Weź udział w Less Waste Market!

22.09.2021
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum

Drżyjcie szafy, półki i komody! 25 września w godzinach 13:00 - 19:00 w Hala Odra odbędzie się Less Waste Market! To wydarzenie, które promuje idee "Upcyklingu", czyli wprowadzenia niepotrzebnych ubrań w ponowny obieg lub przekazaniu ich osobom potrzebującym. Dziś rozmawiamy z organizatorami eventu, którzy przedstawią Wam najważniejsze szczegóły związane z tym dniem.

 

 

Dla tych, którzy nie wiedzą czym jest Less Waste Market – przedstawmy główną idee Waszego wydarzenia. Na czym dokładnie ono polega i kto był pomysłodawcą?

 

„Less waste”, tłumacząc na polski to nic innego jak redukcja odpadów. Chcemy aby niepotrzebne ubrania i inne elementy garderoby czy wnętrz trafiły w ponowny obieg, a te, których nikt nie chce trafiły do najbliższych potrzebujących. Zapraszamy też wystawców-producentów, którzy zajmują się upcyclingiem - czyli dają nowe życie i najczęściej też nową funkcję porzuconym przedmiotom.

 

Osoby zajmujące się sprzedażą rzeczy vintage również znajdą u nas miejsce. Chcemy aby wydarzenie, w przyszłości miało charakter edukacyjny i integracyjny. Planujemy rozwijać jego formułę o warsztaty, spotkania, wykłady. Jesteśmy otwarte na różnego rodzaju inicjatywy i współpracę związaną z tematyką less waste.

 

Pomysłodawczynią jest Agata, która po krótkim czasie poznała drugą pomysłodawczynię Natalię. Obie wpadłyśmy na ten sam pomysł w podobnym czasie, poznała nas wspólna znajoma, a po chwili dołączyła do nas chętna do działania Magda. Połączyła nas chęć stworzenia miejsca do oddania/sprzedania/wymiany swoich ubrań, wspólna filozofia i wizja na Less Waste Market. Tak tworzymy trio Less Waste Market.

 

Zaplanowanie tak dużego wydarzenia wiąże się z wydatkami i nie tylko...Czy nawiązaliście jakieś współprace, które wam w tym pomogą?


Tak, to prawda, pierwsze o czym pomyslałysmy to odezwanie się do firm z meblami, aby wspomogły potrzebną do targów mini infrastrukturą tj. blaty, stoły, stojaki na wieszaki. Zależało nam na tym aby były to rzeczy z odzysku.

 

Nawiązałyśmy współpracę ze szczecińskim oddziałem sklepu Ikea, który bardzo się angażuje i chce nam pomóc, prowadzimy rozmowy. Jesteśmy bardzo wdzięczne Hali Odra, która prócz udostępnienia miejsca pomaga w wielu organizacyjnych kwestiach. Działamy też wspólnymi siłami i siłami naszych wspierających znajomych.

 

Na co są przeznaczone pieniądze uzbierane na wydarzeniu?


Pieniądze, które pobieramy od wystawców będą przez nas przekazane na cele charytatywne a dokładniej - na karmę i potrzebne rzeczy zwierzaków w schroniskach.

Wydarzenie to pozwala nam odkryć jak fantastycznych lokalnych producentów w duchu less waste mamy tu na miejscu. Między innymi, zgłosiła się do nas firma, która produkuje legowiska dla zwierzaków z butelek z recyklingu. Kompletnie nie wiedziałyśmy o jej istnieniu!

 

 

Czy organizowaliście takie targi poza Szczecinem?


Agata - akurat tego typu wydarzenie organizuje pierwszy raz. Natalia pracowała parę lat temu na warszawskich targach WZORY jako koordynatorka wystawców, jeździła też sprzedawać vintage ubrania na flea marketach w Berlinie. Magda ma doświadczenie w udziale w wielu „swap party” czyli imprezach polegających na wymianie ubraniami.To są nasze pierwsze szczecińskie takie targi.

 

Gdzie i kiedy Was znajdziemy?


Znajdziecie nas w nadchodzącą sobotę 25.09 w godzinach 13-19 w Hali Odra w Szczecinie i miejmy nadzieję, że będzie to cykliczna impreza.

 

Kilka słów od siebie dla czytelników na koniec?


Zapraszamy do udziału, jako wystawca, albo jako zwiedzający. Prócz sprzedaży będzie możliwość „wymiany” ubraniowej. Wszelkie sugestie i pomysły prosimy kierować na naszego maila.

 

Dziękuję za rozmowę i zapraszamy wszystkich czytelników na te wydarzenie!

 

Dane do kontaktu:
lesswasteszczecin@gmail.com
www.facebook.com/lesswastemarket

www.instagram.com/lesswastemarket/

 

Link do wydarzenia: www.fb.me/e/3JvUBw2ys

 

Less Waste

Less Waste