Made by Habyk

28.02.2023 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Paweł Habyk

Made by Habyk to wyjątkowa firma, w której historia i nowoczesność splatają się w niezwykły sposób. Jego misją jest odnawianie przedmiotów, które przez lata były już zapomniane i przywrócenie im pierwotnej świetności. Dzięki jego pasji, meble i przedmioty, zyskują nowe siły witalne i życie i stają się piękną ozdobą wnętrz. Ponad to Made by Habyk specjalizuje się w tworzeniu ręcznie robionych lamp oraz upcyclingu przedmiotów. Rozmawiamy z właścicielem firmy Pawłem Habykiem

 

 

hot°: Kiedy zaczęła się historia Madeby Habyk? Jak wyglądały początki twojej firmy?

Wszystko rozpoczęło się w 2016 roku kiedy zdecydowałem się na stworzenie profilu na Instagramie - stwierdziłem że chciałbym dzielić się ze światem swoją historia z rękodziełem, procesem twórczym i rezultatami. Początki to wiele prób i pomyłek które prowadziły do doskonalenia, wprawy i budowały doświadczenie w pracy z drewnem i metalem.

 

Wszystko odbywało się wówczas w małym warsztacie stworzonym w piwnicy jednego z bloków mieszkalnych w centrum Szczecina. Tam spędzałem swoj wolny czas po pracy na etacie.

 

 

hot°: Masz dwa profile na intagramie: made_by_habyk oraz habyk_for_sale. Czym się różnią?


Made by habyk jest profilem głównym, profil Habyk for sale został stworzony w celu utworzenia platformy do kontaktu i przedstawienia aktualnie dostępnych produktów dla klientów - wiele profili działa w ten sposób. Ta forma jednak mi nie odpowiadała dlatego w styczniu 2023 roku stworzyłem pełnowymiarowy sklep internetowy www.habyk.pl

 

hot°: Na początek trochę wyjaśnień. Gdzie można kupić twoje produkty, czy w ogóle można je kupić czy trzeba zamówić albo znaleźć je samemu i zamówić późniejszą renowację?


Moje produkty można nabyć online na stronie sklepu internetowego habyk.pl gdzie klienci mogą obejrzeć, nabyć to, co jest aktualnie dostępne, sfinalizować transakcje poprzez płatności online i wybrać dowolny paczkomat InPost na terenie Polski do którego ma trafić ich zamówienie. Stacjonarnie produkty można obejrzeć i nabyć w wspaniałej Galerii Staromiejskiej, na ul. Staromiejskiej 9/10 w Szczecinie.

 

Dodatkowo pojawiam się z swoimi produktami na Szczecińskim Bazarze Smakoszy podczas edycji z lokalnym rękodziełem w OFFMarinie na ul. Chmielewskiego 18. 

 

Co do projektów renowacji mebli- klienci mogą skontaktować się ze mną na Instagramie, Facebooku, poprzez formularz kontaktowy na stronie sklepu lub mailowo pod adresem [email protected]  Wówczas omawiamy cały proces renowacji dostarczonej bazy lub któregoś z aktualnie dostępnych mebli w moim magazynie. Do każdego klienta podchodzę indywidualnie.

 

 

hot°: Jakie wygląda sam proces realizacji? Kto sugeruje materiały i ogólną wizję renowacji? Jak macie stale ustalone ceny czy wszystko zależy od szczegółów?

 

Materiał wybiera klient, każdy sam doskonale wie która tkanina, jaki wzór wpisze się najlepiej w ich wnętrze. Oczywiście asystuje w tym procesie, wspieram w doborze materiału o właściwej specyfikacji - to bardzo ważne żeby tkanina była dobrej jakości, wówczas mebel będzie cieszył użytkownika długie lata. Co do konstrukcji, słucham wizji klienta, konfrontuje ja z rzeczywistością i stanem dostarczonej bazy. Na podstawie próbnika kolorów przedstawiam to, co jest realne do uzyskania.

 

Ceny zależą od zakresu prac które są do wykonania. Wstępny zakres cen klient otrzymuje w pierwszym kontakcie na podstawie zdjęć - finalną jestem w stanie określić po bliższym przyjrzeniu się dostarczonej bazie.

 

 

hot°: Jakie jest twoje ulubione zadanie w procesie renowacji czy ogólnie tworzenia?


W procesie renowacji to zdecydowanie tapicerowanie. To jedno z zadań prac „czystych” które cieszy mnie najbardziej. Pamietam jak wyglądał każdy z dostarczonych mebli i widzę jak się zmienił poprzez moja pracę, odzyskał stary blask który miał kilkadziesiąt lat temu i sukcesywnie tracił wraz z latami użytkowania.

 

To wspaniałe, że ludzie chcą przywracać przedmioty do życia, nie utylizujemy tylko dajemy im drugą szansę. Proces twórczy to gonitwa myśli, od wizji po realizacje - najbardziej cieszy widok finalnego produktu i uśmiech klienta.

 

hot°: Czy masz jakieś specjalizacje w renowacji mebli? Albo prościej: co lubisz robić najbardziej?


Nie jestem tapicerem z wykształcenia, nie ma w mojej rodzinie tapicerów, nie zdobyłem tej wiedzy w szkole. Pierwsze kroki to rok 2017 i metody prób i błędów, bazowanie na materiałach dostępnych w internecie, szukanie ludzi i książek które mogą pomoc mi zgłębić tajniki tego rzemiosła.

 

Pierwsze szkolenie to warsztaty renowacji mebli w 2019 w Poznaniu organizowane przez Pawła z „Rzuć Pan Okiem”, kolejno warsztaty w 2021 roku w Gorzycach ukierunkowane na tapicerowanie pod okiem Olka z „Tapicer w akcji” oraz warsztaty Masterclass w tym roku w Warszawie z Tomaszem z „TS Design”.

 

Nie było to proste - ale chciałem uczyć się od najlepszych, żeby świadczyć usługi o możliwie najwyżej jakości. Każdy z nich twierdził że to tylko i wyłącznie praca i czas buduje doświadczenie. Być może kiedyś podejmę próbę zdobycia oficjalnego dyplomu czeladnika i mistrza tapicerstwa - do tego potrzeba czasu i lat pracy. Co lubię robić? Lubię tworzyć w swojej małej pracowni.

 

hot°: Czy masz własne projekty lamp, czy też wykonujesz je według wizji klientów?


Lata zajęło mi stworzenie obecnie dostępnych produktów - to długa podróż na która zapraszam na moj profil na Instagramie. Tam można zobaczyć od czego zaczynałem, a jak wyglądają dzisiaj moje projekty. W maju 2022 roku stało się - na świat wyszły pierwsze sztuki projektu finalnego Dźwigozaura i Filharmonii Szczecińskiej.

 

To lampy wykonane ze stali, malowane proszkowo, powtarzalne i niezniszczalne. Celem było stworzenie produktów które będą dostępne dla klienta od ręki. Wciąż sporym zainteresowaniem cieszą się lampy wykonane z drewna - jednak są to projekty indywidualne na zamówienie.

 

hot°: Mamy początek roku – dobry moment na następujące pytanie: Czy masz jakieś plany rozwoju lub nowe produkty w planie w niedalekiej przyszłości?

 

Nowy Rok: to tak jak wspominałem podnoszenie kwalifikacji w dziedzinie tapicerstwa oraz wiele pomysłów w głowie na nowe produkty nawiązujące do naszego wspaniałego miasta. Będę starał się sukcesywnie dodawać nowe kategorie w sklepie habyk.pl które będę ogłaszał w swoich social mediach - zachęcam do obserwowania!

 

Po drodze wiele renowacji zaplanowanych do wykonania i ciagle rosnąca kolejka. Bardzo cieszy mnie zainteresowanie moimi produktami i usługami - wszystko co robię jest wykonywane z pasją, dbałością o detal i jakość.

 

Made by habyk

tel. (+48) 508 988 108
mail: [email protected]
https://habyk.pl
https://instagram.com/made_by_habyk

 

Made by habyk

Made by habyk

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.