Zawód: Fizjoterapeuta

09.02.2018
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Karolina Tarnawska

Satysfakcja, pieniądze, prestiż. Tego, w indywidualnej kolejności, oczekujemy od swojej pracy. Dodatkowo chcemy poznawać interesujących ludzi, mieć szansę rozwoju zawodowego i ani przez chwilę nie czuć nudy. Tylko, chociaż wiemy, czego oczekujemy, nie do końca wiemy jak to osiągnąć. I kiedy przychodzi czas na decyzję, na wybór studiów, na ukierunkowanie się – mamy czarną dziurę. Ale my postanowiliśmy wam pomóc. Znaleźliśmy 10 zawodów, które cieszą się dużym powodzeniem i przedstawiamy je Wam od tzw. kuchni.

W tym numerze o swojej pracy w charakterze fizjoterapeuty opowie nam Kamil Jędrzejczyk.

 

 

hot°: Jak wygląda twoja droga do zawodu fizjoterapeuty? Jakie wykształcenie zdobyłeś?

Kamil Jędrzejczyk: By zostać fizjoterapeuta w Polsce trzeba ukończyć, studia wyższe. W moim przypadku były to trzy lata studiów I stopnia na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie i dwa lata studiów magisterskich na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Od tego roku akademickiego (2017/2018), wraz z ustawą o zawodzie fizjoterapeuty, studia stały się jednolite, pięcioletnie.

 

hot°: Opowiedz nam pokrótce o co chodzi w twoim zawodzie. Jakie dolegliwości leczysz czy usuwasz? Jak widzisz nawet nie wiem, jakie słowo tu pasuje …

Fizjoterapia jest bardzo obszernym działem medycyny. Po studiach dostajesz bazę, potem zależy od ciebie w jakim kierunku będziesz się szkolił, tzn. z jakim pacjentem chcesz pracować. To determinuje jakie kursy wybierzesz, to co cię interesuje. Czy praca z pacjentem neurologicznym czy ortopedycznym? Praca z dziećmi, osobami starszymi czy sportowcami? Sam pracuję głównie z pacjentem ortopedycznym i sportowcami. Wszelkie bóle kręgosłupa, stawów, bóle mięśniowe, przeciążenia, rehabilitacje pourazowe i pozabiegowe itp.

 

hot°: W jaki sposób podnosisz swoje kwalifikacje? Czy w ogóle twój zawód, wymaga ciągłego samokształcenia?

Myślę, że w każdym zawodzie musisz się szkolić, jeśli chcesz być dobry, w tym co robisz. Rynek oferuje wiele kursów dla fizjoterapeutów. Szukam i wybieram te, które mnie interesują i znacznie poprawią moje umiejętności. Jak znajduję trochę czasu, łapię za książki. W internecie też mam kilka często odwiedzanych stron.

 

  

 

  

 

hot°: Jak wygląda twój typowy dzień pracy? Kto jest twoim pacjentem?
W jakich godzinach pracujesz? Dzień pracy jest elastyczny, jak sam zawód. Najważniejsze to zrobić kawę po wejściu do gabinetu ;) Pacjenci są różni, od młodzieży do osób starszych,
sportowcy, pracownicy biurowi oraz osoby po zabiegach ortopedycznych. Ludzie przychodzą z wielu powodów, ale głównym z nich jest ból. Czas pracy? Najczęściej od rana do wieczora, czasami na 11, czasami na 7. Kończę wieczorem, 18? 21? Mnie to odpowiada, wracam przez puste miasto.

 

hot°: Jakie umiejętności dodatkowe powinien posiadać dobry fizjoterapeuta? Twoja praca to stały kontakt z ludźmi i ich bólem, a to może być wybuchowe połączenie …

Każdy z nas jest inny. Nie ma takiego samego bólu. Nie ma takiego samego człowieka. To może zabrzmieć banalnie ale, myślę że bardzo ważne jest dopasowanie się do każdego klienta/pacjenta indywidualnie.

 

hot°: Czy jesteś usatysfakcjonowany wykonywaną pracą i spełniasz się w swoim zawodzie?

Zdecydowanie tak. Życzę sobie by było tak zawsze!

 

hot°: Czy twój zawód daje możliwości rozwoju i pozwala mieć widoki na przyszłość?

Jak najbardziej. Jest to szeroka branża więc masz szeroki wachlarz możliwości zawodowych. Poza tym myślę, że każdy fizjoterapeuta - ma gdzieś w planie swój gabinet, to chyba dobry widok na przyszłość.

 

 

 

 

STRUKTURA I FUNKCJA FIZJOTERAPIA

mgr Kamil Jędrzejczyk

tel. 516 866 393