Bitwa o Hype

09.04.2018
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Organizatorów

21 kwietnia w Szczecinie odbędzie się kolejna edycja „Bitwy o Hype” czyli klasycznej hiphopowej potyczki w stylu wolnym ;) … Spokojnie, zaraz wyjaśnimy te wszystkie pojęcia. Naszym rozmówcą jest Grzegorz Maksel, organizatorem wydarzenia i uczestnik wielu bitew freestajlowych.

 

hot°:  Zacznijmy od początku:Jak jest idea waszej bitwy o Hype? Co w ogóle znaczy słowo „hype”?

Zacznę od drugiej części pytania. Tytułowy „HYPE” z to z j. angielskiego szum medialny, popularność oraz w przypadku imprez freestylowych – uznanie w oczach publiki.

 

Pomysł Bitwy o Hype narodził się w mojej głowie ok. dwa lata temu. Sam jestem aktywnym freestylowcem (mistrz WBS vol.10), byłem już na dziesiątkach imprez wolnostylowych i obserwowałem proces organizacji tych eventów z bliska.

 

Zawsze brakowało mi w nich tego efektu „wow” (były to typowe, klasyczne imprezy freestylowe).

Zamarzyłem by stworzyć bitwę, która będzie się odznaczała najwyższą jakością, jeżeli chodzi o oprawę graficzną, promocję, jakość nagrań z bitwy oraz poziom (rozstawieni są czterej zawodnicy ze ścisłej czołówki Polskiego Freestyle).

 

Pierwsza edycja naszej imprezy pokazała, że można zorganizować bitwę na najwyższym poziomie technicznym (świadczą o tym m.in. komentarze ludzi pod filami z naszych walk w serwisie YouTube). Teraz stawiamy sobie poprzeczkę jeszcze wyżej! Nie chce zdradzać więcej szczegółów, ale na imprezę szykujemy coś specjalnego.


Na Bitwę o Hype przyjadą zawodnicy z całej Polski. Każdy ma tylko jeden cel – wygrać wszystkie walki i udowodnić, że jest się najlepszym! Freestylowcy będą walczyć o tytuł mistrza Bitwy o Hype vol.2, oraz o cenne nagrody (pula nagród w tym roku wynosi 3000 zł)!

 

  

 

hot°: Na czym polega freestyle? Kto jest najlepszym polskim i szczecińskim freestajlowcem? Jakie cechy trzeba posiadać, żeby wygrywać pojedynki freestajlowe?

 

Trudno sprecyzować czym tak dokładnie jest freestyle. Dla jednych może być sposobem na wyrażenie na wyrażenie samego siebie a dla innych platformą rywalizacji z innymi.

 

Przede wszystkim jest to forma słownej improwizacji,  w której startujący zawodnik będzie musiał wykorzystać wylosowane tematy i skojarzenia, by za pomocą rymów wygrać rywalizację ze wszystkimi i zostać mistrzem. Śmiało można to porównać do stand-upu w formie rymowanej. Formuła walk jest bardzo widowiskowa.

Najlepszym szczecińskim freestylowcem jest Roka (zwycięzca wielu bitew w Szczecinie). Świetny raper i freestylowiec -  polecam sprawdzić jego walki.
Z tytułu wygrania Wielkiej Bitwy Szczecińskiej, wiele osób uważa również mnie za najlepszego szczecińskiego freestylowca, ale nie wiem czy mogę się z tym zgodzić, gdyż w Szczecinie mieszkam zaledwie od 3 lat (śmiech). 


Aby być dobrym freestylowcem, przede wszystkim trzeba być błyskotliwym. Oczywiście, ważne są również flow, charyzma, dobry głos i obycie z mikrofonem, ale jeśli nie potrafimy w błyskawicznym tempie przygotować dobrej riposty, to ciężko wygrać walkę. Riposty na bitwach są najbardziej spektakularne.

 

  

 

hot°: Czy wzajemne obrażanie może przerodzić się w rękoczyny czy każdy wie, że jest to zabawa?

 

Na bitwach ważny jest dystans, nie można brać wszystkich tekstów do siebie. Większość freestylowców to bardzo dobrzy znajomi – po bitwie zbijają piątkę i normalnie ze sobą rozmawiają.

 

Oczywiście są na bitwach pewne tematy tabu, których nie powinno się poruszać (np. matka) – zazwyczaj są one pomijane. Nie tyczy się to akurat wycieczek personalnych na dziewczyny przeciwników (co kwitowane jest często sporym aplauzem ze strony publiki). Zdarzały się przypadki rękoczynów, lecz działo się to bardzo, bardzo rzadko.

 

hot°: Skupmy się na samym wydarzeniu. Kiedy zaczynacie? Jaki jest program? Jakie atrakcje? Jakie nagrody?

Impreza odbywać się będzie 21.04 (sobota), w szczecińskim klubie K4. Start jest przewidziany na godzinę 19.00. Oprócz samej bitwy odbędą się również dwa premierowe koncerty. Z nowymi płytami zagrają Eripe oraz Gruby Mielzky. Tych artystów dawno w Szczecinie nie było, więc tym bardziej warto wpaść. Etapy bitwy będą się przeplatać z występami artystów. Dużą uwagę przykładamy do oprawy wizualnej imprezy, więc warto zobaczyć to wszystko na żywo. Pula nagród dla zawodników wynosić będzie 3000 zł (1000 zł w gotówce oraz nagrody rzeczowe o wartości 2000 zł).

 

 

hot°: Pytanie z szerszym kontekstem.Jak wygląda kondycja szczecińskiego hiphopu?

Hiphop, a mówiąc ściślej rap ma się w Szczecinie bardzo dobrze.  Jest tu wielu artystów którzy są rozpoznawalni w całej Polsce m.in. Łona, Sobota, PMM czy Bonson, który z ostatnią płytą zadebiutował na 1 miejscu listy sprzedaży OLIS.

 

Ostatnio spore zamieszanie robi również Major SPZ, który wrócił do nagrywania po kilku latach i bije rekordy popularności w serwisie YouTube. Jest również kilku młodych kotów o których niedługo, z pewnością będzie głośno.

 

hot°: Kto organizuje szczecińską Bitwę o Hype? Poprosimy o kilka słów o organizatorach. Która to już jest wasza edycja?

 

Organizatorem oraz pomysłodawcą bitwy jestem ja (mówia na mnie Kapsel). Bitwa nie mogłaby oczywiście powstać, gdyby nie pomoc moich kolegów, którzy w dużym stopniu angażują się w organizację (Kamil Kuklewski aka. A1Videos – oprawa video, EY DJ Carter – oprawa muzyczna, Żelu Żelson – prowadzenie bitwy oraz przygotowanie Warm-up party oraz Filop, który odpowiada za oprawę graficzną całej imprezy).  Nasza impreza jest sumą pracy wielu osób, dzięki temu możecie spodziewać się eventu na najwyższym poziomie.

W tym roku odbędzie się druga edycja imprezy, jednak chcemy by BoH stało się imprezą cykliczną. W przyszłym roku możecie na 100% spodziewać się kolejnej edycji. Zapraszamy wszystkich 21.04 do klubu K4, będzie się działo!