Kupuj świadomie w sklepie zrównoważonym!

23.09.2021
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum

Sklep zrównoważony to miejsce z ekologicznymi produktami na wagę, które przyczynia się do idei "zero waste" poprzez sprzedaż jakościowych i zdrowych produktów w opakowaniach przyjaznych środowisku. Jak być bardziej eko? O tym dowiecie się z nowego wywiadu!

 

 

Skąd pomysł założenia sklepu z żywnością ekologiczną?  

 

Temat żywności zawsze był bliski memu sercu, ponieważ ukończyłam dietetykę na szczecińskim PUM-ie. Od wielu lat staram się również zastępować jak największą ilość żywności konwencjonalnej, żywnością ekologiczną. Dodatkowo po urodzeniu dziecka zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy oraz chorobę Hashimoto. Musiałam na nowo zdefiniować swoją dietę i w ten sposób odczułam na własnej skórze jak bardzo zamiana niektórych produktów spożywczych może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

 

Ponadto mając dziecko które jest alergikiem, poszukiwałam zamienników produktów zawierających gluten. Kupowałam coś na spróbowanie, moje dziecko tego nie jadło, a jedzenie lądowało w koszu. Czułam się z tym źle. Dlatego zaczęłam szukać w intrenecie sklepów z produktami ekologicznymi na wagę, gdzie mogłabym kupić wiele rzeczy w małych ilościach, tak żeby sprawdzić co będzie smakowało mojemu dziecku. Znalazłam takie sklepy w innych większych miastach, ale niestety nie u nas w Szczecinie.

 

Wtedy właśnie zakiełkował w mojej głowie pomysł sklepu zero waste w naszym mieście. 

 

 

Jakie produkty znajdziemy w Waszej ofercie? 

 

W ofercie mamy wiele sypkich produktów spożywczych takich jak ryże, makarony, mąki, płatki itp. Wszystkie produkty pochodzą z ekologicznych upraw i posiadają unijny certyfikat ekologiczny. Ponadto można u nas kupić środki czystości na wagę. Możesz przynieś na przykład z domu własny dozownik na płyn do mycia naczyń i go napełnić. Albo jeśli gdzieś wyjeżdżasz i potrzebujesz tylko trochę płynu do prania to kupujesz w takiej ilości jaka jest ci potrzebna.

 

A do tego wszystkiego kupujesz jeszcze szampon w kostce, aby nie pozostawiać za sobą zbędnego plastiku i w ten sposób stajesz się świadomym turystą. Dodatkowo jeśli tylko to możliwe będziemy sprzedawać produkty od lokalnych manufaktur i producentów, aby promować to co szczecińskie i niepotrzebnie nie nadwerężać planety przez dokładanie śladu węglowego spowodowanego sprowadzaniem produktów z drugiej strony świata.

 

Jaki jest jeden najważniejszy powód dla którego warto Was odwiedzić i jakie kroki można podjąć w związku z byciem bardziej ekologicznym? 

 

Jeśli jesteście otwarci na nowe doświadczenia zakupowe to warto nas odwiedzić. Zamysł naszego sklepu ma kwestionować obecny model sprzedaży i wywołać w kliencie poczucie zakupowego spełnienia. 

 

Chcemy, aby każdy kto nas odwiedzi zastanowił się czy to w jaki sposób robił dotychczas zakupy na pewno był jedyną najrozsądniejszą drogą? Czy na pewno najlepszy sposób na zakupy to taki w którym popularny dyskont przekonuje nas „Kup więcej, kup więcej”? My stajemy w opozycji do tego i mówimy, kup mniej, ale dobry jakościowo produkt i bez zbędnego plastiku. Chcemy wszystkim przedstawić naszą alternatywę zakupową, a szczecinianie zadecydują czy im się to spodoba czy nie.

 

 

Czy jest możliwość zamówienia Waszych produktów do domu?

 

W tym momencie nie ma możliwości zamawiania naszych produktów do domu. Obecnie pracujemy nad stworzeniem systemu wysyłkowego dla klientów.

 

Zdajemy sobie sprawę, że nasze godziny otwarcia nie są dogodne dla wszystkich, a lokalizacja może być barierą dla mieszkańców z innych części miasta, dlatego też w niedalekiej przyszłości stworzymy możliwość dostawy. Proszę śledzić nas regularnie na platformach społecznościowych, bo tam będziemy na bieżąco was informować o wszystkich nowościach.

 

Jeśli zdarzy się, że klient nie zabierze ze sobą opakowania na zakupy, co macie do zaoferowania? 

 

Jeśli będziecie w okolicy, a zapomnicie wziąć ze sobą własne pojemniki, to nic nie szkodzi. Zawsze mamy do dyspozycji torebki z makulatury na nasze produkty sypkie, a w sprzedaży znajdziecie też woreczki bawełniane. Dodatkowo do nabrania produktów chemicznych będziecie mogli skorzystać ze słoików „bumerangów”.

 

Każdy kto zapomni ze sobą pojemnika będzie mógł użyć naszego słoika, a przy następnej wizycie go nam zwróci. Dlatego też jeśli macie jakieś zbędne słoiki to możecie przynieś ze sobą, a my podarujemy im drugie życie.

 

Jakie macie plany na niedaleką przyszłość?

 

Naszym najbliższym planem jest wprowadzenie sprzedaży kawy i herbaty na wynos. Wspólnie z krakowskim start-up’em Take! Cup zamierzamy wprowadzić ten ogólnopolski system kaucyjny do Szczecina. Opiera on się na wielokrotnym wykorzystaniu kubków do napojów gorących, które mają stać się alternatywą dla tych jednorazowych.

 

Kupując kawę na wynos poprosisz o podanie jej w kubku Take!Cup, zapłacisz kaucję, a kubek będziesz mogła/mógł oddać u jakiegokolwiek partnera tej akcji. Im nas więcej tym lepiej, dlatego z tego miejsca chcielibyśmy zachęcić wszystkich właścicieli kawiarni i restauracji do dołączenia do tej inicjatywy. Zróbmy wspólnie coś pozytywnego dla Szczecina i jego mieszkańców!

 

Kilka słów do naszych czytelników na koniec?

 

Naszym głównym celem jest zbudowanie społeczności wokół idei zero waste. Chcemy stworzyć środowisko świadomych konsumentów, którym zależy na lokalnej społeczności, a dobro naszej planety nie jest im obojętne Pokażemy jak małymi krokami zmieniać nawyki żywieniowe i konsumenckie, aby być less waste oraz będziemy edukować odbiorców odnośnie zdrowego żywienia.

 

Mamy zamiar czynnie brać udział we wszelkich inicjatywach związanych z ekologią w naszym mieście. Dołącz do naszego świata bez plastiku!

 

 

Dane do kontaktu:

ul. Władysława Reymonta 3 PAWILON nr. 22 

Tel. 660 907 147

sklep.zrownowazony@gmail.com

 

www.facebook.com/sklep.zrownowazony

www.instagram.com/sklep.zrownowazony

 

Sklep Zrównoważony

Sklep Zrównoważony