Najciekawszy pchli targ w Berlinie

07.10.2022 0 komentarzy
Autor: Marek Defee, Zdjęcia: Wioletta Skuratowicz, Katarzyna Defée, Andrzej Szylar.

Boxhagener Platz w dzielnicy Friedrichshain to średniej wielkości plac, bardzo ładny, pełen zieleni i drzew wokół niego. Co niedzielę odbywa się tu, jak dla mnie najciekawszy w Berlinie, kameralny pchli targ. Warto zrobić spacer wokół placu, wśród tłumu odwiedzających – oryginałów wszelkich narodowości. Oczywiście klimat tworzą też i wystawcy.

 

Co więc znajdziemy na tym targu? Biżuterię ręcznej roboty, wytwarzaną chałupniczo, a także starą, z odzysku po babci Hildegardzie. Są stare fotele, obite zielonym welurem, między nimi stolik do kompletu z blatem z czarnego lustra, a na nim biała miniatura wyścigowego Bugatti z lat 30.

 

 

Siedzi w nim miniaturowy dżentelmen w czarnym skórzanym kombinezonie i czapce, komplecie automobilisty z dawnych czasów. Strój to wprost idealny na „wbicie się” do KitKatClubu. Leżą fantazyjne kartki i plakaty okolicznościowe wykonane ręcznie.

 

 

Na którymś stoliku stoi stara porcelana, obok trąbka, kilka solidnych poroży. Widocznie ów myśliwy długo bawił na polowaniach, nieświadom tego, czego doświadczała w tym czasie jego Frau (tłum. kobieta). Na jednym ze stoisk odkryć można aparaty fotograficzne i kamery pamiętające jeszcze czasy przedsiębiorstwa Leica Camera, a kto wie czy nie urządzenia camera obscura.

 

 

 

Są stare kufry, lampy, jakieś dziecięce instrumenty muzyczne, wózek dla lalek – chyba jeszcze sprzed obalenia muru. Kupić można walizki z solidnej NRD-owskiej tektury, pamiętające wycieczki do Moskwy i Bułgarii, metalowe tabliczki z różnymi berlińskimi motywami, w tym ze słynnym pocałunkiem Loni Breżniewa z całuśnym Erichem.

 

Wokół placu znajduje się wiele uroczych knajpek, małych, specjalistycznych sklepów i galerii. Gdzieniegdzie natrafimy na graffiti na murach kamienic. Podobnie jest w sąsiednich uliczkach. Warto się tu powłóczyć po nasyceniu klimatem pchlego targu.


Fragment rozdziału Friedrichshain książki „OffBerlin. Przewodnik alternatywny”.

Dane do kontaktu:

Adres wydawcy książki:

 

Mail: [email protected]

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw

 

 

 

 
 

 

Najciekawszy pchli targ w Berlinie

Najciekawszy pchli targ w Berlinie

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.