Stowarzyszenie Port Szczecin - sposoby na lokalny rozwój

01.12.2021
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum stowarzyszenia

Masz pomysł na wydarzenie, ale nie wiesz jak je zrealizować? A może jesteś twórcą i pragniesz przedstawić swoją pracę szerszej publiczności? Przedstawiamy Stowarzyszenie Port Szczecin, prowadzące działalności w zakresie kształtowania tożsamości miasta Szczecina oraz promocji regionu. O 3 najważniejszych wydarzeniach tego roku oraz pomysłach na wspieranie lokalnej kultury rozmawiamy z menadżerką Justyną Majzel-Zacha.

 

 

 

Chcielibyśmy bardziej przybliżyć naszym czytelnikom geneze i idee przewodnią, która kryje się za stowarzyszeniem. Prosimy o kilka najważniejszych detali na temat Państwa działalności.

 

Pomysł Stowarzyszenia zrodził się z potrzeby działania i poszerzania oferty kulturalnej Szczecina. Pragniemy wspierać artystów w ich rozwoju oraz w tym, aby szersze grono odbiorców poznało ich twórczość. Chcemy angażować młodych odbiorców do poznawania świata kultury i sztuki.

 

Na fanpagu możemy przeczytać, iż Państwa głównym celem jest kształtowanie tożsamości miasta oraz promocja regionu. W jaki sposób dokładnie się to odbywa?

 

Poprzez tworzenie oferty kulturalnej dla mieszkańców, poprzez mówienie o tożsamości, mówienie o historii miasta, mówienie o Szczecinie i działanie dla Szczecina i szczecinian.  Niektóre wydarzenia są związane z historią Szczecina (na przykład warsztaty dla dzieci), dotykają problemu tożsamości naszego miasta (np. Festiwal „40 i 4”).

 

Jakie były 3 najważniejsze wydarzenia tego roku zorganizowane przez stowarzyszenie?

 

Zdecydowanie projekt „Port Słowa”, w ramach którego wydane zostały dwie książki. Plenerowe warsztaty sensoryczno-rozwojowe dla dzieci w wieku 0-3 lat, które odbyły się w sierpniu w Parku Kasprowicza. Wystawa uczniów „Tyle mamy”, na której młodzi artyści pokazali swoją twórczość, która powstała w czasie pandemii.

 

A jakie wydarzenia czekają na szczecinian w grudniu?

 

Rękodzielniczy Kiermasz Świąteczny – zapraszamy 11 grudnia w godzinach 11.00-15.00 do Domu Kultury „13 muz”. Będzie to okazja poznać i weprzeć szczecińskich artystów. Znaleźć ręcznie robione prezenty, a także wesprzeć Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie (odbędzie się zbiórka karmy).

 

11 grudnia zapraszamy również na wernisaż wystawy zbiorowej Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej o godzinie 17.00 w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Podczas wernisażu odbędzie się również koncert artystów: Jarosław Mielcarek - Szczecin, Piotr Kosmal - Stargard, Tomasz Rzeszutek - Szczecin, Jarosław Stawarski - Gorzów Wielkopolski.

 

 

Wystawa „Jesteśmy” to wystawa jubileuszowa, która rozpocznie cykl wystaw z okazji 20-lecia powstania Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej. Jak mówią sami artyści i członkowie SAIE: „Po długiej przerwie w działaniach z powodu pandemii, chcielibyśmy pokazać, że nadal jesteśmy i tworzymy. Każdy artysta tworzy, co mu w duszy gra i w jakiej technice lubi się wypowiadać. Dlatego chcieliśmy pokazać różnorodność twórców i ich dzieł oraz zaprezentować się razem.”

 

Ponadto w grudniu odbędą się jeszcze świąteczne warsztaty dla dzieci. Niebawem ruszą zapisy, zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych.

 

To ciekawe, a więc organizujecie jeszcze warsztaty? 


Tak, prowadzimy warsztaty rękodzielnicze, artystyczne, sensoryczne, tematyczne.

 

Na koniec chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś na temat książki „Port Szczecin: Port Słowa” - zaciekawił nas już sam tytuł…

 

PORT SZCZECIN: PORT SŁOWA to w naszym zamiarze nazwa serii wydawniczej obejmującej książki poetyckie autorów nie tylko ze Szczecina. Do tej pory ukazały się dwie książki. Pierwsza zawiera teksty piosenek Grzegorza Bukały (znanego z Wałów Jagiellońskich) oraz Zbigniewa Wojciechowicza. Na drugą składają się miniatury szczecińskich autorów - Marka Maja oraz Tomasza Majzela. Mamy pomysł na książkę trzecią, ale zobaczymy jak to się potoczy.

 

Powinniśmy wiedzieć coś jeszcze?

 

Poszukujemy miejsca, w którym moglibyśmy działać na stałe. Pragniemy organizować zajęcia stałe, spotkania autorskie, koncerty, warsztaty, wystawy, spektakle, koła artystyczne. Chcemy stworzyć miejsce, gdzie artyści znajdą wsparcie, a szczecinianie miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto organizujemy zbiórkę pieniędzy na realizację wystaw seniorów w roku 2021 i 2022. Każde wparcie jest dla nas nieocenione: www.pomagam.pl/wystawy

 

 

 

Dane do kontaktu:

ul. Gila 2/1

Tel. 660 955 456

stowarzyszenieportszczecin@gmail.com

 

Facebook: www.facebook.com/stowarzyszenieportszczecin

Instagram: www.instagram.com/stowarzyszenieportszczecin

Strona www.: www.portszczecin.wixsite.com/stowarzyszenie/o-nas

 

Stowarzyszenie port szczecin

Stowarzyszenie port szczecin