Suszkarnia

28.05.2024 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Firmy // Robie Rzeczy

W dzisiejszym wywiadzie mamy przyjemność porozmawiać z Michaliną i Damianem, założycielami Suszkarni – miejsca, które powstało z miłości do pięknych kompozycji kwiatowych. Od 2022 roku Suszkarnię tworzą dwie artystyczne dusze, które połączyły swoje różnorodne wizje, aby stworzyć unikalne bukiety, ozdoby i dekoracje. Ich przygoda zaczęła się od tworzenia bukietów dla znajomych, a teraz ich kompozycje zdobią wnętrza wielu domów i firm. Zapraszamy do lektury, aby poznać więcej o ich inspiracjach, wyzwaniach i planach na przyszłość.

 

 

hot°: Jakie były początki Suszkarni? Co zainspirowało Was do połączenia hurtowni, sklepu artystyczno-rękodzielniczego i kwiaciarni w jedną całość? Kto tworzy Waszą firmę?


Suszkarnia powstała w naszych głowach w 2022 r., gdy szukaliśmy dla siebie dodatkowego zajęcia. Pewnego dnia zobaczyliśmy stanowisko z przepięknymi suszonymi kwiatami, które zainspirowało nas do tworzenia naszych własnych kompozycji. I tak się zaczęło.

 

Pierwsze zamówienie, tworzenie pierwszych bukietów, które najpierw zamawiali znajomi i rodzina, dzięki czemu zaczęło poznawać nas więcej osób. Po czasie zaczęliśmy tworzyć inne ozdoby, jak np. suszone kwiaty pod kopułą, kartki okolicznościowe oraz kompozycje w ramkach. W przyszłości chcielibyśmy jeszcze stać się hurtownią, która będzie zaopatrywać innych w suszone kwiaty.

 

Suszkarnię tworzą dwie osoby, Michalina oraz Damian, których połączyła artystyczna dusza oraz kreatywność. Dwa różne punkty widzenia mężczyzny i kobiety sprawiają, że nasze kompozycje są bardzo oryginalne i różnorodne.

 


hot°: Jakie kwiatowe produkty oferujecie w swoim sklepie artystyczno-rękodzielniczym?


Przede wszystkim zajmujemy się przygotowywaniem bukietów z suszonych kwiatów. Ważne jest, że większość z nich pochodzi od polskich rolników. Unikalnym produktem, który można u nas znaleźć są stabilizowane kwiaty. Cechują się one duża trwałością.

 

Są to m.in. stabilizowana gipsówka, eukaliptusy oraz niektóre egzotyczne kwiaty, jak np. protea. Suszki wyróżniają się tez tym, że są ekologiczną dekoracją. By żyć nie potrzebują wody, którą należy oszczędzać.

 

 


hot°: Kontynuując ten wątek: Jakie są obecnie Wasze trzy najpopularniejsze produkty?


Naszymi topowymi produktami są nasze bukiety. Są różnorodne, nietypowe, a przede wszystkim trwałe - nie bez powodu suszki nazywane są "wiecznymi" kwiatami. Mamy też kopuły z suszonymi kwiatami oraz kartki okolicznościowe.

 

Są to nietypowe kartki, ponieważ wykonane są z papieru czerpanego oraz zawierają dodatki naturalne takie jak tytoń, płatki kwiatów czy łuski cebuli.

 


hot°: Czy możecie w kilku słowach opowiedzieć o procesie suszenia kwiatów i jak wpływa on na jakość i trwałość produktu?


Żeby kwiaty długo się trzymały zachowując swój naturalny kolor oraz wygląd po ususzeniu, przede wszystkim muszą być ścięte w odpowiednim czasie. Następnie wiesza je się w specjalnych halach/garażach, gdzie po kilku tygodniach stają się na tyle suche, że można wykorzystać je do tworzenia kompozycji bez mechanicznych uszkodzeń.

 

Im świeższe kwiaty, tym mniej będą się łamać. Nasi dostawcy zapewniają kwiatom idealne warunki i dzięki temu docierają one do nas bardzo dobrym stanie.


hot°: Jakie techniki i materiały są najczęściej wykorzystywane w Waszych pracach rękodzielniczych?


Jesteśmy samoukami, ale oczywiście bazujemy na różnych technikach florystycznych jeżeli chodzi o układanie kwiatów w bukietach. Mimo to najważniejsze jest dla nas to, aby kompozycje które tworzymy były przede wszystkim ładne i ciekawe. Korzystamy przede wszystkim z kwiatów z naszych polskich gospodarstw. Do niektórych prac wykorzystujemy też np. mech

chrobotek.

 


hot°: W jaki sposób łączycie działalność kwiaciarni z innymi aspektami Waszej firmy? Czy macie specjalne projekty lub usługi związane z florystyką?


Prowadzimy usługę robienia specjalnych projektów na zamówienie. Przygotowujemy bukiety do wnętrz restauracji, gabinetów kosmetologicznych i innych firm. Zdarzyło nam się zrobić dekorację do wnętrza w postaci "chmury" wykonanej z gipsówki i innych białych kwiatów.


hot°: Jakie są Wasze ulubione rośliny lub kwiaty, które polecacie klientom do dekoracji wnętrz? Czy macie jakieś specjalne wskazówki dotyczące ich pielęgnacji?


Jednym z naszych ulubionych kwiatów na pewno jest gipsówka, bo sama w sobie tworzy piękną ozdobę, a poza tym jest też uzupełnieniem dla większości kompozycji. Lawenda z kolei ma najpiękniejszy zapach ze wszystkich suszków, co też ją wyróżnia.

 

Kocanki i zatrwiany, kiedyś rosły w ogródkach naszych babć, są bardzo trwałe i mają sporo odcieni. Kraspedie, żółte kuleczki, które wyglądają jak czułki pszczoły. Złociszki, lagurusy, gomfreny i celozje. Nie da się wybrać jednego kwiatka, tak na prawdę wszystkie nasze kwiaty polecamy klientom do dekoracji wnętrz, przede wszystkim ze względu na ich trwałość i niezmienny wygląd.

 

Jeżeli chodzi o pielęgnacje suszków, to zalecamy nie stawiać ich w pomieszczeniach o dużej wilgotności i w miejscach o dużym nasłonecznieniu. Odkurzyć można je za pomocą zimnego strumienia powietrza suszarki lub delikatnymi ruchami miotełki. Kompozycje muszą mieć też dobrze dobrany wazon, tak by nie były za bardzo ściśnięte.

 


hot°: Czy organizujecie warsztaty lub wydarzenia dla klientów? Jakie są najbardziej popularne tematy i jakie umiejętności można na nich zdobyć?


Właśnie jesteśmy w trakcie planowania naszych pierwszych warsztatów z robienia suszonych bukietów. Jesteśmy otwarci na różne tego typu eventowe współprace z innymi.

 

Na takich warsztatach będzie można poznać rodzaje kwiatów, sposób ich wiązania, ale przede wszystkim zrobić swój własny, wymarzony bukiet i zabrać go do domu.


hot°: Czy macie w planach rozwinięcie nowych działów lub wprowadzenie kolejnych produktów?


W przyszłości na pewno chcielibyśmy otworzyć swój sklep, który będzie także miejscem spotkań oraz gdzie będziemy mogli organizować warsztaty.

 

Niebawem do oferty dodamy bukiety ślubne, a w planach mamy również tworzenie zielonych dekoracji do wnętrz m.in. z mchu i kwiatów stabilizowanych.

 


hot°: Jakie jest Wasze ulubione wspomnienie związane z prowadzeniem firmy i współpracą z klientami?


Pierwszy raz kiedy byliśmy na Szczecińskim Bazarze Smakoszy i pokazaliśmy swoje bukiety szerszej publice. Okazało się wtedy, że wielu osobom się one podobają, mega pozytywnie nas odebrano, super było czytać komentarze pod postami, że ktoś czeka na to aż pojawimy się tam kolejny raz.

 

 

 

Suszkarnia
mail: [email protected]
Profil na Facebooku
https://www.instagram.com/suszkarnia

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.