Bezpieczne Wakacje: Zwiedzaj świat razem z Top Podróże!
„Ażeby wiedzieć coś o świecie, trzeba się ruszyć”. Takie jest hasło przewodnie naszego comiesięcznego cyklu artykułów, w którym staramy się przybliżać wam świat, ten całkiem nie odległy i ten zupełnie egzotyczny. Autorami naszych felietonów są Szczecinianie, którzy wybrali się w podróż razem ze znanym, szczecińskim biurem: Top Podróże Ewa Koś i opisują dla Was swoje wrażenia. W czerwcu porozmawiamy na bardzo ważny temat, jakim w istocie są „Bezpieczne Wakacje” – szczególnie w dzisiejszych, skomplikowanych politycznie czasach.
Zamachy w Tunezji, Turcji, Egipcie i Francji w 2015 roku, a także katastrofa rosyjskiego samolotu na Synaju nie pozostały bez wpływu na branżę turystyczną. Wielu Polaków zamiast podróży do tych krajów wybiera Włochy, Hiszpanię, Grecję lub Cypr. Ruch turystyczny zaczął przesuwać się ze wschodniej części Basenu Morza Śródziemnego na zachodnią jego cześć. Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie wydaje aktualne komunikaty ostrzegające przed podróżami do Syrii, Jordanii, niektórych regionów Turcji i Egiptu.
Komunikaty te nie są bezpodstawne i lepiej zmienić kierunek urlopu tak, aby czuć się bezpieczniej. W podobnych widełkach cenowych zmieścimy się z budżetem wakacyjnym odpoczywając we Włoszech, w Bułgarii, Portugalii, na Cyprze, Chorwacji, na Balearach czy na Wyspach Kanaryjskich. Trzeba też pamiętać, że żadne ubezpieczenie nie ochroni nas na wypadek zamachu terrorystycznego, który zdarzył się w kraju potencjalnie narażonym na takie ataki.
W obecnej sytuacji warto więc zdecydować się na inny wyjazd, do krajów, które są równie atrakcyjnie turystycznie, natomiast nie są zaangażowane w zbrojne konflikty rozlewające się po arenie międzynarodowej. Takie kraje, to np. Dania, Islandia czy Austria. Dania jest państwem niezwykle tolerancyjnym, Austria może pochwalić się najniższym współczynnikiem przestępczości na świecie, Islandia natomiast nie posiada nawet własnej stacjonarnej armii. Inne bezpieczne kierunki to Nowa Zelandia (choć daleko!), Szwajcaria, Kanada, Finlandia, Japonia, Irlandia i Belgia.
Tegorocznym hitem europejskim są wyjazdy na Maltę. Znajdziemy tam przepiękne plaże piaszczyste jak i skaliste, lazurową wodę, liczne klify, starożytne świątynie, barokowe kościoły, a także, co niezwykle ważne, Malta gwarantuje nam wspaniałą pogodę. To wszystko i wiele innych atrakcji zachęca do wypoczynku bez zbędnego stresu. Z wycieczki na Maltę zadowoleni będą zarówno Ci, którzy lubią wylegiwać się w słońcu na rajskich plażach nad lazurową wodą, jednakże nie będą narzekać także Ci, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek.
Na Malcie można wypożyczyć sprzęt do nurkowania, deski surfingowe, rowery wodne, kajaki czy motorówki i dzięki temu da się zwiedzić wyspę od strony wody. Kraj Zakonu Maltańskiego jest też częstym celem osób wybierających się na obozy językowe. Na Malcie organizowane są wakacyjne szkoły językowe dla dorosłych i dla młodzieży.
Drugim, bardzo popularnym miejscem na zagraniczne wakacje stała się ostatnio Dominikana. Dominikana słynie z iście rajskich plaż o aksamitnym piasku, a pogoda tutaj nam nie ma prawa zrobić nam psikusa, a kolor morza Karaibskiego może przyprawić o błękitny zawrót głowy. Dzięki krystalicznie czystej wodzie nurkowanie na Dominikanie, to wręcz obowiązkowy punkt na naszej wakacyjnej mapie, zaś do wypoczynku na Dominikanie zachęcają tyleż bajeczne widoki co i ceny, które są coraz bardziej porównywalne do cen wakacji w europejskich kurortach.
Przed zaplanowaniem wakacji warto wejść na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i dowiedzieć się więcej o miejscu planowanej podróży. Na stronie MSZ w dziale bezpieczne wakacje, znajdziemy liczne praktyczne informacje, poznamy lokalne zwyczaje i prawo oraz zapoznamy się z aktualnymi ostrzeżeniami dla podróżujących. Upewnimy się również, czy nasz paszport jest ważny i czy potrzebujemy wizy do wyjazdu, czy może wystarczy tylko dowód osobisty, aby wyjechać w upragnionym kierunku.
Warto również zgłosić swoją podróż w systemie Odyseusz. Dzięki rejestracji w tym systemie, w razie wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych poza granicami Polski, MSZ będzie mógł podjąć z nami kontakt, udzielić informacji czy skontaktować nas z odpowiednią placówką dyplomatyczną. Zgłoszenie pobytu jest dobrowolne, jednak warto skorzystać z tej możliwości. Zarejestrować się można poprzez zgłoszenie podróży lub założenie profilu w systemie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Warto również obserwować konto MSZ @PolakZaGranicą na Twitterze, nie zapominajmy również o kontakcie z bliskimi w Polsce, zostawmy im adres pobytu za granicą, telefon do hotelu czy plan podróży. Pamiętajmy też, że w krajach, gdzie Polska nie ma swojego przedstawicielstwa można skorzystać z opieki konsularnej ze strony przedstawicielstw innych państw członkowskich Unii Europejskiej na równi z obywatelami tych państw.
Komentarze
Brak komentarzy.