Jarmarki bożonarodzeniowe w Berlinie!

21.11.2022
Autor: Marek Defee, Zdjęcia: Wioletta i Marek Defée

Dziś oficjalnie rozpoczynają się w Berlinie jarmarki bożonarodzeniowe, których tradycja w Europie sięga 700. lat. Jeden z pierwszych jarmarków bożonarodzeniowych odbył się w Austrii (w Innsbrucku lub Salzburgu), w 1294 roku. W Niemczech tradycja jarmarków pojawiła się pod koniec XIV wieku, w Berlinie dokładnie w roku 1529. Weihnachtsmarkt (tłum. jarmark bożonarodzeniowy) trwa przez cały adwent. Czasem nawet jeszcze po świętach Bożego Narodzenia, do końca roku. 

 

 

W całym Berlinie odbywa się ich kilkadziesiąt: w różnych dzielnicach, charakterystycznychmiejscach miasta. W samym Mitte jest ich chyba z dziesięć, od okolic Alexanderplatzu do rejonu Friedrichstraße. Mógłbym polecić wiele Weihnachtsmarktów w Berlinie i napisać o nich długi rozdział. Polecę jednak dwa z nich. Pierwszy z nich, który proponuję odwiedzić, to jarmark przy Gedächtniskirche. 

 

 

Odbywa się on na dużym placu i po obu stronach Tauentzienstraße, w kierunku KaDeWe. Jest to jeden z najbardziej popularnych, a także największych rynków świątecznych w Berlinie. Jest tu zwykle ponad sto straganów. Kupimy tu oryginalne pamiątki, wyroby rzemieślnicze, pomysłowe drobiazgi, których nie można zdobyć w pobliskich sklepach.

 

 

Co kilka metrów pojawią się punkty gastronomiczne. Króluje Glühwein, ‘grzane wino w kilkunastu odmianach’. Tradycyjne, z grogiem, rumem, w formie ponczu, z cynamonem, pomarańczami i innymi dodatkami. Uwielbiają je nie tylko berlińczycy, ale także liczni turyści. Stoją przy wysokich stolikach, popijając rozgrzewający napój, nie przeszkadza im grudniowy chłód lub nawet duży mróz.

 

Wszyscy uśmiechnięci, rozmawiają, żartują. Obok znajdują się: punkt z pysznymi kiełbaskami w różnych gatunkach, bistro z naleśnikami na słodko, miejsce, gdzie serwuje się kanapki z grillowaną karkówką oraz specjalności innych kuchni. I jeszcze są tradycyjne adwentowe Stolle, czyli ‘strucle adwentowo- bożonarodzeniowe’.

 


Drugi berliński jarmark bożonarodzeniowy, który chciałbym zarekomendować, to Gendarmenmarkt. Położony w Mitte, pomiędzy czterema ulicami: Markgrafenstraße, Jägerstraße, Charlottenstraße oraz Taubenstraße, około 200 metrów od Unter den Linden, w kierunku południowym od tej alei, idąc wzdłuż Charlottenstraße.

 

Weihnachtsmarkt przy placu Gendarmenmarkt jest magiczny, jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny. Warto wydać symboliczne euro od osoby, otrzymując okazjonalny bilet, który należy koniecznie zachować na pamiątkę. Jest to prawdziwy jarmark sztuki. W dużym namiocie, skutecznie chroniącym przez mrozem, wystawiają się tutaj plastycy, rzeźbiarze, graficy, malarze, artyści fotograficy, kaletnicy, szewcy, krawcy, projektanci autorskiego wzornictwa.Obok namiotu rzemieślników i artystów znajduje się kilka alejek na powietrzu. Pomimo panującego mrozu, są tu tłumy ludzi. W weekendy panuje gigantyczny tłok, stanowiący jedyny mankament tego miejsca.

 

 

Trudno się przecisnąć. Są ogromne kolejki do punktów gastronomicznych, które już nawet nie zadziwiają, ale szokują swą różnorodnością. Bo to nie tylko kiełbaski, naleśniki, kanapki z karkówką z grilla czy wszechobecne grzane wino, jak na poprzednim jarmarku. To także, a może przede wszystkim różne delikatesy z całej Europy. Podpłomyki z Niemiec, szwajcarskie raclette, jadalne kasztany, banany w czekoladzie, pasty i sery francuskie oraz uzależniające bagietki, genialne zupy. Festiwal smaków i różnorodności. Odwiedzającym nie przeszkadza mróz czy deszcz.

 


W ostatnich latach bardzo popularne są jarmarki tematyczne lub narodowe. Do najbardziej popularnych z nich należy skandynawski Lucia Weihnachtsmarkt w Kulturbrauerei w Prenzlauer Bergu. Ogromnym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszy się również na przykład japoński Weihnachtsmarkt.


Każdy znajdzie w Berlinie swój ulubiony jarmark bożonarodzeniowy, wystarczy tylko chcieć go znaleźć. Więc, jak to mówią: szukajcie a znajdziecie.

 

 

Mail: [email protected]

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw

 

 

 

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Berlinie

Jarmarki Bożonarodzeniowe w Berlinie