Kastanienallee – klimatyczna aleja pomiędzy Prenzlauer Bergiem a Mitte

12.02.2024 0 komentarzy
Autor: Marek Defée, Zdjęcia: Adam Tomasz Myśków

Kastanienallee – klimatyczna aleja pomiędzy Prenzlauer Bergiem a Mitte. Kastanienallee (tłum.: Aleja Kasztanowa) to aleja o długości około jednego kilometra, rozpoczynająca się w dzielnicy Prenzlauer Berg przy skrzyżowaniu Eberswalder Straße i Schönhauser Allee, prowadząca do Fehrbelliner Straße w dzielnicy Mitte. Aleja Kasztanowa została utworzona w 1826 roku przez właściciela ziemskiego Wilhelma Griebenowa jako przedłużenie ścieżki winnej i otrzymała nazwę od pierwszego sadzenia kasztanowców, które wówczas sadzono tu jako drzewa alejowe. Artykuł powstał dzięki uprzejmości Marka Defee wydawcy książki "Off przewodnik po Berlinie".

 


Jest to bardzo ciekawa ulica, przy której znajduje się wiele miejsc, posiadających również kontekst historyczny. Pod numerami 7-9. znajduje się Prater Garten, którego początki sięgają lat30. XIX wieku. To ogródek piwny, założony w 1837 roku na pastwiskach dla bydła. Kiedyś połączony był z budynkiem teatru i galerii. Od pewnego czasu jest odrestaurowywany, a wiosną bieżącego roku wznowi działalność, uzupełniony o teatr i galerię.

 

 

To bardzo ważny punkt na mapie okręgu administracyjnego Pankow, do którego należy pięknadzielnica Prenzlauer Berg. Bardzo dobrze, że już wiosną będzie można w Prater Garten, wśród setek innych gości, spróbować kilku gatunków świetnych piw, w tym Prater Pils i Prater Schwarzbier. Historia tego miejsca to temat na osobny artykuł.


Na przeciwległym końcu Kastanienallee znajduje się Zionskirchplatz, nieduży plac, zlokalizowany administracyjnie w dzielnicy Mitte, jednak od granicy Prenzlauer Berg dzieli go zaledwie kilkaset metrów. Powstał w drugiej połowie XIX wieku. Jego centralnym punktem jest Zionskirche, kościół wybudowany w latach 1866–1873. Odegrał on bardzo ważną rolę w historii opozycji demokratycznej w NRD w drugiej połowie lat 80-tych XX wieku.

 

 

Mieścił się w nim tzw. Umwelt-Bibliothek (tłum.: Biblioteka Środowiskowa). Jej twórcy wzorowali się na funkcjonujących w Polsce od drugiej połowy lat 70-tych XX wieku tzw. Uniwersytetach Latających, wywodzących się jeszcze z okresu zaborów.

 

Oficjalnie biblioteka ta gromadziła książki i czasopisma dotyczące ochrony środowiska, dysponując dwoma pomieszczeniami w piwnicach kościoła. W rzeczywistości było to miejsce konspiracyjnych spotkań, wykładów, koncertów i innych wydarzeń, w których uczestniczyli działacze opozycji NRD. Wydawano tu Umweltblätter, najważniejsze niezależne czasopismo we Wschodnich Niemczech.


Aleja Kasztanowa to klimatyczna ulica, która żyje prawie całą dobę. Wzdłuż niej knajpka przy knajpce, bary, kawiarnie, a w nich w dzień, wieczorami oraz w nocy pełno ludzi. Są zarówno miejsca serwujące coś do jedzenia, jak również puby gromadzące tłumy bywalców. Wśród nich kawiarnia Cafe Morgenrot, będąca czymś więcej niż lokalem gastronomicznym.

 

 

Funkcjonuje bowiem w ramach działalności kolektywu pod tą samą nazwą, skupiając ludzi o podobnych, prospołecznych poglądach, którzy działają bez hierarchii, samorządnie. Kawiarnia serwuje niedrogie śniadania, a oblegana jest do późnej nocy.

 

Obok, pod numerem 86, mieści się berliński squat, na którego fasadzie widnieje napis: „Kapitalismus normiert, zerstört, totet” (tłum. Kapitalizm normalizuje, niszczy, zabija). Kultowych miejsc przy Kastanienallee jest więcej. To także kawiarnie Schwarz Sauer (znajduje się pod numerem 13) albo zatłoczona do późnych godzin nocnych, proponująca ciekawy program muzyczny An einem Sonntag im August, czy też offowe Lichtblick – Kino, mieszczące się pod numerem 77, w zabytkowym domu z ciekawą historią, wybudowanym w połowie XIX wieku.

 


Jeśli do tego dodać małe sklepiki całodobowe Spätkauf (którym poświęcony był jeden z artykułów na łamach Hot Magazine https://www.hotmag.pl/publicystyka,gdzie-jest-najblizszy-spti.html , kwiaciarnie oraz butiki z designem, cała aleja Kasztanowa jawi się nam jako niezwykle klimatyczna ulica, pełna życia, gwaru, bardzo berlińska, gdzie można spotkać jeszcze wiele offowych śladów w mocno zgentryfikowanym już mieści. Wraz z przecinającymi ją Oderberger Straße, Schwedter Straße, aż do Fehrbelliner Straße tworzy niezwykły kwartał.

 

 

 

 

Mail: [email protected]

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw

 

 

Kastanien

Kastanien

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.