SPOT Szczecin - zajęcia i warsztaty artystyczne po angielsku

15.06.2022
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum

SPOT Szczecin to miejsce oferujące serię kreatywnych kursów z malarstwa, rysunku i tworzenia sztuki. Oferta skierowana jest przede wszystkim do obcokrajowców, którzy mieszkają w Szczecinie, oraz osób, które lubią rozmawiać po angielsku.

 

Takich miejsc brakuje w naszym mieście! Rozmawiamy z  Katarzyną Pawlikowską założycielką SPOT Szczecin, która opowiada nam o swojej twórczej działalności.

 

 

 

Chcielibyśmy się dowiedzieć kto tworzy Wasz zespół. Kto przeprowadza zajęcia i jakie ma doświadczenie z twórczością?

 

SPOT to ja:) Nazywam się Katarzyna Pawlikowska i jestem graficzką i nauczycielką MYP Sztuki i Designu. Mam kilka lat doświadczenia w pracy jako nauczycielka tych dwóch przedmiotów w Szczecin International School, oraz kilkumiesięczny epizod pracy w londyńskiej Monty's Montessori School.

 

Na co dzień jestem mamą 10 letniej Hani, zajmuję się tworzeniem linorytów z niegrzecznymi syrenami (@lino_cut)  oraz prowadzeniem SPOTa.

 

W kilku słowach - co to jest SPOT i skąd wziął się pomysł na taki biznes?

 

SPOT - art classes and workshops to nowe miejsce na mapie Szczecina. Jest to pracownia w której prowadzę zajęcia artystyczne po angielsku oraz tworzę moje linoryty. Pomysł na taką działalność narodził się podczas pracy w Szczecin International School.

 

Uwielbiałam pracę z młodzieżą w międzynarodowym srodowisku, ale męczyła mnie papierologia i przymus oceniania pracy uczniów. Postanowiłam więc  stworzyć własną pracownię i uczyć na własnych warunkach, w wolniejszym tempie i na luzie.  I tak powstał SPOT - połączenie moich pasji:  linorytu, nauczania i języka angielskiego.      

 

 

 

Prowadzi Pani warsztaty artystyczne? Na czym one polegają i do kogo są kierowane?

 

Oferta SPOT jest skierowana do przede wszystkim do obcokrajowców, którzy mieszkają w Szczecinie, oraz osób, które tak jak ja po prostu lubią rozmawiać po angielsku. Są w niej zajęcia dla dzieci od lat 6, młodzieży, piątkowe zajęcia graficzne  dla dorosłych oraz Artystyczne Urodziny.

 

Ale nie wykluczamy oczywiście osób polskojęzycznych. W lipcu i sierpniu będą odbywać się warsztaty dla młodzieży i dorosłych, które SPOT organizuje wraz ze szczecińskimi artystami i rękodzielnikami (po polsku).  Zapraszam do śledzenia oferty na bieżąco! SPOT to również kreatywna przestrzeń, którą można wynająć na szkolenia, mini konferencje lub warsztaty.

 

Dlaczego warto zapisać swoje dziecko na warsztaty artystyczne? Co można z nich wyciągnąć?

 

Warto zapisać zarówno siebie jak i dziecko na zajęcia, jeżeli czujemy, że nas pociąga tworzenie i chcemy coś powiedzieć, jakoś siebie wyrazić, ale nie wiemy jak, nie mamy umiejętności, miejsca, narzędzi.  Uczestnictwo w tego typu zajęciach pozwala nam na odnalezienie własnej formy ekspresji.

 

W SPOT pracujemy nad własnymi projektami - to uczestnik wychodzi z pomysłem, wizją a ja pomagam mu przeprowadzić projekt od początku do końca, stymulując, wspierając, pokazując inne możliwości, podsuwając narzędzia, techniki a czasami po prostu nie przeszkadzając.

 

Praca nad projektem artystycznym wyrabia nawyk poszukiwania kreatywnych rozwiązań, próbowania różnych wariantów, wychodzenia poza to co znamy, umiemy, ale przede wszystkim kiedy ręce są zajęte pozwala na przyjrzenie się sobie - kim jestem, jak się czuję...To również umiejętność planowania pracy, radzenia sobie z porażką, naprawiania błędów i wytrwałości...     

 

 

 

Praca z młodymi ludźmi i zajmowanie się tym co się kocha z pewnością daje dużo przyjemności. Czy taka praca w ogóle ma swoje minusy?

 

Jakieś na pewno ma, ale wolę skupiać się na plusach. Obcowanie z młodymi, kreatywnymi ludźmi o różnym pochodzeniu, doświadczeniach i poglądach sprawia, że musze być otwarta i nadążać za wszystkim co się dzieje w ich rzeczywistości. To jest sposób na pozostanie młodym. 

 

I już tak na koniec. Jak z Pani perspektywy wygląda życie artystyczne w Szczecinie?

 

Życie artystyczne w Szczecinie jak i w każdym mieście jest wprost proporcjonalne do funduszy jakie są na tą dziedzinę przeznaczane.

 

 

 

Kilka słów na koniec dla naszych czytelników? 

 

Życzę wszystkim wspaniałych słonecznych wakacji, spokoju i szczęścia. Zapraszam serdecznie do udziału w Wakacyjnych Warsztatach dla młodzieży i dorosłych (więcej info wkrótce na ig i fb) i do zobaczenia w SPOT!

 

 

Dane do kontaktu:

ul. Dworcowa 1 (piwnica)

mail: spot.szczecin@gmail.com

tel. 503 790 818

www.facebook.com/spot.szczecin

 

spot szczecin

spot szczecin