Artystyczny Szczecin: Jan Tański

31.12.2015
Autor: HotMagazine, Zdjęcia: Archiwum

W cyklu Artystyczny Szczecin prezentujemy Wam sylwetki młodych, uzdolnionych szczecinian - artystów, których pasjonują przeróżne dziedziny sztuki. Pora by pochwalić się światu jak wiele uzdolnionych osób wychowało nasze miasto! Dziś Jan Tański - fotograf.

 


hot°: Jak odkryłeś w sobie talent/ zamiłowanie do fotografii?


Jan Tański: Raczej zamiłowanie na początek. Zacząłem robić zdjęcia kiedy dostałem pierwszy aparat, czyli w wieku 9 lat, fotografia była dla mnie czymś w rodzaju magii ale traktowałem ją bardziej jako hobby. Tak na poważnie zająłem się tym tematem kilka lat temu.

hot°: Ile czasu zajmuje Ci stworzenie zdjęcia, z którego byłbyś zadowolony?


Sporo, zaczyna się od pomysłu, potem wszystkie przygotowania, poszukiwanie odpowiedniego pleneru, rekwizytów i modelki. Niestety większość pomysłów ląduje w szufladzie do zrealizowania na później ze względu na brak środków lub modelki, ale mam nadzieję, że większość zrealizuję w niedalekiej przyszłości.hot°: Dlaczego akurat wybrałeś świat podwodny na tematykę swoich prac ?


Lubię wyzwania a zdjęcia podwodne są wymagające. Pomysł podsunął mi kolega Paweł Wieczorek i razem go zrealizowaliśmy przy współpracy z CW Laguna i firmą Kryolan. Same przygotowania były niezłym wyczynem a finalne zdjęcia po obróbce spodobały się większości ludzi którym je pokazałem.

hot°: Co Cię inspiruje?...
Wiele rzeczy. Filmy, muzyka, książki, przyroda, ale najczęściej rozmowy ze znajomymi. Czasami patrzę na jakieś zdjęcie i zastanawiam się jak ja bym je zrobił, jeżeli mam na to czas i środki to staram się je wykonać.

hot°: Fotografia to jedynie Twoja pasja czy też sposób na życie?


Pasja ale też czymś więcej. Gdybym mógł zrealizować wszystkie moje pomysły był bym bardzo szczęśliwy.

hot°: Jakie posiadasz już sukcesy na swoim koncie?


Sesja podwodna sponsorowana przez CW Laguna i firmę Kryolan jest moim dotychczasowym największym sukcesem. Zdjęcia z tej sesji pojawiły się w ostatnim wydaniu ogólnopolskiego magazynu poświęconego nurkowaniu, jedna z fotografii zdobi okładkę tego magazynu.hot°: Które ze swoich zdjęć lubisz najbardziej i dlaczego?


Jedno ze zdjęć z cyklu „Światło i szkło" który rozpocząłem dawno temu (Zdjęcie DCS06752.jpg). Jest w nim coś co sprawia, że podoba się wielu ludziom.

hot°: Co jest najtrudniejsze w fotografii? Pomysł czy sam proces twórczy? A może jeszcze coś innego?


Zdecydowanie pomysł, dosłownie „zobaczenie zdjęcia w głowie" a potem sama realizacja tego pomysłu. Czy zdecydować się na małą obróbkę w programie graficznym czy użyć efektów specjalnych „na żywo" przy robieniu zdjęcia no i oczywiście czy to w ogóle się da zrobić.hot°: Uważasz, że Szczecin jest miastem dającym perspektywy i możliwość rozwoju młodym artystom?


Szczecin to piękne miasto z wieloma uroczymi miejscami na zdjęcia plenerowe, ale niestety w większości zaniedbanymi, zdewastowanymi lub niedostępnymi dla ogółu. W naszym mieście działa wiele fajnych grup fotograficznych, ale ich wspólnym problemem jest chroniczny brak środków na realizację pomysłów. Do tej pory nie spotkałem firmy czy instytucji, która zajmowała by się znajdowaniem środków na realizację pojedynczych pomysłów lub całych albumów i tego chyba najbardziej w naszym mieście brakuje.

hot°: Twoja definicja artysty i sztuki?


Ciężkie pytanie. Moim zdaniem artystą jest każdy kto tworzy i prezentuje efekty swojego wysiłku.

hot°: W przyszłości...?


Dalsze rozwijanie warsztatu, jest jeszcze wiele technik, które chciałbym opanować. Potem realizacja kalendarza według mojego pomysłu. Na dany moment cały plan jest jeszcze na papierze ale pracuję nad tym aby ten projekt przynajmniej w jakiejś części ujrzał światło dzienne.