Nowe życie Starej Drukarni. Szczecin zmienia się na lepsze.

13.04.2022
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum

W 2020 roku ruszyły prace konserwatorskie mające na celu przywrócenie dawnej świetności Starej Drukarni (dawniej dom handlowy Juda). Stara Drukarnia będzie przestrzenią, w której przeszłość spotka się ze współczesnością. Z zewnątrz będzie można poczuć magię historii, dzięki odwzorowaniu najmniejszych nawet szczegółów. Za to w środku na Gości czekać będzie wiele obiektów oferujących wysoki standard obsługi.

 

Będą to między innymi: klimatyczny jazz club, trzy restauracje oferujące kuchnię świata, nowoczesne centrum konferencyjno-eventowe oraz niespotykana przestrzeń weselna z apartamentem dla nowożeńców tworzone według światowych standardów. Dzięki inwestycji Szczecin stanie się bogatszy o kolejne niezwykłe miejsce. O historii budynku i przebiegu prac w Starej Drukarni rozmawiamy z Prezesem Zarządu - Joanną Stępień.

 

 

 

Historia i geneza tego budynku zapewne jest bardzo ciekawa. Spróbujmy ją przybliżyć. Jak powstało to miejsce, jaką funkcję pełniło i jak zmieniało się przez lata?

 

Dzieje tego budynku sięgają XIX w. Przez lata pełnił wiele funkcji, począwszy od domu handlowego, po zakład produkcyjny czy drukarnie. To bardzo długa i interesująca historia, szczegółowo opisana na naszej stronie internetowej www.StaraDrukarniaSzczecin.pl/history, zapraszam Państwa do jej odwiedzenia.  

 

Prezentujemy tam wszystkie posiadane przez nas informacje, dotyczące historii tego miejsca. Zaznaczę, że skompletowanie tej wiedzy było naprawdę długim procesem, w który zaangażowany był ogromny zespół ludzi, między innymi konserwator zabytków, historycy, architekci, rzeźbiarze i laboratoria. 

 

  

 

A jak wygląda to dzisiaj?

 

Ogromna część prac za nami. Obecnie / aktualnie montujemy nowy dwukondygnacyjny dach. Poza tym rzeźbiarze pracują nad odtworzeniem elementów zdobień elewacji. Ekscytującym dla nas wydarzeniem jest odbudowa figury Merkurego, symbolu kupców i przedsiębiorców, który oryginalnie, zdobił kopułę budynku.  

 

Był to charakterystyczny element tego miejsca. Niestety, zaginął w nieznanych okolicznościach. Rekonstrukcja odbywa się na podstawie archiwalnych dokumentów i starych fotografii. Oczywiście, nad rzetelnością prac czuwa miejski konserwator zabytków. Postanowiliśmy kontynuować historię tego miejsca i postać Merkurego dzisiaj jest elementem logo Starej Drukarni. 

 

 

 

Czy już wiadomo kiedy remont dobiegnie końca? Spodziewamy się, że nie stanie się to z dnia na dzień. Odnowienie takiego obiektu na pewno wymaga dużo pracy…

 

Zdecydowanie. Zacytuje Panią konserwator Ewę Palacz… "to jeden z najtrudniejszych projektów z jakim mam do czynienia, a kilkadziesiąt ma już na swoim koncie”. Termin realizacji to przyszły rok 2023.

 

Okiem konserwatora, czyli jakie procesy wiążą się z przedsięwzięciem odtworzenia zabytku?

 

Jest to fascynujący, ale bardzo czasochłonny i złożony proces. Obawiam się, że nie wystarczy nam miejsca w HOT Magazine, aby o tym opowiedzieć. Dokładne informacje dotyczące procesów i postępu prac związanych z renowacją budynku zamieściliśmy na naszej internetowej, w zakładce Okiem konserwatora - Stara Drukarnia (staradrukarniaszczecin.pl).

 

Zachęcam do zapoznania się z tym niezwykle ciekawym opracowaniem.  Znajdują się tam między innymi fotografie przedstawiające zastany przez nas stan budynku, elewacji i elementów ozdobnych. Szczegółowo opisujemy długotrwałe formalności, których musieliśmy dopełnić, zanim przystąpiliśmy do sporządzania dokumentacji budowlanej.

 

 

 

To chyba coś co wszyscy chcą wiedzieć. Jakie są plany na wykorzystanie przestrzeni Starej Drukarni?

 

Zapraszam do śledzenia naszych kanałów komunikacji:

FB: Stara Drukarnia Szczecin | Facebook

Insta: Stara Drukarnia Szczecin (@staradrukarnia.szczecin) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

www.StaraDrukarniaSzczecin.pl

 

Gdzie na bieżąco pokazujemy historię budynku, aktualny stan prac i co powstanie wewnątrz budynku. Dzisiaj możemy zdradzić, że będzie tam część restauracyjna, hotelowa, rozrywkowa oraz przestrzenie do organizacji wydarzeń firmowych i okazjonalnych. Sukcesywnie będziemy odsłaniać szczegóły… obserwujcie nas.

 

Powinniśmy wiedzieć coś jeszcze?

 

Tak, Stara drukarnia to niebanalne i wielowymiarowe miejsce, tworzone z ogromną pasją i poszanowaniem historii. Ten wyjątkowy zabytek Szczecina, po ponad 120 latach powraca do życia i mam nadzieję, że różnorodność i kompleksowość jego funkcji sprawi, że nie będzie zasypiał.

 

 

 

Dane do kontaktu:

ul. Św. Ducha

www.staradrukarniaszczecin.pl

Mail: info@StaraDrukarniaSzczecin.pl

 

Facebook: Stara Drukarnia Szczecin

Instagram: (@staradrukarnia.szczecin)

 

Stara Drukarnia Szczecin

Stara Drukarnia Szczecin