Łap za Wiosło - spływy kajakowe

29.06.2022 0 komentarzy
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Krystian Gąciarski – Inna Perspektywa

Przedstawiamy Łap za Wiosło! Firmą, organizującą spływy kajakowe, z którą spędzisz aktywnie wakacje lub urlop. Przeżyj niezapomnianą przygodę, podczas spływu wzdłuż dzikiej Drawy i urokliwej Korytnicy. Kajaki to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi, rodziną, czy też świetny pomysł na integrację Twojej firmy.

 

 

hot°: Zacznijmy od początku, jak zaczęła się Wasza przygoda ze sportem wodnym?


Miałem to szczęście, że urodziłem się nieopodal Drawieńskiego Parku Narodowego i Drawę poznawałem już od najmłodszych lat. Na początku zorganizowaliśmy wspólnie z braćmi pierwszy spływ rodzinny, następnie spływ koleżeński.

 

Na studiach działając aktywnie w różnego rodzaju organizacjach postanowiliśmy zorganizować pierwszy spływ wydziałowy, następnie kolejny uczelniany, później ogólnopolski- akademicki. Pasja do spływów nie była tu motorem napędzającym założenia marki Łap za Wiosło - spływy kajakowe, a raczej pasja do organizacji wydarzeń i chęci dzielenia się początkowo z ludźmi uśmiechem, dobrą zabawą, pięknymi krajobrazami.

 

A skoro pływałem chyba dobrze 😊, znam rzekę od urodzenia, posiadam doświadczenie i kwalifikacje instruktorskie, uwielbiam organizować wydarzenia, to postanowiłem zamówić pierwsze kajaki i otworzyć mała firmę organizującą wydarzenia, zaczynając od spływów kajakowych.

 

 

 

hot°: Organizujecie ciekawe wyprawy, które polegają na spływaniu kajakiem w dół rzeki. Czy to bezpieczny sport?


Zdrowy rozsądek, trzeźwa głowa i można bezpiecznie zdobyć każdą rzekę. W naszym regionie mamy do czynienia głównie z rzekami rekreacyjnymi, nizinnymi, które nie stanowią ogromnych trudności. Wystarczy krótkie szkolenie by móc w pełni bezpiecznie cieszyć się tą formą aktywnego wypoczynku.

 

Naszym „konikiem” oczywiście jest Drawa i Drawieński Park Narodowy, głównie odcinek od Barnima do Bogdanki. Odcinek ten nosi miano rzeki o charakterze rzeki górskiej i stopniu trudności WW1. Jest to ciężki odcinek dla poczatkujących, ponieważ leży dużo zwałek, nurt niekiedy przyśpiesza tworząc lekkie bystrze, a zaraz za nimi znajdują się powalone drzewa.

 

Ale po to właśnie orgaznizowane są przez nas wydarzenia, by wspólnie z instruktorem bezpiecznie pokonać ten odcinek. Nauczyć się technik wiosłowania i pokonywania przeszkód. Czy sport jest bezpieczny? Tak, ale pokora do żywiołu jakim jest woda, w tym przypadku woda płynąca, jest obowiązkowa.

 

 

 

hot°: Z pewnością macie doświadczenie w swoim fachu. Jak należy się przygotować przed spływem? Czy są jakieś przeciwskazania?


Spływ kajakowy to nie jest zwykłe wyjście na kajaki. Tutaj płyniemy od punktu A do B. Na drodze możemy napotkać wiele przeszkód i niekiedy wejść do wody. Dlatego też, bardzo ważne jest odpowiednie obuwie. Nigdy nie wiemy co znajduje się pod wodą. Konary, kamienie, naostrzone kłody przez bobry… wszystko może się zdarzyć.

 

Woda przyciąga promienie słoneczne, nakrycie głowy jest obowiązkowe, aby nie nabawić się udaru słonecznego. W słoneczne dni warto się schłodzić, polewając delikatnie wodą kark aby obniżyć delikatnie temperaturę organizmu. Kamizelka Asekuracyjna/ratunkowa, to podstawa bezpieczeństwa.

 

Pływamy zawsze w niej i sprawdzamy aby była odpowiednio dopasowana. Krem z filtrem, woda, koszulka na zmianę, ewentualna kurtka deszczowa. To wszystko warto zabezpieczyć workiem wodoszczelnym.


Pływać mogą wszyscy, najważniejsze by odpowiednio dopasować trasę do poziomu trudności uczestników. Nasz najmłodszy uczestnik miał 3 lata, a najstarszy 76 lat.

 

 

hot°: Do kogo najczęściej trafiacie ze swoją ofertą?

 

Łap za wiosło to nie tylko wypożyczalnia kajaków czy organizacja wydarzeń. To społeczność którą tworzymy od lat, jeszcze zanim powstała marka Łap za Wiosło. Otwarci jesteśmy na wszystkich, zarówno na osoby młodsze jak i starsze.

 

Główną grupą odbiorców naszych wydarzeń są osoby które kochają przygodę, lubą poznawać i odkrywać co nieznane, nie widzą przeszkód lecz wyzwania. Sądzę, że to tak naprawdę definiuje osoby do które trafia nasza oferta.

hot°: Jak wygląda taka wyprawa od początku do końca?

 

Co wyprawa to inny przebieg. Nie może być nudno. Omijamy rutynę. Jedne wyprawy są kilkudniowe, planowane z rocznym wyprzedzeniem. Inne spontaniczne, tak zwane eskapady. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Każdy z dotychczasowych uczestników wie, że najbardziej zależy mi na ich bezpieczeństwie.

 

Wyprawa, w której walczymy z żywiołem, przeszkodami musi mieć namiastkę emocji, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zacznijmy od planowania. Przeszukujemy internet, oglądamy vlogi, liczymy km, szukamy atrakcji, a niekiedy jedziemy sami przetestować rzekę… ale o to nikt się nie musi martwić bo to właśnie jest mój konik, organizacja wydarzeń.


Od strony uczestnika wygląda to zupełnie inaczej. Ekscytacja jest już na etapie pakowania plecaka. Zbiórka w ośrodku, lub na polu namiotowym z którego rozpoczynamy spływ. Wspólna rozgrzewka i wydanie sprzętu. Następnie próba spakowania wszystkich zabranych rzeczy na spływ do kajaka.

 

Podkreślam próba, bo niekiedy trzeba ten bagaż podzielić na kilka kajaków (chyba, że jest to spływ bez bagaży. Bagaże są transportowane wtedy drogą lądową). Następnie cała kwintesencja, sam spływ, delektowanie i obcowanie z otaczającą nas przyrodą. Gdy już dopłyniemy na miejsce, rozbijamy obóz i przechodzimy do wieczornej integracji, która jest nieodzownym punktem w programie naszych wypraw. 

 

 


hot°: Jakie trasy polecacie lub z jakich korzystacie najczęściej?

Klejnot Pomorza Zachodniego – Rzeka Drawa, na odcinku Drawieńskiego Parku Narodowego. Drawa posiada szlak kajakowy o około 170 km długości. Jednakże to właśnie odcinki rzeki w DPN, pokazuje prawdziwy charakter i urok tej pięknej rzeki. Trzeba jednak wiedzieć, że odcinki te są mocno zwałkowe i na pewno nie proponujemy je na pierwszy spływ indywidualny. Jeśli pierwszy spływ na tym odcinku, to tylko z Łap za Wiosło.


Dla początkujących, ale chętnych przygód polecamy dopływ DRAWY, rzekę Korytnicę. Szlak Kajakowy o długości 30 km. Płytka , malownicza rzeka o krystalicznie czystej wodzie. Posiada odcinki spokojne jak również i te ze zwałkami. Rzeka, która dzięki niskiemu poziomowi wody, idealnie sprawdza się na pierwsze spływy, spływy rodzinne i integracyjne.


Zaledwie godzina jazdy samochodem ze Szczecina i każdy znajdzie coś dla siebie!

 

 

hot°: Dla tych co jeszcze nie mieli okazji być na spływie. Dlaczego warto się tym zainteresować?

Bo to świetnia forma wypoczynku, pełna zabawy i pełna przygód. Niskim kosztem, może przygotować przygodę życia! 3 dniowy spływ kajakowy z rzeczami w kajaku to coś wspaniałego, to świetna alternatywa wyjazdu nad morze lub górskich wędrówek, które jak wiemy w sezonie są aż przeludnione.

 

Kto raz spróbuje spływu kajakowego okraszonego profesjonalną obsługą, wraca co roku w tereny rzeki Drawa, by zdobywać kolejne jej etapy.

 

hot°: Powinniśmy wiedzieć coś jeszcze?

Czasami żyjemy obok czegoś co dla jednych jest oczywiste, a dla innych spektakularne. Łap za Wiosło! I poczuj smak przygody! Dziękuję za wywiad i zapraszam na wspólne wyprawy kajakowe. Wyprawy znajdziecie w zakładce wydarzenia na naszym FB.

 

 

Dane do kontaktu:

ul. Pławno 10.

Lokalizacja spływów: miejscowość Drawno.

 

www.lapzawioslo.pl

mail: [email protected]

tel. 530 325 727

 

Facebook: www.facebook.com/lapzawioslo

Instagram: www.instagram.com/lap_za_wioslo

 

Łap Za Wiosło

Łap Za Wiosło

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.