5 lat Elektronicznego Szczecina!

05.03.2018
Autor: Magda Oleśniewicz , Zdjęcia: Malinova, Archiwum ES

 

Elektroniczny Szczecin to popularny lokalny fanpage na Facebooku oraz inicjatywa, która powstała z myślą o tych, którzy bez muzyki nie potrafią żyć. Ma na celu zwiększenie zainteresowania niekomercyjną muzyką elektroniczną wśród szczecińskich klubowiczów, promując wydarzenia mające odbyć się w naszym mieście. Znajdziecie tu ciekawe informacje na temat lokalnych producentów i dj'ów. Rozmawiamy z Dawidem Korniakiem, założycielem Elektronicznego Szczecina.

 

hot°: Czym jest Elektroniczny Szczecin? Skąd pomysł na taką inicjatywę i kto ją tworzy?

 

Elektroniczny Szczecin to lokalna inicjatywa muzyczna, której działalność została zainaugurowana przeze mnie dokładnie pięć lat temu. Od samego początku jej istnienia celem głównym jest promowanie niekomercyjnej muzyki elektronicznej w Szczecinie, wspieranie lokalnych artystów, środowisk muzycznych oraz działalności klubowej, a także organizacja własnych wydarzeń.

 

hot°: W marcu Elektroniczny Szczecin będzie obchodził swoje pięciolecie. Z tej okazji organizujesz specjalne wydarzenie w klubie City Hall, kogo będzie można usłyszeć tej nocy?

 

Tej nocy naszym gościem będzie (już po raz czwarty!) Bruno Otranto – bardzo sympatyczny Hiszpan od lat mieszkający w Berlinie i na co dzień tam grający. Charakteryzuje go niesamowita selekcja i świetne mixowanie utworów. Bruno prowadzi berlińską wytwórnię Monog Records, ponadto grał na wielu letnich festiwalach oraz w klubach w różnych częściach naszego kontynentu.

 

Support zapewni ekipa Canalii – rezydenci Tanz Baru – w reprezentacji Dawid Korniak, Daniel Zachodni oraz Brat Beat. Wystąpią również Karpinsky oraz Kasia Reichel, reprezentująca kolektyw Moksha. To będzie bardzo ciekawa i dłuuuga noc. :)

 

 

 

hot°: Przez pięć lat działalności zorganizowałeś wiele imprez z rodzimymi, ale także zagranicznymi artystami, czego możemy się spodziewać w sezonie wiosna-lato 2018?

 

Okres wiosenno-letni będzie stał pod znakiem imprez na świeżym powietrzu. Przede wszystkim skupimy się na organizacji muzycznych rejsów Statkiem Joanna. Możemy śmiało zapowiedzieć, że odbędą się trzy takie imprezy (w tym jedna podczas Pyromagic 2018).

 

Jesteśmy pewni, że tegoroczne imprezy na wodzie zakończą się równie pomyślnie, jak ubiegłoroczne. To nie wszystko, gwarantuję... lecz co poza tym? Śledźcie nas, informacje wkrótce!:)

 

hot°: Elektroniczny Szczecin znany jest z promowania szczecińskich artystów muzyki klubowej, a na waszych kanałach social media można znaleźć wiele ciekawych setów. Czy twoim zdaniem scena klubowa w Szczecinie rozwinęła się dzięki tej inicjatywie?

 

Mam nadzieję, że rzeczywiście tak jest. Z mojej strony mogę jedynie potwierdzić, że w Szczecinie jest coraz więcej młodych, aspirujących dj’ów i producentów, którzy sami zgłaszają się do nas w celu pomocy w promocji ich twórczości. Na naszym kanale na platformie Mixcloud można znaleźć serię podcastów, którą współtworzą lokalni artyści – zarówno ci znani, jak i początkujący.

 

Warto także zauważyć, że w przeciwieństwie do sytuacji sprzed dwóch czy trzech lat zdarza się, że kilka weekendów pod rząd mamy nawet po pięć imprez do wyboru i to na dodatek w kilku miejscach. Taka sytuacja parę lat temu była rzadkością, a to potwierdza, że szczecińska scena klubowa wciąż się rozwija, a klubowiczów-melomanów stale przybywa. Elektroniczny Szczecin stara się dynamizować lokalną scenę, promować to, co się dzieje, tworzyć własne projekty, lecz wpływ na rozwój ma wiele innych czynników, często od nas niezależnych.

 

 

hot°: Jak sądzisz, czy bliskość Berlina, który jest europejską stolicą techno ma wpływ na to jak kształtują się gusta muzyczne szczecinian?

 

Zdecydowanie! Przesiąknięcie berlińską kulturą, zainteresowanie muzyką czy zamiłowanie do dobrych imprez – to wszystko jest tutaj odczuwalne. Po pierwsze od lat szczecinianie jeżdżą tam na imprezy. Dzięki temu poznali tamtejszą kulturę, kluby, artystów i muzykę przez nich graną.

 

Po drugie Berlin często przybywa do Szczecina, a dokładniej zapraszani stamtąd artyści (przykładem jest nasz booking na 5 urodziny). Zatem edukacja odbywa się tutaj „dwutorowo”. Ci, którzy nie mogą jeździć do stolicy Niemiec, by zaczerpnąć muzycznych inspiracji, otrzymują je tutaj, w Szczecinie.

 

Co ciekawe wielu studentów, którzy przebywają w Szczecinie potrafi porównywać muzykę słyszaną tutaj, do tej w Berlinie, a wielokrotnie już słyszałem opinie, że Szczecin to taki Berlin, tylko że mniejszy... Oczywiście można to odbierać z przymrużeniem oka, ale niewątpliwie coś w tym jest. Zagadnieniu „wpływ Berlina na Szczecin” można by poświęcić cały felieton, lecz z tego co wiem, to kończy nam się miejsce.:)

 

 

 

 

hot°: Soundcloud, Mixcloud, czy można Was tam znaleźć?

 

Tak, oczywiście! Na Mixcloud znajdziecie wspomniane już wcześniej Podcasty. Do przesłuchania jest ponad 60 różnych setów, które zostały nagrane przez szczecinian w przeciągu ostatnich pięciu lat. Natomiast na Soundcloud mamy kilka mixów, a do tego bardzo dobrze przyjęta kompilacja (stworzona ok. 2 lata temu), której autorami było czternastu lokalnych artystów.

 

A zatem więcej na:
https://soundcloud.com/elektroniczny-szczecin
https://www.mixcloud.com/ElektronicznySzczecin/

 

 

https://www.facebook.com/ElektronicznySzczecin