Inspirujące Firmy: BPO / SSC – doskonałe miejsce na pierwszą pracę

15.03.2016 0 komentarzy
Autor: Anna Prus-Wiśniowska, Zdjęcia: Archiwum LSJ

LSJ HR Group to szczeciński lider w branży doradztwa personalnego i rekrutacji. W ramach naszego cyklu, który prowadzimy z tą renomowaną firmą, staramy się pomóc wszystkim tym Czytelnikom Hota, którzy myślą o swojej pierwszej wymarzonej pracy. Nie zapomnimy też o szczecinianach, którzy myślą o zmianie swojego, aktualnego zawodu na taki, który w końcu pozwoli im na realizacje wrodzonych predyspozycji. W marcowym numerze opowiemy Wam o pracy w dynamicznie rozwijającym się w naszym regionie, sektorze usług BPO / SSC. Ale najpierw zacznijmy od wyjaśnienia kilku podstawowych pojęć i zagadnień z tego sektora, a zadania tego podejmie się Pani Marta Spychalska.

 

Marta Spychalska - Project Manager, LSJ HR Group

 

hot°: BPO i SCC – brzmi bardzo tajemniczo. Co oznaczają te skróty?


Marta Spychalska: BPO to inaczej Biznes Proces Outsourcing a SSC to Shared Service Center. Są to więc firmy zajmujące się wsparciem procesów biznesowych dla dużych przedsiębiorstw. Różnica między nimi polega na tym, że BPO z reguły przyjmują zlecenia od zewnętrznych firm, a SSC to najczęściej wewnętrzne centra dużych korporacji, stworzone na jej potrzeby.


hot°: Czym konkretnie się zajmują?


Przede wszystkim procesami księgowymi i finansowymi, obsługą klientów z całego świata, logistyką oraz IT. SSC to najczęściej duże działy obsługujące wybrane obszary działalności oddziałów firmy zlokalizowanych na całym świecie. Dzięki temu dany proces odbywa się sprawniej i wszystkie dokumenty oraz dane znajdują się w jednym miejscu, co jest optymalnym rozwiązaniem dla dużych międzynarodowych firm. BPO pozwalają firmom na realizację poszczególnych projektów np. z dziedziny IT, bez konieczności tworzenia nowego działu w swojej firmie. W naszym regionie takich centrów jest kilkanaście.

 

 


hot°: Tylko kilkanaście? Czy mają one jakiś wpływ na lokalny rynek pracy?


Tylko? Ależ one zatrudniają obecnie aż 4 tys. osób! To znacząca liczba, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że to głównie młode osoby z wyższym wykształceniem, znające języki obce. Zdarza się też, że centra przyciągają pracowników z innych krajów, dzięki czemu osoby w nich zatrudnione mają codzienny kontakt z wieloma kulturami, a obcokrajowcy mają okazję poznać nasz piękny region.


Wszyscy pracują w środowisku międzynarodowym i zdobywają cenne doświadczenie zawodowe, które może otworzyć im wiele drzwi w przyszłości. Ich potencjalni przyszli pracodawcy wiedzą, że są to osoby elastyczne i umiejące pracować w grupie, a to są obecnie bardzo pożądane kompetencje.


hot°: Czy owe centra to przypadkiem nie są korporacje, tak znienawidzone przez wielu?


Owszem, często są to oddziały korporacji, ale wiele się zmieniło od czasów kiedy społeczeństwo wyrobiło sobie o nich tak złą opinię. Dziś to firmy, które dbają o atmosferę w pracy – bardzo ważne jest to, kogo zatrudniają i czy nowy pracownik osobowościowo będzie pasować do reszty zespołu. Mają nowoczesne biura z pełnym zapleczem sprzętowym potrzebnym do wykonywania zadań. Inwestują w rozwój pracowników poprzez szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne. Mają bogate programy socjalne, m.in. karnety na siłownię, wyjścia do kina.


Pracownicy nie tylko rozwijają swoje umiejętności językowe (w pracy używa się głównie języka angielskiego) i zdobywają doświadczenie zawodowe, ale mają też stabilne zatrudnienie, a najlepsi gwarancję ścieżki rozwoju. Dodatkowo, osoby rozpoczynające swoją karierę zawodową, czyli tzw. juniorzy mogą liczyć na pensję 2500–3500 zł brutto. A kiedy zdobędą więcej doświadczenia ich wynagrodzenie brutto może wzrosnąć nawet do 5000 zł. W przypadku managerów i team liderów pensja jest jeszcze wyższa.

 

 


hot°: Kto ma szansę na zdobycie tam pracy?


Przede wszystkim osoby dobrze znające języki. Jeden język obcy na poziomie zaawansowanym to konieczność, a każdy dodatkowy będzie atutem. Oczywiście jest grupa stanowisk, na których znajomość przynajmniej dwóch języków obcych jest wymagana, ale są i takie, gdzie wystarczy jeden język opanowany na poziomie komunikatywnym.


Zazwyczaj poszukiwane są osoby z wykształceniem wyższym, choć często doświadczenie na podobnym stanowisku nie jest wymagane. Dodatkowo, muszą to być osoby otwarte na innych i potrafiące pracować w grupie. Bycie „team playerem” to podstawa. Jeżeli jesteś otwarty na nowe wyzwania, znasz języki obce i chcesz rozwinąć swoje kompetencje – to praca właśnie dla ciebie!

 

 

Obecnie prowadzimy kilka rekrutacji do pracy w BPO i SSC, m.in. na stanowiska młodszej księgowej i specjalistów ds. administracji z językiem angielskim, niemieckim bądź francuskim. Zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie znajdują się te i inne oferty pracy oraz wszystkie niezbędne informacje.

 

#lsj #hr #hrgroup #szczecin #hotmagazine

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Hot Magazine (@hot_magazine_szczecin)

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.