Kieru – czas na pierwszą solową płytę!

14.12.2015
Autor: Natalia Górska, Zdjęcia: Archiwum

Kieru, a właściwie Maciej Kiersznicki, to szczeciński wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor, producent i założyciel Rapido Studio. Na swoim koncie ma nagrane płyty z „Road Trips Over”, „Anti Dread”, „Włochaty”, „The Analogs”. Jakiś czas temu odszedł ze stylistyki punkowej w kierunku nazwijmy to ogólnie: nowszych brzmień. Ostatni raz spotkaliśmy się prawie roku temu. Nasz rozmówca był w trakcie pracy nad swoją płytą, która obecnie podawana jest ostatnim obróbkom i w styczniu 2015 roku, odbędzie się jej premiera. Zapraszamy zatem do lektury naszego kolejnego wywiadu.

 

 

hot°: Ostatni raz spotkaliśmy się prawie rok temu. Byłeś na ten czas - chwilę przed wydaniem swojej, pierwszej solowej płyty. Minęło kilkanaście miesięcy i płyta będzie wydana dopiero teraz. Co się stało? - skąd te opóźnienie ?


Doszliśmy ze Stoprocent do wniosku że płyta jest zbyt dobra, żeby ją puszczać w tamtym momencie, zbyt wielu ludzi mnie jeszcze nie kojarzyło. Dzięki temu miałem więcej czasu na przemyślenie koncepcji albumu . Mamy też datę premiery jest to 15 stycznia - prawdopodobnie w ten dzień wyjdzie też płyta Winiego na której się udzielam. Oczywiście może się zdarzyć, że przesunie się to o parę dni choć tego nie planujemy .

 

hot°: Twoje początki to kapele (Włochaty, Anti Dread,Road Trip's Over). Teraz będąc artystą solowym jesteś podawany zupełnie innym presjom. Jakie widzisz różnice pomiędzy graniem w zespole a pracą samemu.


Granie samemu jest dla mnie wyzwaniem , jestem niezależny i komponuję w stu procentach swoją muzykę. Grając w kapeli trzeba iść na kompromisy - musisz się liczyć z kolegami, którzy często mają inna wizję niż ty - z tym sobie zawsze ciężko radziłem. Na koncertach jest też inaczej, cały show jest w moich rękach. Bardzo mi to pasuje, mogę powiedzieć i zrobić wszystko na co mam ochotę, mogę przekazać ludziom samego siebie.

 

 

hot°: Niedługo wydajesz nową płytę. Jakie brzmienia będą dominować, kogo zaprosiłeś do współpracy?


Jeśli chodzi o brzmienie to uwierzcie mi, że musiałem wymyślić nowe określenie na tą muzykę ,,Street Pop” czyli dwa światy, które nigdy nie powinny się spotkać . Jest to nowoczesna muzyka z mocno miejskim, szczerym przekazem. Wokalistów nie chciałem zapraszać zbyt wielu, będzie: Rena , Aleksandra Pęczak, Mantha . Zaś jeśli chodzi o muzyków to jest ich znacznie więcej: Szymon Porek, Ada Grochowska, Joanna Kraszewska, Wojciech Gunia, Kacper Kac Kosiński, Wojciech Ball, RDI, Mike Parchimowicz, Dj Hard Cut, Michał Kiersznick . Miksem i masteringiem zajął się Lpro.

 

 

hot°: Oprócz solowej kariery muzycznej, jesteś właścicielem studia nagraniowego Rapid Studio. Na czym polega twoja praca?


W Rapido Studio robię właściwie wszystko czyli jestem menadżerem, realizatorem, producentem . Staram się zawsze pomóc muzykom, którzy przychodzą do mnie. Nie chcę by brzmieli przeciętnie. Oczywiście dużo zależy od budżetu, wiadomo że w jeden dzień ciężko nagrać dobrą płytę. Jeśli ktoś obserwuje facebooka Rapido, to widzi że regularnie odwiedzają mnie ludzie z ,,pierwszej ligi”. Cieszę się zaufaniem co odbieram jako mój osobisty sukces.

 

hot°: Jak ogólnie wygląda polski rynek muzyczny. Kto sprzedaje najwięcej płyt? Jaką muzykę puszczają stacje radiowe i telewizja. Czy łatwo jest się przebić z muzyka, którą nagrywasz?


Mi było aż za łatwo ;) Nagrałem pierwszy singiel ,,Wszystko skończy się” i na drugi dzień po wrzuceniu go na YouTube, odezwało się do mnie Stoprocent, że chce mi wydać płytę! Parę tygodniu później, kawałek latał już w polskich telewizjach i rozgłośniach radiowych. Jeśli chodzi o polski rynek muzyczny to dominuje pop rock i rap i te gatunki są najbardziej pożądane.

 

 

hot°: Nagrywasz w szczecińskiej wytwórni StoProcent Jesteś zadowolony ze współpracy? Co razem udało się wam osiągnąć?


Jestem zadowolony - nawet bardzo, Stoprocent rozumie potrzeby muzyków. Poza tym nie wtrącają się w muzykę - darzą mnie zaufaniem. Wiele się od nich nauczyłem, tak naprawdę dopiero przy nich rozwinąłem skrzydła, stałem się pewniejszy siebie co ma przełożenie na muzykę i na życie codzienne. Dzięki nim nagrywam z gwiazdami i to nie tylko polskimi.

 

hot°: Czym interesujesz się poza muzyką?


Sportem , regularnie ćwiczę na siłowni i jak jest sezon to jeżdżę na deskorolce . Muszę przyznać że muzyka zdominowała moje życie - jest to moja pasja i praca.