artystyczny salon miasta. Willa Lentza to też doskonały produkt turystyczny, który będzie promował nasze miasto, a także piękną przestrzeń do organizacji prestiżowych wydarzeń.
Jej misją jest aktywizowanie i inspirowanie do twórczych poszukiwań, wymiany myśli, spotkań i współpracy artystów reprezentujących różnorodne dziedziny sztuki i kultury oraz - przede wszystkim - do refleksyjnego obcowania z pięknem i sztuką.
Czy Willa Lentza ma w swoich działaniach również realizację funkcji komercyjnych?
Oczywiście, poza wydarzeniami na które wstęp będzie wolny, planujemy również płatne wydarzenia artystyczne oraz - sporadycznie i wybiórczo – wynajem pomieszczeń. Proponowane działania muszą jednak zapewnić najwyższy poziom artystyczny i być spójne z naszym profilem. Oprócz tego marzy nam się działalność wydawnicza, która pozwoli tworzyć, współtworzyć oraz sprzedawać wydawnictwa i szczecińskie czasopismo dotyczące kultury i sztuki. Już teraz dopieszczamy wydawnictwo „Willa Lentza. Historia (od)nowa” autorstwa Macieja Słomińskiego i Michała Dębowskiego.
Podjęliśmy też współpracę z Arturem Danielem Liskowackim, który zaproponował stworzenie dwutomowej książki przybliżającej historię szczecińskiego teatru. Willa Lentza to wyjątkowej klasy zabytek architektury i część złożonej historii naszego miasta.
Dziś, dzięki przeprowadzonym w latach 2018 - 2019 pracom modernizacyjnym i konserwatorskim, możemy podziwiać jego świetność i z dumą prezentować mieszkańcom Szczecina. Willa Lentza będzie udostępniana do zwiedzania - z przewodnikiem lub indywidualnie.
Czy znany jest termin otwarcia Willi Lentza?
Nowa szczecińska instytucja kultury zainauguruje swoją działalność 11 czerwca 2021 roku dniem dla środowiska kulturalnego miasta, na zaproszenia imienne. W następnych dniach, czyli 12 i 13 czerwca, zorganizujemy dni otwarte dla szczecinian. W tym przypadku obowiązywać będą zapisy online lub telefoniczne. Zwiedzający obiekt obejrzą dwie wystawy – historyczną, dotyczącą dziejów budynku i prac konserwatorsko - modernizacyjnych z lat 2018–2019 (poziom 1), a także sztuki współczesnej (poziom 3).
W programie zaplanowano ponadto koncerty, projekcje filmowe, spektakl teatralny, mapping nawiązujący do historii rezydencji. Warto przy tym dodać, że zabytkowy pałac narzuca organizatorom konieczność zachowania odpowiedniego rytmu zwiedzania, liczby uczestników oraz przestrzegania przepisów obowiązujących w tego typu obiektach oraz oczywiście - ścisłego reżimu sanitarnego. Szczegółowy scenariusz wydarzenia znajdą Państwo wkrótce na naszej stronie internetowej i w mediach.
Wiem, że podczas otwarcia willi wystąpią aktorzy kilku szczecińskich teatrów. Jaki program przedstawią?
Będzie to spektakl pt. „1888. Willa miłości” w reżyserii Pawła Niczewskiego, z tekstem Anny K. Chudek i piosenkami w aranżacji Piotra Klimka. Wezmą w nim udział aktorzy trzech teatrów – Pleciugi, Współczesnego i Polskiego. W tytule przedstawienia twórcy odwołują się do roku 1888, bowiem to właśnie wówczas rozpoczęto budowę najpiękniejszej szczecińskiej willi.
Rozmawiając o tym przedstawieniu chciałam, aby to był spektakl dedykowany temu szczególnemu miejscu, by jej treść nawiązywała właśnie do tego faktu i podkreślała ciągłość historii oraz ponadnarodowość dziedzictwa kulturowego naszego miasta.
Historia tego budynku jest długa i skomplikowana...
Tak jak powiedziałam, wszystko zaczęło się w roku 1888. August Lentz, zamożny szczeciński przedsiębiorca, zamówił projekt
rezydencji utrzymanej w eklektycznym stylu II Cesarstwa u młodego i zdolnego architekta - Maxa Drechslera.
W roku 1912 przeprowadzono w niej modernizację wnętrza – urządzono nowoczesną łazienkę, zainstalowano system centralnego ogrzewania oraz inne nowinki techniczne, w tym unikatowy na owe czasy system centralnego odkurzacza. W roku 1939, kierownictwo okręgu NSDAP urządziło w piwnicy betonowy schron przeciwlotniczy.
W czasie wojny użytkownikiem budynku był Luftgau Nachrichtenregiment 3. Od roku 1945 służyła jako siedziba radzieckiego sztabu wojskowego, następnie jako placówka duszpasterska i delegatura administracji apostolskiej w Gorzowie Wielkopolskim, ponieważ miała się stać zalążkiem kurii biskupiej przyszłej diecezji szczecińskiej. W roku 1949 władze państwowe przekazały Willę Lentza Towarzystwu Przyjaciół Dzieci, co zaowocowało wieloletnią wspaniałą działalnością Pałacu Młodzieży.
Póżniej była siedzibą instytucji kultury - filią DK Klub 13 Muz i Szczecin2016, która koordynowała działania aplikacyjne miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Aby zapoznać się szczegółowo z bogatą historią obiektu i zakresem prac konserwatorskich - odsyłam do naszej najnowszej publikacji...
W latach 2018–2019 Miasto Szczecin podjęło decyzję o przeprowadzeniu, kosztem 20 mln złotych, kompleksowego remontu konserwatorskiego obiektu i otaczającego go ogrodu, z jednoczesną modernizacją wnętrz przystosowanych do prowadzenia działalności kulturalnej. Warto przy okazji nadmienić, że budowa Willi Lentza zabrała właścicielom tyle samo czasu, ile jej pieczołowity remont.
Efekty pracy doceniono poza granicami naszego miasta. Willa Lentza zdobyła wyróżnienie w konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku w kategorii „użyteczność publiczna”. Gmina Miasto Szczecin natomiast, za realizację inwestycji otrzymała wyróżnienie dziennika „Rzeczpospolita”.
W 2021 roku zaczyna się więc nowy i piękny rozdział historii „architektonicznej perły Szczecina” – swoją działalność inauguruje 14 samorządowa instytucja kultury ''Willa Lentza''. Cieszymy się, że możemy brać aktywny udział w tym historycznym przedsięwzięciu.
Aktualnie pełni Pani obowiązki dyrektora Willi Lentza... Czy długo jest Pani związana ze Szczecinem?
Od urodzenia, ale wyjechałam do Wrocławia, by studiować kulturoznawstwo – jedyny wówczas w Polsce kierunek z zakresu tej specjalizacji. W trakcie studiów byłam także aktorką – stażystką w Teatrze Otwartym Kalambur, współpracowałam również z Teatrem Laboratorium, kontynuowałam eksternistyczne studia aktorskie. Przez lata promowałam i popularyzowałam kulturę narodową, kierując artystycznie i organizacyjnie akademickim zespołem pieśni i tańca we Wrocławiu.
Do Szczecina wróciłam kontynuować studia podyplomowe i rozpoczęłam pracę w Urzędzie Miasta Szczecin w Wydziale Promocji, a następnie pełniłam funkcję wicedyrektora Wydziału Kultury. Od stycznia jestem p.o. dyrektorem Willi Lentza. Ale mówmy o samej Willi Lentza. To ona jest najważniejsza. Bo stała się już mitycznym miejscem dla szczecinian. Ze swoją historią, urodą, ponadczasowością - opiera się wiekowi, tendencjom, modzie, oczekiwaniom – jest wieczna… Zapraszam!
Jesteśmy obecni w mediach społecznościowych, do których obserwacji serdecznie zapraszamy!
Dane do kontaktu:
www.facebook.com/willalentzaszczecinskainstytucjakultury/
www.instagram.com/willalentza/