Ampelmännchen – wschodnioberlińskie ludziki

14.11.2022 0 komentarzy
Autor: Marek Defee, Zdjęcia: Wioletta i Marek Defée

 

Ampelmann to sympatyczny ludzik, znany dobrze z przejść dla pieszych w Berlinie, gdzie pojawia się na sygnalizatorach świetlnych. Ampel oznacza w języku polskim właśnie "sygnalizację świetlną", Mann zaś to "mężczyzna". Tą historię możemy poznać dzięki uprzejmości Marka Defee wydawcy książki "Off przewodnik po Berlinie"!

 

 

Historia zielonych i czerwonych ludzików wywodzi się z Berlina Wschodniego. Pierwsze pojawiły się w październiku 1961 roku, zaledwie dwa miesiące po przegrodzeniu miasta murem. Ich twórcą był Karl Peglau, który wobec nasilającego się dynamicznie ruchu ulicznego podjął się zadania stworzenia symboliki, która ograniczałaby wypadki na przejściach dla pieszych.

 


Markus Heckhausen postanowił ocalić wschodnioniemieckie ludziki, wykorzystując je do projektowania różnych lifestyle’owych produktów. Zaprojektował więc najpierw lampę sygnalizacji świetlnej, wykorzystującą oryginalne szkło, pochodzące ze starej lampy. Następnie zaczął projektować koszulki, parasole, czapki, torby, skarpetki i wiele innych rzeczy posiadających logo Ampelmanna.

 

 

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. W latach 2001–2008 powstała sieć sklepów firmowych o tej samej nazwie. Pierwszy z nich otwarto w 2001 roku w DieHackeschenHöfe, już wtedy popularnym miejscu Berlina. W 2010 roku te sympatyczne ludziki trafiły do Japonii, gdzie też otwarto sklep firmowy.

 

 

Sukces marki okazał się tak wielki, że pozwolił na dalszy rozwój. W 2007 roku rozpoczęła swoją działalność firmowa restauracja, a w 2013 otwarto dwie kawiarnie: na Ku’dammie oraz na Friedrichstraße. Dziś Ampelmann to kultowa instytucja i rozpoznawalna marka. Zresztą bardzo berlińska, potwierdzająca wyrażony wcześniej pogląd, że wiele ciekawych rzeczy (oraz miejsc) w dzisiejszym Berlinie ma swoją wschodnioberlińską genezę. Genialny pomysł, niemiecka realizacja. Strzał w dziesiątkę!

 

 

 

 

Mail: offberlin.przewodnik@gmail.com

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw

 

Ampelmnnchen

Ampelmnnchen

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.